Stranačka saopštenja, 28. jul – SNP, URA, SCG

SNP: Sigurni smo da će RTCG nastaviti da bude servis DPS-a i ostalih partija na vlasti

Još jednom je vladajuća većina u Skupštini Crne Gore demonstrirala silu i nedostatak razumijevanja za bilo kakve razumne predloge usvajajući Zakon o medijima i Zakon o nacionalnom javnom emiteru – RTCG mjesec dana uoči izbora.

Vlada je, po oprobanom receptu, odbila amandmane opozicije, a onda ista rješenja predložila kao svoja. U nastojanju da dobije pohvale Evropske komisije, vlast propušta da shvati da na ovaj način šteti državi i ukupnom demokratskom ambijentu.

Socijalistička narodna partija Crne Gore podsjeća da je Zakonom o medijima definisano da novinar može biti sankcionisan po Krivičnom zakoniku ukoliko ne otkrije izvor informacije, što je korak unazad u odnosu na ranije zakonsko rješenje. Na ovaj način stvara se nesigurno okruženje za potencijalne izvore informacija, ugrožava se javni interes, a istraživačkim novinarima se sužava prostor za rad.

Novim Zakonom o nacionalnom javnom emiteru ne obezbjeđuje se institucionalno, politički i finansijski nezavisan javni servis, što je nasušna potreba crnogorskog društva u procesu demokratizacije i ispunjavanja osnovnih kriterijuma za pristupanje EU. Umjesto toga, sigurni smo da će RTCG nastaviti da bude servis DPS-a i ostalih partija na vlasti i da će, nažalost, nastaviti da bude udarna pesnica vlasti protiv političkih i svih drugih neistomišljenika.

Socijalistička narodna partija Crne Gore smatra da je usvajanje pomenutih zakonskih rješenja jedan od poslednjih trzaja vladajuće grupacije u pokušaju da zadrži svoje pozicije i da odloži dan kada će se naći sa druge strane političkog spektra. Na žalost pripadnika vlasti, taj dan će biti 30. avgust, dan kada će Crna Gora ispisati novu, svijetlu stranicu svoje istorije.

***

URA: Abazović pokazao dokumenta: Vlada zaključila ugovor sa „Enemaltom“ dva mjeseca prije nego je firma preuzela posao

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović na današnjoj pres konferenciji nastavio je sa objavljivanjem dokumentacije vezane za aferu „Možura“.

On se osvrnuo na reakciju Ministarstva ekonomije i pokazao dokumenta koja ukazuju da je čitav posao oko „Možure“ namješten i unaprijed dogovoren.

„Vlada je usvojila informaciju o ugovoru o zakupu „Možure“ od strane „Enemalte“ u kojoj piše da je ugovor zaključen 27.10.2015. godine dok „Enemalta“ tada nije ni imala otkupljen posao od „Cifideksa“. Na prošloj pres konferenciji sam pokazao ugovor između „Cifideksa“ i „Enemalte“ koji je zaključen 29.12.2015. godine i prilažem ga kao dokaz. To znači da je Vlada zapravo u posao uvela kompaniju dva mjeseca prije nego što je ona i kupila sami posao. Ako ovo nije korupcija šta je onda korupcija?“, upitao je Abazović.

On je pokazao dokumenta i izrazio veliko čuđenje kako Vlada ni korupciju koju očigledno sprovodi ne umije makar da prikrije elementarnim principima logike.

„Hvala Ministarstvu ekonomije što je potvrdilo sve naše navode i nije se distanciralo od argumenata iznešenih na prethodnoj pres konferenciji. Zvuči nevjerovatno da neko ko sebe naziva državnim organom i ustupa posao vrijedan od 100 miliona eura tvrdi da ne zna za kompanije koje su uključene u posao i uredno registrovane u Crnoj Gori“, ukazao je Abazović.

On je ustvrdio da ministarka Sekulić na ovaj način ponižava državu, demonstrira elenentarno neznanje (ili ukoliko je imala saznanje o svemu, što je veća vjerovatnoća), ne smije da kaže šta se krije u pozadini svega.

„Ukoliko je ucijenjena nudimo se da joj stanemo u zaštitu ali ukoliko i dalje ćuti mora biti svjesna svoje odgovornosti isto kao i premijer Marković“, poručio je Abazović na presu.

Lider URE je ukazao i da se „iz priložene dokumentacije očigledno potvrđuju navodi da se iza kompanije „Black 17“ i „Cifideks“, za koje Vlada tvrdi da nikada nije čula, zapravo krije pranje novca i korupcionaške aktivnosti unaprijed dogovorene kroz posao „Možura“.

Abazović je još jednom napomenuo da je Vlada za Možuru obezbijedila subvencije od 115 miliona eura i da će ih kroz povećane račune za struju platiti građani Crne Gore, dok je, dodaje on, očigledno da je dio tog novca već namijenjen za korupcionaške poslove i ubistvo novinarke na Malti.

