Barski kalendar

Nektarija i Nikoleta izvanredne na svim takmičenjima

Povezano:

VIS BEŽ: Nema toga ko sad zna da kaže…

Ivana Vlajnić i hor Montevox predstavili pjesmu za Dan državnosti

VIDEO: Ljeto sa zvijezdama otvorili Gula i Andrea

Autor: Nemanja Janković

Gdje god se pojave đaci Škole za osnovno muzičko obrazovanje “Petar II Petrović Njegoš” osvajaju priznanja, bilo da se radi o online ili uživo takmičenjima. Veliki je to uspjeh menadžmenta ove obrazovne ustanove, ali i profesora koji rade u njoj. Jedna od njih je i Nikoleta Strugar profesorica klavira.

“Dvadeset godina sam profesor u našoj školi, a prošlo je kao sekunda. Sa svega šest godina krenula sam u muzičku školu i bila sam oduševljena, kako klavirom tako i cijelim okruženjem. Tome je doprinijela i moja profesorica Dolores Husić. Bili smo u divnom prostoru pored mora. Završila sam srednju školu, upisala Akademiju i nisam htjela nigdje drugo da radim nego baš u Baru. Ovih dvadeset godina su ispunjeni srećom i radom, tako da je vrijeme brzo prošlo. Da bi bili uspješni u ovom poslu morate da imate ljubav prema muzici i djeci. Takođe i strpljenje i dobre živce”, počinje razgovor Strugar.

Jedna od talentovanih i darovitih učenica u klasi profesorice Strugar je Nektarija Leković. Ona će u septembru upisati četvrti razred, a na svakom takmičenju na kojem nastupi osvaja priznanja.

“Bilo mi je od samog početka zanimljivo, jer sam od malih nogu imala prilike da se družim sa instrumentima. Privukao me je klavir. Slušala sam poznate muzičare i odmah mi se dopalo. Moram da kažem da su me i roditelji usmjerili da slušam ovu muziku”, kroz osmijeh ističe talentovana djevojčica.

Veliki značaj ima i porodica, ali i prvi obilazak škole utiče na odluku da se pohađa ŠOMO.

“Odmah čim se upoznaju sa školom, djeci se svidi da budu tu i započnu školovanje. Neki završe i srednju školu. Važno je prepoznati talenat. Trudimo se da primimo što veći broj zainteresovane djece, pa ima onih koji možda i nisu toliko talentovani, a svojim radom su postigli sve. Ima i obrnutih situacija. Nektarija je briljirala na prijemnom ispitu, a divna je i iz solfeđa, hora… Ona je kompletno muzičko biće. Profesori odaberu program i po njihovom senzibilitetu biramo kompozicije. Mogu za sebe da kažem da posjedujem rijedak talenat koji ima možda pet posto pijanista, da mogu ‘a prima vista’ da čitam note. To je rijedak talenat, da se odmah svira kada se dobiju note. Nažalost, još uvijek nisam srela takvo dijete. Ali, trud je važan. Upravo zbog tog talenta sam i dobar korepetitor. Mogu da sviram bilo koji program”, kaže profesorica.

Nektarija je blistala na svim takmičenjima na kojima se pojavila i ovog proljeća.

“Nedvno sam nastupila na tkmičenju kojeg su u Baru organizovali Rusi. Bila sam u Herceg Novom, kao i na online takmičenjima u Beogradu, Sjevernoj Makedoniji, Bijeljini, na Malti i u Njujorku, čak. Lakše mi je da online šaljem zadatke na takmičenja. Malo me je stid da nastupam uživo, moram da priznam, a na ovim drugim je lakše”, iskrena je Nektarija.

Barska Muzička škola samo raste.

“Kada sam počela da radim bilo je oko 200 učenika, sada ih već ima 500. To je fantastičan uspjeh, širimo se iz dana u dan. Moram istaći da nisam zadovoljna našom zgradom. Lijepo se slažemo, kao jedna porodica. Da li ćemo morati da širimo kapacitete ostaje da vidimo. Naša tajna uspjeha je ljubav prema muzici. I to nas nosi kao neka viša sila. Iza svega toga stoji ‘rudarski’ rad. Kao balet recimo – vidite na sceni lepršavu balerinu, a koliko je tu krvi i znoja proliveno, o tome ne razmišljamo”, dodaje Strugar.

Osim muzike, Nektarija je djevojčica posebna na mnogim poljima.

“ To je vaspitanje, ponašanje… Ona ima divne roditelje, jako je vrijedna, talentovana. Bavi se i atletikom. Bitan nam je sport, jer je bavljenje muzikom psiho- fizički napor, pa se, ako je neko fizički spreman to fino uklopi sa našom umjetnošću. Koristimo obje ruke, potrebna je koncentracija i memorija”, dodaje Strugar.

U posljednje vrijeme online takmičenja su sve popularnija.

“Pronađemo takmičenje na internetu, prijavimo se i čekamo rezultate. U žiriju je svjetski krem, tako da nema namještanja rezultata. Sa mojim učenicima sam do sada osvojila 23 medalje. U Herceg Novom je organizovan odličan festival, bila sam i aktivno uključena i mislim da je on smjernica šta treba raditi u narednom periodu”, zaključuje Strugar.

Podijeli na društvenim mrežama