Barski kalendar

Barski ljetopis: Dekonstrukcija algoritma o ulozi slike u digitalnom dobu

Povezano:

Hranuellijeve skulpture za početak likovnog programa Ljetopisa

Izložba Koraci na platnu Nedeljka Simanića u barskoj Galeriji

Street in art na Cetinju

Autor: PR služba Barskog ljetopisa, photo Dragica Orlandić

Samostalna izložba savremenog crnogorskog slikara Ivana Đurišića, pod nazivom „Dekonstrukcija algoritma“, otvorena je sinoć u Umjetničkoj galeriji „Velimir A. Leković“,  u okviru likovnog segmenta 38. „Barskog ljetopisa“. Djela iz ovog Đurišićevog ciklusa prepoznaju se po snažnom koloritu, dinamičnoj kretnji i višeslojnosti značenja, što ih čini savremenim refleksijama o ulozi slike u digitalnom dobu.

Istoričarka umjetnosti i likovna kritičarka Petrica Duletić je, otvarajući izložbu, istakla da na platnu umjetnik prepliće stvarno i nestvarno, sintetiše i razjedinjuje, a ti procesi, unutar samog umjetničkog djela, otvaraju široke prostore za gledaočevu percepciju, za mogućnost dijaloga, za nove i sasvim moguće zaključke.

„Naglašenom imaginacijom i senzibilitetom, Ivan otvara prostore u kojima pojmovi moguće i nemoguće, prošlo i buduće, blisko i daleko, mrtvo i živo, gube svoja  suprotna obilježja,  i kreće se u svijetu oslobođenom svih vanjskih odnosa. Slike su ispunjene čudesnim i nestvarnim bićima, deformisanim ljudskim i životinjskim svijetom,  koji borave u isprepletanom mnoštvu neobičnih predmeta, rastinja i arhitekture, zajedno,  jedni drugima nepoznati. Ovo umnožavanje i nagomilavanje formi u suštini je vrlo pažljivo organizovano, građeno od često postavljenih geometrijskih mrežastih struktura. Likovno gledano, slika se zasniva podslikavanju i kontrastu tananih poteza i hrapavih površina. Modulacijom svjetlosti umjetnik koristi tonove modro zelene, zelene, oker, žute, plave, smeđe i narandžaste boje, koje, složene sa smjelošću i suptilnošću, ukazuju na dobro poznavanje slikarskog umijeća. U razmatranju kolorističkih odlika ovih slika,  izvjesno je da njihov svjetlosni efekat proističe iz smjelog slaganja i suprotstavljanja toplih i hladnih boja, dok tamne partije bliske crnoj služe kao pauza i posrednik, koji daje konstruktivnu stabilnost opštoj harmoniji. Umjetnik motiv posredstvom boje zgušnjava u znak – u znak čovjeka i njegove sudbine, u znak egzistencijalne metafore. Manje pikturalne jedinice složene su u logičke kompozicione cjeline. Na taj način se slika zatvara, kao jedinstveni znakovni sistem više slućene  nego jasno iskazane semantičke osnove. Neočekivani, katkad neslućeni ishodi, koji prate iskrivljeni i deformisani oblik, upućuju na utisak nadrealnih stanja“, kazala je Duletić zaključujući da je Ivan Đurišić vrlo rano stvorio svoj slikarski koncept koji se razvijao od fantazmagoričnog do fantastičnog prema nekoj vrsti nadrealizma koji se u crnogorskom slikarstvu rijetko sreće.

Đurišić je izrazio  zadovoljstvo što je izložba njegovih radova uvrštena u program ovogodišnjeg „Barskog ljetopisa“ i uputio zahvalnost  publici koja je prisustvovala otvaranju. „Trudim se da budem iskren u ovome što radim i nadam se da ćete osjetiti dio te iskrenosti“, poručio je Ivan Đurišić.

Đurišić je rođen 1977. godine u Podgorici, a diplomirao je i magistrirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, u klasama profesora Dragana Karadžića i Ratka Odalovića. Član je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore i već više od dvije decenije prisutan na savremenoj umjetničkoj sceni, s nizom zapaženih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Podijeli na društvenim mrežama