Sa Zoricom Crnčević, sekretarkom Opštinske organizacije Crvenog krsta razgovarali smo o jednom od servisa podrške koje ova organizacija svakodnevno realizuje – brizi o starijim sugrađanima, kao i o servisima za izbjegle iz Ukrajine.
„Jedan od redovnih poslova Crvenog krsta je briga o starijima. Pruža se set usluga na teritoriji cijele opštine – na udaljenom seoskom području, prigradskim naseljima i gradskom jezgru. Riječ je o uslugama pomoći u kući, uslugama socijalnog i medicinskog radnika, Klubu za starija lica i uslugama koje pružaju volonteri. U okviru Kluba za starija lica postoji još jedna usluga, veoma značajna, a to je Zdravo starenje“ objašnjava Crnčević.

Ona ističe da, bez obzira na veliki broj korisnika – starijih osoba koje su same, usluge se pružaju redovno, u kontinuitetu i usaglašene su sa njihovim potrebama. Povećanje broja korisnika, vreli ljetnji dani, velike gužve u saobraćaju, izazov su u radu. Nije jednostavno, ali uspijevaju da na vrijeme stignu do korisnika, provedu kvalitetno vrijeme sa njima i pruže im sve što je potrebno.
„Nijedan korisnik nije ostao bez usluge, bez dostave namirnica, ljekova, obezbjeđivanja uputa, pružanja psihosocijalne i psihološke podrške ili pomoći gerontodomaćica pri kućnim poslovima“ ističe Crnčević.

Ona smatra da će važnost ovih usluga rasti u budućnosti i smatra da struka i odgovorna ministarstva treba da obrate pažnju, da bi bili ispoštovani i korisnik i pružalac usluge.
„Itekako su nam važni korisnici usluga, ali je gerontodomaćicama neophodno da se obezbijedi sve što je zagarantovano ugovorom o radu“ smatra naša sagovornica, koja dodaje da je Crveni krst Crne Gore licenciran za usugu Pomoć u kući za odrasla i starija lica i lica sa invaliditetom, a sve gerontodomaćice imaju sertifikate za pružanje ove usluge.

„One nisu samo obučene za uslugu Pomoć u kući, već su vrlo edukovane i za pružanje psihološke i psihosocijalne podrške, kao i za zdravstvene i administrativne usluge. One su te koje za svakog korisnika obezbijede terapiju, potrebne upute, odvedu ih do zdravstvene ustanove, bilo da je Dom zdravlja, Bolnica ili neki zdravstveni centar van našeg grada.“
Sa izbjeglima iz Ukrajine od 2022. godine realizuju se brojni projekti i radionice.

„Od prvog jula sprovodimo i zdravstvene usluge-pružanje pomoći izbjeglim iz Ukrajine koji su teško oboljeli. Za sve ono što ne mogu sami da obave, zdravstvene usluge i terapiju koja nije pokrivena pozitivnom listom Ministarstva zdravlja, Crveni krst Crne Gore i UNHCR, pomažu u obezbjeđivanju terapije. Tu spadaju onkološki, pacijenti sa teškim oboljenjima, invalidi i djeca“ objašnjava Crnčević.
„Crveni krst je najstarija i najveća humanitarna organizacija u Crnoj Gori. Mi smo izuzetno posvećeni misiji Crvenog krsta i poštujemo principe ove organizacije, počev od etičkog kodeksa. Nije jednostavno raditi u Crvenom krstu, pogotovo zato što imamo nedovoljno sredstava za ovako odgovorne poslove, kada radite sa ljudima i trudite se da im pružite pomoć i podršku za nešto što oni ne mogu sami, a pritom su bolesni i siromašni. Zato zaista mora da postoji svijest da treba jačati Crveni krst i servise koje realizuje, kako bi pomogli lokalnom stanovništvu da bolje živi“ naglasila je Crnčević.