Počela realizacija projekta Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida

Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj realizuje projekat „Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida“, podržan od strane komisije Ministarstva za ljudska i manjinska prava za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za finansiranje projekata/programa koji doprinose zaštiti lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti u 2020 godini.

Implementacija projekta započela je od 31. oktobra 2020. godine, a trajaće 12 mjeseci.

“Projekat ima za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i dosljednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima. Ciljne grupe su osobe sa oštećenim vidom koje imaju teškoće u pristupu informacijama u elektronskim i štampanim medijima, predstavnici medija, kao i ukupna javnost. Shodno članu 9. Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, države potpisnice su u obavezi da preduzmu odgovarajuće mjere kako bi se licima sa invaliditetom (a na osnovu jednakosti sa drugima) obezbijedili pristup informacijama i komunikacijama. Na taj način će se omogućiti potpuna ravnopravnost osoba sa oštećenim vidom sa osobama bez hendikepa u Crnoj Gori”, objašnjava predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić.

On podsjeća da Strategijom za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti za period 2017-2021. godine definisan strateški cilj u oblasti pristupa informacijama i komunikacijama. To podrzumijeva, kako navodi Joketić, ravnopravan pristup licima sa invaliditetom u oblasti pristupa informacijama i komunikacijama.

“Polazeći od tog i tako definisanog strateškog cilja, moramo istaći da je pravo na pristupačnost informacijama u medijima jedno od osnovnih prava u oblasti prava na pristupačnost, jer bez njega nema, niti može biti, bilo kakvog obrazovanja, zapošljavanja i socijalne uključenosti lica sa invaliditetom, a posebno onih kategorija OSI koje ne mogu koristiti štampane materijale (tzv. print disabled persons)”, pojašnjava Joketić.

S tim u vezi, nepostojanje knjiga, časopisa, elektronskih i drugih štampanih medija u za ova lica pristupačnoj formi, predstavlja posebno težak, ako ne i najsloženiji i najteži oblik diskriminacije po osnovu invalidnosti, poručuju iz Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj. Kao jedan od strateških ciljeva za zaštitu lica sa invaliditetom, navode ravnopravan pristup tih lica informacijama i komunikacijama, što je za dvije najjužnije opštine obezbjeđeno izdavanjem audio časopisa “Pravo na riječ”.

“Izdavanje i distribuiranje časopisa predstavlja najefikasniji i najbolji način da se ovaj oblik diskriminacije eliminiše i obezbijedi pravo na jednakost svim osobama koje ne čitaju konvencionalno štampane materijale na crnom tisku i nijesu im pristupačne informacije u elektronskim i štampanim medijima. Upravo stoga, kontinuitet izdavanja ovog časopisa, koji objavljujemo već 18 godina, jedan je od važnih ciljeva i ubuduće”, podvlači Joketić.

Planirane aktivnosti u sklopu projekta, sadržaj audio- časopisa, edukativni trening, seminari, panel diskusija i završna konferencija, pružiće licima sa oštećenim vidom, predstavnicima medija, ali i široj javnosti, dodatnu priliku za informisanje i edukaciju i osiguraće pouzdan i prikladan način informisanja ciljne grupe u pristupačnom formatu.

“Kroz implementaciju ovog projekta za osobe sa oštećenim vidom želimo da realizujemo strateški cilj za oblast pristupačnosti, na način da ohrabrimo nadležne u sredstvima informisanja i komunikacija da u što većoj mjeri obezbijede pristupačnost informacija licima sa svim oblicima invaliditeta. Treba mijenjati društvo koje će jednako vrednovati svoje članove i osigurati da svako, prema svojim mogućnostima , postigne što bolji kvalitet življenja. Rad na unapređenju pristupačnosti informacija osobama sa oštećenim vidom u medijima, bez diskriminacije, dugotrajan je proces i često s vrlo skromnim rezultatima. Međutim, važan je krajnji cilj, a to je, sa jedne strane, pomoći osobama sa oštećenim vidom da se maksimalno osamostale i uključe u aktivan život u okviru svojih sposobnosti, i sa druge strane, podignuta svijest osoba bez invaliditeta o značaju poštovanja ljudskih prava i zabrani diskriminacije osoba sa invaliditetom”, zaključio je predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj.

Share.

Comments are closed.