VIDEO: Nezamjenljiva i dragocjena uloga gerontodomaćica

U vremenu krize koju je izazvala pandemija koronavirusa, uz sve opštinske i državne institucije, medicinsko osoblje, Crveni krst, njegove volontere i druge humanitarne organizacije, donatore, koji su zaista, istinski heroji ovog doba, u sjenci je ostala nezamjenljiva i dragocjena uloga gerontodomaćica.

Ove vrijedne i plemenite žene i u redovnim okolnostima brinu o veoma ranjivoj kategoriji stanovništva- starima i nemoćnima, a i sada su im, uz poštovanje svih propisanih mjera, sa posebnom pažnjom posvećene.

Danas predstavljamo Dušanku Dabović i Mariju Olujić, gerontodomaćice barskog Crvenog krsta.

Dušanka Dabović, kako ističe, dio je velike humanitarne porodice Crvenog krsta već desetak godina, a posljednjih radi kao gerontodomaćica. Sa svoje tri koleginice, svakodnevno je na terenu u svim djelovima barske opštine – gradskom jezgru i udaljenim seoskim područjima. Starima i nemoćnima dostavljaju namirnice, lijekove, higijenske preparate, plaćaju račun, a duže razgovore i druženja, zbog zdravstvenih mjera, sada obavljaju telefonskim putem.

Dušanka Dabović objašnjava koja su joj iskustva sa terena posebno tužna i teška.

“Veoma nam je teško kada idemo kod naših korisnika koji nemaju porodicu, žive sami, danima ni sa kim ne komuniciraju, a psihički i fizički su oronuli. Nas doživljavaju kao članove porodice. Zato se mi maksimalo trudimo da im pomognemo, pružimo ohrabrenje i podršku. Često nas pitaju kada ćemo opet doći. To nam potvrđuje koliko smo im mi važne, koliko se uzdaju u nas, jer njima je bitna sigurnost-da će ih neko posjetiti, porazgovarati sa njima i pomoći im u kućnim poslovima, nabavci hrane i lijekova”, priča Dušanka Dabović. 

I Marija Olujić je prethodno radila kao volonterka CK, a angažovanje u sklopu programa ove humanitarne organizacije “Briga o starima”, donijelo joj je neprocjenjiva životna iskustva i pokazalo, kako naglašava, kako se treba odnositi prema starima.

“To su vrlo specifične situacije, staračka domaćinstva, čija vrata najčešće, otvaramo samo mi, i tada su oni srećni. Ponekad im je dovoljno samo da dođemo, jer im trebaju topla riječ i razgovor. Naš cilj jeste da im pomognemo da što više funkcija obavljaju sami, kako bi se osjećali korisnima. Kod onih koji imaju porodicu, trudimo se da što duže produžimo njihovu ulogu majke, babe, djeda, jer to stvara kod njih utisak da još mogu da pruže nešto drugima, da imaju svrhu postojanja”, kaže Marija, koja navodi da su među korisnicima stekle i prijatelje, a veoma često mogu mnogo da nauče od onih kojima je život ucrtao brazde na licu, ožiljke na duši, ali ih obogatio  znanjem i iskustvom. 

“Često susretnemo bakice koje pletu, bave se ručnim radovima, koje smo mi zaboravili. Ispričaju nam mnoge važne životne stvari o tome kako se nekada živjelo, kako su se sklapali brakovi, kakav je bio položaj žena… Stari su dragocjeni za naše društvo, a mlade moramo učiti brizi o njima. Vratiti im osmjeh na lice je velika satisfakcija i zadovoljstvo”, istakla je Marija Olujić koja podsjeća da u okviru Crvenog krsta radi i Klub za starija lica, koji je sada zbog pandemije, trenutno zatvoren.

Crveni krst i dalje intenzivno radi i sprovodi sve svoje aktivnosti, prilagođene novonastaloj situaciji. Zaposleni i volonteri su svakodnevno na terenu, a stižu i nove donacije. Od 16. marta do 25. aprila  podijeljen je 2171 paket hrane i higijenskih sredstava, 20 tona i 715 kg brašna, 153 pakovanja pelena za djecu i odrasle, 3229 pakovanja jogurta i konzervirane hrane različite težine, 537 flaša sokova i vode, 527 litara jogurta. Obavljene su 143 nabavke namirnica i lijekova, kao i plaćani računi za domaćinstva starijih lica. Pomoć su dobile 1202 porodice na različitim lokacijama naše opštine , a obavljeno je i 1340 razgovora sa onima koji su tražili pomoć. Gerontodomaćice su razgovarale 370 puta sa starijim osobama, trudeći se da im pruže psihosocijalnu podršku. 

Nove donacije uputila je mljekara “Srna”, 815 l jogurta, “Help”, posredstvom CKCG 252 paketa hrane i higijenskih preparata i 3150 kg brašna za 96 romskih porodica, CKCG dostavio je 200 paketa namirnica i higijenskih sredstava, 2.500 kg brašna, 120 paketa hrane i higijenskih sredstava za bebe. 

“Radimo punom snagom, sa velikim angažovanjem zaposlenih i volontera. Trudimo se da odgovorimo svima. Juče su naši volonteri imali još jedan naporan dan, između ostalog, podijelili su sve pakete koji su stigli za 96 romskih porodica”, kazala je sekretarka OO CK Bar, Zorica Crnčević, koja je izrazila veliku zahvalnost svim opštinskim službama i donatorima na podršci, ali i zaposlenima, volonterima i gerontodomaćicama, koji, kako je istakla, proživljavaju životne sudbine i nedaće svakog korisnika pojedinačno.

Share.

Comments are closed.