Komunalna policija – posla više nego ikad

Iako je prošlonedjeljno nevrijeme bilo prilično kratkog daha, izazvalo je veliku štetu na području barske opštine. Ogromne količine vode nastale izlivanjem rijeka zbog obilne kiše (za svega dva i po sata palo je 86 litara po kvadratnom metru) i snažan olujni vjetar, potpuno su 15. oktobra blokirane određene djelove gradskog jezgra.

“Štetu su pretrpjeli i građani i opštinska infrastruktura. Najugroženiji su bili stanovnici Šušanja, Bjeliša, Sutomora, jednog dijela Čanja”, podsjeća načelnik Komunalne policije Dejan Škerović.

Komisija za procjenu štete još uvijek radi, a očekuje se da će nalazi o obimu štete biti sublimirani do kraja sedmice. Škerović pretpostavlja da su najugroženiji vlasnici privatnih kuća, objekata i imanja.

Ovih dana, u gradu okupanom suncem, ništa ne ukazuje da su nedavno ulice podsjećale na rijeke.

“Veliku štetu pretrpio je i popularni Most patkica na Šetalištu kralja Nikole, na ušću Željeznice u more. Bujica je podrila jedan dio mosta, odvajajući ga od zemljišta. To je uzrokovalo da padne dio stepeništa mosta, kao i potporni zid duž ugostiteljskog objekta ‘Nice Vice’ i dio mobilijara”, podsjeća načelnik Komunlne policije. On objašnjava da je do oštećenja najvjerovatnije došlo jer je u tom dijelu (između dva mosta) rijeka „u krivini“, pri čemu voda teži da ispravi tok . Upozorava da, ako se nešto ne preduzme, naredno veće nevrijeme može bujicu usmjeriti direktno na ovaj lokal.

Još uvijek nije moguće sa preciznošću kazati koliko će sanacija mosta trajati, jer taj posao podrazumijeva poštovanje procedura, a osim opštine Bar, dijelom je za sanaciju štete nadležno i JP za upravljanje Morskim dobrom. Škerović kaže da početku trajnih sanacionih radova prethodi donošenje projekta.

“Most je trenutno saniran, na način što je drvenim gredama i daskama napravljen improvizovani prelaz. Šteta nije mala, ni na mostu ni na objektu uz koji je postavljen potporni zid”, kaže Škerović.

Građani koji su pretropjeli štetu, zahjev podnose Komisiji za procjenu štete u Građanskom birou.

Veliku polemiku u medijima, ali i među građanima Bara, proteklih dana je izazvalo rušenje nelegalno sagrađenog mosta na rijeci Željeznici. Inicijativu za njegovo rušenje, podsjetimo, pokrenuo je Građanski pokret URA. Pitanja su se u veoma kratkom roku namnožila- „ko je sagradio most“, „kako je moguće nelegalno sagraditi most, nije suncobran, pa da ga neko tek tako postavi“, ko će da plati rušenje“ i, naposljetku, „ko će snositi odgovornost“?

“Za most sagrađen krajem avgusta, nije bilo prijave gradnje. Naravno da to nije trajalo jedan dan, složena je konstrukcija, pa pretpostavljamo da je postojala solidarnost svih građana koji stanuju u okolini. Most je napravljen na svega 20- tak metara od već postojećeg željezničkog mosta. Bio je to ozbiljan građevinski objekat, namijenjen i kolskom saobraćaju, stavljene su po tri cijevi od fi 1000 u nizu, čak desetak. URA je podnijela inicijativu ka Opštini i Komunalnoj policiji. Uputili smo inicijativu za njegovo rušenje Urbanističko- građevinskoj inspekciji, od koje smo povratno, dobili procjenu da smo, gledano s aspekta o promjeni toka u samom koritu rijeke, mi nadležni, pri tome se ne obazirući na činjenicu da je u pitanju- most. U međuvremenu je inspektor Željeznice Crne Gore 9. septembra izašao na lice mjesta i donio rješenje o uklanjanju mosta. Time su oni prvi ušli u postupak uklanjanja mosta u roku od dva mjeseca. S obzirom da je u međuvremenu inicijativa pokrenuta i sa drugih adresa, odlučili smo da sa ciljem zaštite javnog interesa, imovine, okolnih kuća i zemljišta, Opština Bar uđe u proceduru rušenja. Most je srušen, a troškove će snositi Opština. Biće podnijeta krivična prijava protiv N.N. lica. Potrudićemo se da otkrijemo ko stoji iza izgradnje ovog nelegalnog objekta, pa će oni naposljetku morati da plate troškove rušenja mosta i uklanjanja materijala”, objasnio je Škerović.

Svi kanali i propusti koje održava Komunalno preduzeće su, u susret zimskom periodu, prohodni. Ipak, sa nesavjesnim građanima koji u njih bacaju razne vrste otpada, u Komunalnoj policiji teško izlaze na kraj.

“Dosta je kanala koji su bili u privatnom vlasništvu duž lokalnih, opštinskih i nekategorisanih puteva, su potpuno zatrpani. Na taj način su izgubili funkciju”, ukazuje načelnik.

Komunalna policija je od proglašenja pandemije aktivnija nego ikad od svog osnivanja. Jedna od nadležnosti ove službe je da po Krivičnom zakoniku sankcionišu sve koji ne poštuju mjere NKT-a.

“U prvom talasu je po našem nalogu privedeno više od 50 lica. Sada su mjere oštrije, a Bar je i dalje u tzv. „zelenoj“ zoni. Lokali rade do ponoći, za jednim stolom u objektu može da bude dva, a vani četiri gosta. Kontrolu ugostiteljskih objekata realizujemo u koordinaciji sa republičkim inspekcijama. Vlasnici pojedinih lokala su kažnjeni, jer zaposleni prilikom usluživanja nijesu nosili masku. Obavezno je nošenje maske na javnim površinama, na šta sa pripadnicima Centra bezbjednosti, svakodnevno upozoravamo građane. Protiv nesavjesnih podnosimo prekršajne naloge”, navodi načelnik Komunalne policije i konstatuje da se građani još uvijek neozbiljno odnose prema mjerama NKT-a. Škerović se nada da će ipak, postati svjesni opasnosti od još većeg širenja zaraze koronavirusom, na koju nedvosmisleno upozorava veliki broj inficiranih.

Shodno Zakonu o planiranju prostora i izgranji objekata, u nadležnost Komunaloj policiji je ponovo vraćena kontrola privremenih objekata, koju je do skoro sprovodila Urbanističko- građevinska inspekcija.

“Kontrolišemo da li je vlasnik sklopio ugovor sa nadležnim sekretarijatom, da li je plaćena komunalna taksa… Odmah na početku nam je postalo jasno da je veliki broj onih koji nijesu izmirili obaveze prema državi. Prvobitno smo nastupili sa upozorenjem, dali rok za izmirenje duga, a na kraju postupamo i represivno- sa predlogom za ukidanje lokacije”, upozorava načelnik Komunalne policije.

Share.

Comments are closed.