Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj je 17. jula 2025. godine, u “Kući maslina” u Baru, priredila završnu konferenciju “Pravo na rad i zapošljavanje žena sa invaliditetom” koja je dio projekta “Ravnopravnost u zapošljavanju žena sa invaliditetom”. Dvanaestomjesečni projekat finansijski je podržalo Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za oblast rodna ravnopravnost u 2024. godini.
U uvodnom dijelu konferencije prisutnima se obratio predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić i tom prilikom kazao da je “projekat realizovan od 22. jula 2024. godine od izuzetnog značaja, ne samo za žene sa invaliditetom, već i poslodavce”.
“U okviru projekta putem organizovanja treninga i okruglih stolova sprovodili smo edukaciju predstavnika poslodavaca, žena sa invaliditetom i predstavnika organizacija civilnog sektora za zaštitu prava osoba sa invaliditetom o ostvarivanju prava na rad žena sa invaliditetom. Jedan od važnih aspekata odnosio se na sprovođenje istraživanja o nivou diskriminacije žena sa invaliditetom po osnovu invalidnosti u oblasti ostvarivanja prava na rad i zapošljavanje. Čitava društvena zajednica će osjetiti benefite nakon realizacije projekta, upoznaće se sa problemima, ali i mogućnostima koje doprinose da se prema ženama sa invalididtetom članovi zajednice ophode ravnopravno, uz uvažavanje prava na rad, toleranciju i omogućavanje osjećaja dostojanstva za žene sa invalididtetom”, istakao je Veselin Joketić.

Sa rezultatima projekta, učesnike konferencije upoznala je sekretar Organizacije slijepih Marija Božović, a izvještaj o ostvarivanju prava na rad i zapošljavanje žena sa invaliditetom prezentovao je pravnik Milorad Hajrović.
Konferenciji su prisustvovali predstavnici organizacija civilnog sektora za zaštitu prava osoba sa invaliditetom, biroa rada Bar, poslodavaca i medija, koji su učestvovali i u diskusiji, i ukazali na probleme sa kojima se suočavaju žene sa invaliditetom prilikom zapošljavanja. Naveli su i konkretne primjere na određene propuste pojedinih institucija, loša rješenja u ovoj oblasti i na diskriminaciju žena sa invaliditetom prilikom zapošljavanja.
Sa konferencije su upućeni zaključci i preporuke za donosioce odluka i druge zainteresovane strane, a kojima se može postići smanjenje stepena diskriminacije žena po osnovu invaliditeta u oblasti rada i zapošljavanja u Crnoj Gori:
- Zaposliti žene sa invaliditetom u državnim i lokalnim institucijama u propisanoj kvoti i dati pozitivan primjer privatnom sektoru;
- Informisati i podsticati poslodavce da prepoznaju radne potencijale žena sa invaliditetom i omoguće im ravnopravnost prilikom konkurisanja za posao;
- Obezbijediti veće praćenje poštovanja prava žena sa invaliditetom na ravnopravne uslove rada, uključujući i jednaku platu za jednak rad od strane Inspekcije rada i pokretanje postupaka protiv poslodavaca koji krše prava osoba sa invaliditetom;
- Sprovoditi redovne kampanje informisanja i podizanja svijesti javnosti o značaju uključivanja žena sa invaliditetom u oblast rada i zapošljavanja.