Poznati zadarski sportski novinar i publicista Bernard Paleka, u pratnji svog rođaka Željka Lukina i njihovih supruga, bio je u posjeti Baru i u obilasku Šestana, mjestu porijekla svojih predaka.
Paleka se tokom svoje dvodnevne posjete susreo sa akademikom dr Cvetkom Pavlovićem, predstavnicima Udruženja građana “Šestani” Draganom Dabovićem i Neđeljkom Đurovićem, kao i sa Draganom Marstijepovićem, jednim od predstavnika hrvatske nacionalne zajednice u Crnoj Gori.

“Radni sastanak i obilazak istorijskih lokaliteta u Šestanima, sa kojih su tokom prve polovine XVIII vijeka odselili Palekini preci za Zadar, pripremio je i organizovao je turistički vodič i jedan od rukovodilaca Planinarskog kluba “Rumija” Darko Pepđonović.
Bernadu Paleki uručeno je nekoliko stručnih publikacija među kojma su i naučni radovi dr Cvetka Pavlovića “O Crnoj Gori i Crnogorcima” i “Toponimija opštine Bar”, kao i “Pleme Šestani: istorijsko-etnografska studija” autora Đoka M. Dabovića. Gostima iz Zadra predstavljene su aktivnosti koje su do sada preduzete na snaženju veza i gradskom bratimljenju između Bara i Zadra.

U periodu od 1726. do 1733. godine, mada u nekim izvorima postoje podaci i o kasnijim migracijama, poput one iz 1737. godine, zadarski nadbiskup Vicko Zare Zmajević, koji je prethodno upravljao barskom dijacezom i pri tom obavio kanonsku vizitaciju na prostoru tadašnjeg Balkana koji je bio pod osmanlijskom upravom, sproveo je naseljavanje od preko 500 izbjeglica u okolini današnjeg Zadra, kao i u okolini Šibenika i duž Istre.
Ova seoba spada u našu najbrojniju i, nakon iseljavanja za Peroj, najstariju emigracija u pravcu sjevernog Jadrana i to sa područja ne samo današnjih Šestana, već i Zubaca, Spiča, Šušnja, Paštrovića, Mrkojevića, Malesije, okoline Skadra, Boke i Riječke nahije, pa čak i iz Mirdite u Albaniji”, saopštio je koordinator za projekte Udruženja građana “Šestani”, Neđeljko Đurović.