Program stručnog usavršavanja visokoškolaca biće realizovan i ove godine

Jedan od najpopularnijih projekata kojeg sprovodi Zavod za zapošljavanje, uz podršku Vlade Crne Gore – Program stručnog usavršavanja i osposobljavanja visokoškolaca, biće realizovan i ove godine. Po deveti put, mladi ljudi koji su završili formalno obrazovanje, a nalaze se na evidenciji nezaposlenih lica, imaće priliku da tokom devetomjesečne prakse razviju radne sposobnosti i kompetencije.

Od 15. septembra do 15. oktobra traje prijavljivanje poslodavaca zainteresovanih za učešće u programu.

Savjetnica za aktivne mjere zapošljavanja u Birou rada Bar Suzana Mašanović, objašnjava da pravo da se prijave imaju svi poslodavci iz privatnog i javnog sektora, s tim da oni iz privatnog prijave obavljaju posredstvom Biroa rada (preko kancelarija u gradovima gdje im se nalazi sjedište), a poslodavci iz javnog sektora preko Uprave za kadrove. Iz godine u godinu broj zainteresovanih raste.

“Prošle godine nam je odziv poslodavaca bio zaista veliki. To je, vjerujem, zbog toga što su uvidjeli da u trajanju od devet mjeseci imaju priliku da uposle obrazovane, mlade ljude, pune elana i želje za sticanjem dodatnih vještina u praksi. Shvatili su da su to osobe čije je znanje svježe i dragocjeno. Poslije elektronske prijave poslodavci moraju dostaviti obrazac E-1 Birou rada, na osnovu kojeg se prijava obavlja. I visokoškolci imaju isključivo riječi hvale za ovaj program”, sa zadovoljstvom priča Mašanović.

Za isplatu radno angažovanih visokoškolaca, a na osnovu izvještaja o učinku kojeg poslodavac dostavlja krajem svakog mjeseca, zadužen je ZZZ CG. U zavisnosti od veličine firme, obima posla i mogućnosti obezbjeđenja mentorstva (za svakog visokoškolca), poslodavac ima pravo da angažuje i po nekoliko visokoškolaca različite struke.

Visokoškolci će mogućnost da se prijave za učešće u ovom programu imati od 15. oktobra do 15. novembra.

“Pravo da se prijave imaju svi koji su završili fakultet. Prijave se vrše sa Bečelor diplomom (završene specijalističke studije nijesu uslov). Jedan od uslova je da se nalaze na evidenciji Biroa rada. Oni koji su diplomu stekli van Crne Gore, moraju je nostrifikovati. Potom se obavlja ponovna provjera diplome. I visokoškolci se prijavljuju on line. Za sve upite, nedoumice ili eventualne probleme, mogu doći do Biroa rada Bar i obratiti mi se”, navodi Mašanović.

Nakon prijava slijedi najkomplikovaniji dio posla- uparivanje.

“Posljednjih godina taj proces počinje formiranjem rang liste koja se pravi na osnovu prosjeka ocjena koje je visokoškolac imao. Tako on, odmah po prijavljivanju, ima uvid na kom je mjestu u tom momentu rangiran i koliko je realna šansa da dobije posao za koji je aplicirao. Prilikom prijave treba obratiti pažnju i na studijske programe, jer često fakultet može imati i preko 20 različitih programa (kao što je recimo slučaj sa Ekonomskim fakultetom)”, ukazuje savjetnica.

Da se Program stručnog usavršavanja i osposobljavanja visokoškolaca pokazao veoma uspješnim, svjedoči i podatak da oko 50% korisnika, nakon devetomjesečne prakse, nastavi radni angažman kod poslodavca kod kojeg su završili praksu.

“Poslodavcu je u interesu da zadrži vrijednu, sposobnu, ambicioznu, školovanu mladu osobu, punu elana i predanu poslu. Svjedoci smo da je diploma prvi korak, tu se obrazovanje ne zaustavlja”, podvlači Mašanović.

Visokoškolci dobijaju nadoknadu u visini od 50% od prosječne zarade u Crnoj Gori. Zarada se uplaćuje direktno na njihove žiro-račune. Prilikom sklapanja ugovora između poslodavaca i visokoškolaca, koji se potpisuje u januaru, korisnici donose potvrdu od banke da imaju otvorene žiro-račune. Isplata je redovna, desetog u mjesecu.

Share.

Comments are closed.