Na današnji dan, 5. maja 1944, ulazeći u akvatorij barske luke, remorker “R-2” naišao je na zaostalu podvodnu minu od koje je razbijen i potopljen, a kompletna posada od sedam članova poginula. Tim povodom predstavnici Udruženja boraca NOR-a i antifašista Bar položili su cvijeće u spomen-prostor Doma revolucije, ujedno obilježavajući i 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom.
Početkom 1944. godine, njemački okupator postavio je podvodne mine u akvatorij luke u Baru, radi zaštite od upada savezničkih pomorskih ratnih brodova. Miniranjem je onesposobljeno je barsko pristanište, odnosno svi pristanišni objekti.
Njemci su na više mjesta minama razorili tada jedinu primorsku saobraćajnicu, naročito na mjestu Skočidjevojka, između Petrovca i Budve, pa je kolski saobraćaj bio paralisan. Radi toga su ljudstvo i razni materijali prenošeni dotrajalim plovnim objektima – na relaciji Bar-Budva-Dubrovnik taj posao je prepušten remorkeru “R-2”, koji je pripadao Petom pomorskom obalskom sektoru, odnosno Pomorskom arsenalu Tivat, kao vojnoj jedinici. Prenosio je hranu i razni ratni materijal za snabdijevanje vojnih jedinica na ovom području. Na takvom zadatku, 5. maja 1945. godine u 20:20, ulazeći u akvatorij barske luke naišao je na zaostalu podvodnu minu.
Poginuli su svi članovi posade: Mijo Barada iz Trogira, Maks Vurcinger iz Stolca. Frano Bralić iz Zadra, Ivo Tripović iz Tivta, Antun Raste iz Šibenika, Franc Korošec iz Ljubljane i Milan Koluvija iz Knina.