„Najporažavujuće u svemu je da Ministarstvo ekonomije o ubijenoj novinarki priča kao da je umrla prirodnom smrću a ne od metka organizovanog kriminala i korupcije“, zaključio je on na pres konferenciji.

***

SCG: Jonica sa ombudsmanom o besplatnim udženicima za osnovce

Predsjednica Socijalista Crne Gore Snežana Jonica sastala se danas u Podgorici, na njen zahtjev, sa zaštitnikom ljudskih prava i sloboda Sinišom Bjekovićem i zamjenicom zaštitnika za prava djeteta, socijalnu zaštitu i mlade Snežanom Mijušković, povodom više puta pokrenute inicijative za obezbjeđivanje besplatnih udženika za sve učenike osnovnih škola u svim gradovima u Crnoj Gori.

Jonica je na sastanku iskazala zabrinutost zbog nejednakog pristupa obrazovanju, što predstavlja nepoštovanje ustavne norme o besplatnom osnovnom obrazovanju, kao i kršenje obaveza definisanih članom 28. Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta.

Predsjednica Socijalista je podsjetila da je u preporukama Komitet UN za prava djeteta za Crnu Goru još 2010. godine u članu 59. naglašena posebna zabrinutost    zbog „skrivenih troškova koji proističu iz kupovine udžbenika i školskog materijala“, a u članu 60. preporučeno Crnoj Gori da „osigura da obrazovanje i de facto bude besplatno“.

Jonica je ukazala da je, pozivajući se na ovu preporuku, 2013. godine, prilikom izmjena Zakona o osnovnom obrazovanju, podnijela amandman kojim se propisivala obaveza da se svim učenicima uzrasta od prvog do devetog razreda obezbijede besplatni udžbenici, a da postupak obezbjeđivanja i korišćenja tih udžbenika propiše Ministarstvo prosvjete.

Predsjednica Socijalista je kazala da taj amandman, nažalost, tada nije dobio dovoljan broj glasova u parlamentu, ali je nakon toga u dijelu lokalnih samouprava zaživjela praksa dodjele besplatnih udžbenika, što jeste dovelo poboljšanja pristupu obrazovanja jednom broju djece, ali i proizvelo nejednako ostvarivanje prava na obrazovanje učenika od opštine do opštine, zbog odbijanja amandmana da države ovo pitanje uredi jednako za sve.

Polazeći od toga da je zaštitnik ljudskih prava i sloboda u svom izvještaju za 2017. godinu ukazao da „postoji neujednačena praksa dodjele besplatnih udžbenika učenicima osnovnih škola“ i da „ovakva neujednačena praksa dovodi djecu u neravnopravan položaj i stvara atmosferu nejednake dostupnosti obrazovanju, imajući u vidu pravo svakog djeteta u Crnoj Gori da stiče obrazovanje pod jednakim uslovima bez izuzetka“, Jonica je upoznala sagovornike sa preciznim podacima o dostupnosti besplatnih udžbenika u svakoj ponaosob opštini u Crnoj Gori, u ovom trenutku.

Predsjednica Socijalista je, polazeći od ovih podataka, iskazala zabrinutost zbog činjenice da trenutna praksa dovodi do očiglednog kršenja prava svakog djeteta na obrazovanje pod jednakim uslovima, odnosno nejednakog pristupa obrazovanju.

Ona je ukazala da je i Komitete UN u preporukama iz 2018. godine ponovio svoju prethodnu zabrinutost (CRC/C/MNE/CO/1, stav 59) u pogledu „skrivenih troškova“, jasno preporučujući da je Crna Gora dužna da „osigura da osnovno obrazovanje i de facto bude besplatno“.

Jonica je od ombudsmana zatražila mišljenje o problemu nejednake dostupnosti osnovnom obrazovanju i nepoštovanja kako Ustava Crne Gore, tako i Konvencija UN o pravima djeteta, te stav o tome šta je moguće, u ovom trenutku, preduzeti kako bi se obezbijedilo da od ove školske godine konačno sva djeca u Crnoj Gori dobiju besplatne udžbenike.

Predsjednica Socijalista je ukazala da se radi o urgentnom pitanju, s obzirom da se, zbog posledica krize izazvane epidemijom korona virusa, očekuje, prema podacima relevantnih međunarodnih organizacija, povećanje stope siromaštva.

Sagovornici su se saglasili da bi obezbjeđivanje besplatnih udžbenika bilo korak ka poštovanju ustavne norme o besplatnim obrazovanju, kao i Konvencije UN o pravima djeteta, a umnogome bi doprinijelo poboljšanju položaja porodica sa djecom, umajući u vidu aktuelnu situaciju u kojoj se očekuje povećanje stope siromaštva.


Share.

Comments are closed.