“Sa novim talasom epidemije susreli smo se mnogo ranije nego što smo očekivali”, kazala je Zorica Crnčević, sekretarka Opštinske organizacije Crvenog krsta (CK), gostujući u programu Radio Bara.
“Period iza nas, od 15. marta do 15. maja, bio je veoma težak. Ali, mi ni nakon tog perioda nismo odustajali od terenskog rada, kao da smo znali da ce naići novi talas, koji je jako težak. Željeli smo da ugrožene porodice iz više razloga poštedimo dolazaka u Crveni krst. Najveći broj donacija je dostavljan na kućne adrese. Čeka nas jedno teško vrijeme, već sada znamo da će broj korisnika kojima je potrebna pomoć stalno rasti”, rekla je Crnčević.
U Crvenom krstu su počeli još od 15. marta počeli da spremaju za epidemiju. Oni i dalje apeluju na građane da šalju donaciju, jer kako kažu – “donacija nikad dosta”.
“Od 15. maja je bio smanjen broj volontera zbog obaveza na njihovim poslovima. Ali, uspijevali smo da završimo sve obaveze. Opterećenje za CK biće povećan broj korisnika”, kaže Crnčević.
U junu su volonteri i zaposleni podijelili 894 paketa hrane i higijene, 151 bebi-paket i 924 komada “rasute hrane” i higijene.
“Ukupno je 519 porodica sa 2094 člana dobilo pomoć u prošlom mjesecu, što je jako veliki broj. Radi se o porodicama koji se nalaze u teškoj materijalnoj situaciji, sa većim brojem maloljetne djece ili sa većim brojem odrasle djece koja su nezaposlena, o starim i bolesnim licima, teško oboljelim koji nemaju svoje srodnike ovdje…
Crveni krst je pored redovnih donacija iz Crvenog krsta Crne Gore u junu dobio vrijednu pomoć iz mljekara ‘Srna’ i ‘Nika’. Mljekara Srna je donirala 2910 kilograma sira i 1600 litara jogurta, a mljekara Nika 1024 l jogurta. Tako su porodice pored redovnih paketa pomoc dobili i po 10 kg sira i više litara jogurta”, podsjetila je Crnčević.
Američka humanitarna organizacija, dugogodišnji prijatelj Crvenog krsta, koja je dugi niz godina donirala nova invalidska kolica i druga pomagala, ovoga puta je uplatila novac za pakete hrane i higijene za starije sugrađane, kojima je pomoć potrebna.
“Zaposleni i volonteri rade prekovremeno, uglavnom na terenu, umora ima dosta, ali situacija nalaže takav način rada. Trudimo se da što manje korisnika dolazi u CK, da im pomoć bude dostavljena na kućnu adresu, kako bi zaštitili i sebe i njih. U ovoj situaciji ne smijemo biti opušteni, moramo poštovati mjere. Korisnici treba da se telefonom informišu o svim vidovima podrške i da izbjegavaju dolazak u CK, jer će većina pomoći ići na kućne adrese”, kaže Crnčević.
Lica u samoizolaciji su postala nova korisnička grupa Crvenog Krsta.
Crnčević je pojasnila da oni iz CK mogu dobiti pomoć samo u slučaju da su se zatekli u gradu ili ovdje nemaju nikoga. Dakle, na pomoć imaju pravo samo lica koja su u stanju socijalne potrebe.