VIDEO: Trajekt Bar – Bari vjerovatno od 16. juna, izazovna godina za Barsku plovidu

Pomorska linija između Bara i Barija prema posljednjoj najavi biće uspostavljena 16. juna. “Barska plovidba” je sa partnerskom kompanijom, hrvatskom “Jadrolinijom” u startu ugovorila otpočinjanje linije 20. maja, međutim, početak tog posla prolongiralo je proglašenje pandemije koronavirusa.

Prije nekoliko sedmica iz “Barska plovidbe” je saopšteno da i pored značajnog uticaja nepovoljnih okolnosti, osnovne aktivnosti obavljaju redovno. Međutim, realna je bojazan da bi, ukoliko se situacija vezano za epidemiju ne stabilizuje, to moglo da se odrazi na planirani početak pomorske putničke linije Bar- Bari.

“Sva dešavanja uticala su i na poslovanje naše kompanije, a u prvom redu na početak linije između Crne Gore i Italije. U startu je bilo ugovoreno sa hrvatskom ‘Jadrolinijom’ da linija brodom ‘Dubrovnik’ otpočne 20. maja, ali će najvjerovatnije doći do odlaganja njenog uvođenja. Jutros sam kontaktirao menadžment ‘Jadrolinije’ kako bi definisali nove uslove. Dobio sam uvjeravanja da bi linija trebalo da počne 16. juna. I linija između Hrvatske i Italije (Dubrovnika i Barija) najvjerovatnije će biti uspostavljena dan ranije- 15. juna. Jasno je da se ova dešavanja utiču ne samo na poslovne planove u našoj kompaniji, već i u cijeloj državi, regionu”, saopštio je gostujući u programu Radio Bara, direktor “Barske plovidbe” Tihomir Mirković.

“Barska plovidba” posjeduje dva teretna broda koja iznajmljuje za promet roba. Sada je na globalnom nivou, zbog smanjene privredne aktivnosti, izražen značajan manjak tereta.

“Po prvi put od 2014. godine, kada su brodovi ‘Bar’ i ‘Budva’ stavljeni u komercijalnu eksploataciju, dešava se da po više od 20 dana nijesu uposleni. To jasno govori da unajmitelj sve teže pronalazi teret za njih. Očekujemo da će se liberalizacijom mjera i poboljšanjem privrednih aktivnosti u svijetu, situacija poboljšati. Brod ‘Bar’ se trenutno nalazi na putovanju od Brazila za Kubu, a ‘Budva’ putuje za Njemačku”, navodi Mirković, koji ističe da iako su brodovi trenutno uposleni, oni nijesu angažovani u zadovoljavajućoj mjeri, što se već odražava na redovnost izmirivnja obaveza od strane unajmitelja. Iako, kako objašnjava, već sada postoji dug prema “Barskoj plovidbi”, nada se da će on, sa ponovnim uspostavljanjem prometa tereta u svijetu, uskoro biti regulisan.

Za biznis i poslovanje izuzetno nepovoljne okolnosti već se reflektuju i na visinu cijene vozarina.

“Naš je brod kapaciteta 36.000 tona, a imamo ugovorenu cijenu od 6.200 dolara dnevno po brodu. Trenutno, vozarine su na svjetskom tržištu ispod 4.000 dolara. Čak i veći od ovih koji su u vlasništvu ‘Barske plovidbe’, naplaćuju vozarinu ispod tog iznosa. To je izuzetno niska cijena i prilično otežavajući faktor u ostvarivanju prihoda”, ukazuje Mirković.

Poteškoća ima i oko realizacije planiranih smjena posade, jer su otkazani letovi za brojne destinacije iz Crne Gore, a i granice su u cijelom regionu zatvorene.

“Imamo situacije sa pomorcima koji su u ovom trenutku već prilično dugo na brodu i značajno su prekoračili osnovni ugovor od šest mjeseci, na koji period su obično radno angažovani. Već je evidentna i blaga nervoza među posadom, koja željno iščekuje datum kada će smjena biti moguća, granice se otvoriti, a letovi uspostaviti. Pratimo situaciju i čim se stvore uslovi organizovaćemo smjene našim ljudima”, ističe direktor “Barske plovidbe”, uz zahvalnost pomorcima koji i pored želje da dođu kući i umora, pokazuju razumijevanje i strpljivo čekaju prvu priliku za smjenu.

Osvrnuvši se na probleme koji prate poslovanje proteklih mjesec i po, Mirković ističe i nemogućnost urednog snabdijevanja brodova rezervnim djelovima, posebno s obzirom na činjenicu da najveći broj njih pristiže iz Kine- zemlje u kojoj su plovila izgrađena.

Davnašnja, a još uvijek neostvarena želja barske brodarske kompanije je nabavka putničkog broda.

“Srce bi nam bilo puno da ispred barske luke ponovo zasvira naš brod. Iako konstantno pratimo tržište polovnih brodova, da budem potpuno iskren i realan, ‘Barska plovidba’, nažalost, nema sredstava da samostalno kupi putnički brod, a finansijske institucije poput banaka i onih na državnom nivou, koje bi takav projekat mogle podržati, nas vide kao prezaduženi privredni subjekat. Opšte je poznato da smo, uz državnu garanciju, već uzeli veliki kredit od kineske ‘Eksim Banke’ pa se zbog toga bankari u ovakvoj situaciji, teško odlučuju da odobre novi kredit”, objašnjava Mirković, koji, iako u ovom momentu nije u mogućnosti da precizno definiše kada bi bilo realno očekivati da taj poduhvat realizuju, podvlači da od njega neće odustati.

Izvjesno je da će ova godina za “Barsku plovidbu” biti teška, ali još uvijek nije moguće dati procjenu kolika bi ta šteta mogla da bude. Nastojaće, kako je zaključio direktor barske brodarske kompanije, da kroz racionalzaciju troškova donekle ublaže negative efekte izazvane pandemijom COVID-19.

Share.

Comments are closed.