Dr Stanišljević: Epidemiološka situacija u Baru relativno dobra

Epidemiološka situacija u Baru se još uvijek drži pod kontrolom, krivulja porasta je još uvijek relativno zaravnjena, i mi smo još uvijek u zelenoj zoni, prema najnovijem saopštenju Instituta za javno zdravlje (IJZ). Po izvještaju od 19. 09. do 2.10. imamo 240 oboljelih na 100.000 stanovnika. U zelenu zonu spadaju do 399 oboljelih, pa je epidemioška situacija, što se Bara tiče, relativno dobra”, kazao je, gostujući u prijepodnevnom programu Radio Bara zamjenik direktora Doma zdravlja za medicinska pitanja dr Miroslav Stanišljević.

Stanišljević je rekao da je važno i što se značajno ne povećava broj oboljelih. I broj pacijenata koji su pod nadzorom, kontakata, koji nisu inficirani, isto se smanjuje , što znači da se naši sugrađani ipak pridržavaju mjera koje su preporučene.

“Iz podataka kako radi naša COVID ambulanta se vidi da je broj pacijenata povećan u posljednje vrijeme, ali ne značajno. Tokom posljednje sedmice imali smo 40 pregleda u COVID ambulanti, šest kućnih posjeta ljekara za COVID pozitivne pacijente, a Služba patronaže obavila je 70 kućnih posjeta zbog liječenja i davanja terapije”, saopštio je dr Stanišljević.

On je zamolio sve koji imaju bilo kakve tegobe, da se jave na poseban broj na koji se javljaju ljekari koji rade u COVID ambulanti 067/981-009.

“Za sva pitanja, sve sumnje u vezi COVID infekcije, obratite se na ovaj broj, od sedam ujutro do devet sati naveče i dobićete iscrpne informacije od ljekara”, ističe Stanišljević.

“U Call centru imamo dva izvršioca koji samo primaju pozive, oni su u toku prošle sedmice imali preko 2.000 poziva, koje su primili od zdravih pacijenata, naših sugrađana koji nemaju nikakve simptome, niti povišenu temperaturu. Posljednja dva dana, prosjek pregleda kod jednog izabranog doktora je bio 70, što znači da imamo povećan broj u odnosu na neki ranije. Možda je to zato što se sad pojavio izvjestan broj crijevnih infekcija, koje su na određen način, slične COVID-u, pa nakon iscrpne anamneze ti pacijenti ipak dođu na pregled kod naših ljekara. Naši pacijenti čini se kao da su neobaviješteni i ne žele da prihvate informaciju da su trenutno obustavljeni pregledi u svim subspecijalističkim ambulantama na sekundarnom i tercijarnom nivou, izuzev za hitne slučajeve. Ovo važi i za laboratorijske usluge. Za sve kontrolne preglede, izuzev onkoloških pacijenata, ne izdaju se uputi ni za laboratoriju, niti za specijalističke preglede”, objašnjava Stanišljević.

Na pitanje novinarke Maje Tomović kako će biti kada se u ovu komplikovanu epidemiološku situaciju uključi i sezonski grip, dr Stanišljević ističe da će biti teško za zdravstveni sistem.

“Neminovno će biti povećan broj testiranja. Raduje vijest koju je iznio dr Kavarić da postoji mogućnost da se uskoro pojave brzi testovi, koji bi mogli biti rađeni u epidemiološkim ambulantama. U prvo vrijeme biće namijenjeni za školsku, a poslije toga i za širu populaciju, što bi dopinijelo rješavanju ovog problema. Na taj način testirali bi se svi sa simptomima gripa ili sličnim simptomima. Kada govorimo o “gripoznom sindromu”, simptomi su jednaki i za sezonski grip i za COVID infekciju. Testiranje će biti jedini način da se razluči o čemu se radi”, objasnio je dr Stanišljević, dodajući da je prevencija i za grip i za COVID ista – pranje ruku, nošenje maske i distanca.

Stanišljević je kazao da bi vakcinacija protiv sezonskog gripa mogla početi poslje 15 oktobra, o čemu će građani biti obaviješteni putem medija. Zamolio je sve koji su u rizičnim grupama da se obavezno vakcinišu, “a bilo bi poželjno da se vakciniše što veći broj ljudi”.

Share.

Comments are closed.