U barskoj bolnici preminula dva pacijenta – Baranin i Ulcinjanin

U prethodnih 24 sata u respiratornoj ambulanti Covid centra pregledana su 52 bolesnika, od kojih je osam primljeno na bolničko liječenje. Sedam bolesnika je otpušteno na kućno liječenje. Na bolničkom liječenju od jutros je ukupno 51 pacijent, pet ih je u jedinici intenzivnog liječenja i nalaze se na neinvazivnoj ventilatornoj podršci. Nažalost, dva bolesnika, iz Bara i Ulcinja, su preminula- kazala je, gostujući u popodnevnom programu Radio Bara dr Svetlana Lana Vučetić, anesteziolog reanimatolog, šefica Covid centra Opšte bolnice u Baru.

“Svi smo svjedoci da nas je negdje početkom oktobra, zapljusnuo treći talas infekcije. Danima već ponavljamo iste brojke koje govore kako o povećanju broja hospitalizovanih bolesnika, tako i povećanju smrtnosti. Taj treći talas od 1. oktobra pa do danas, pokazao je nešto na šta smo svi izbjegavali i da pomislimo. Mi smo apelovali da se poštuju osnovne mjere kojih je trebalo svi da se pridržavamo. Međutim, iako smo to sve saopštavali preko medija, svjedoci smo tog trećeg talasa koji je uzeo svoj danak. Danas, od 51 bolesnika koji je na bolničkom liječenju, preko 61% su bolesnici iz Bara i Ulcinja. I u posljednjih desetak dana najveći broj bolesnika je iz Bara i Ulcinja. To bi isto trebalo da nešto govori”, istakla je dr Vučetić.

Ona je objasnila da u bolnici testiraju bolesnike koji se liječe kod njih. Na primjer, pacijenti koji dođu sa brzim antigen testom, bez obzira da li su pozitivni ili negativan, a imaju simptome koji bude sumnju na Covid 19, testiraju odmah po prijemu. Testiranja kod ambulantnih bolesnika u bolnici se ne rade.

“Kapaciteti za prijem nijesu ugroženi. Mi dosta dinamično vodimo dnevni rad na odjeljenju, tako što imamo određen broj prijema i otpusta. Tu postoji balans. Bio je jedan period, od prvog oktobra, kada je počeo treći talas. Broj prijema je bio mnogo veći nego broj otpusta, a broj hospitalizovanih je bio veći, što je pratila i veća smrtnost. Kapacitete održavamo racionalno, da ne bi došli u situaciju da nemmo gdje da smjestimo oboljele”, objasnila je dr Vučetić.

“Ne bih voljela da se obistine crne slutnje, naravno, a to najviše zavisi od naših građana, od toga da li pratimo preporuke koje svakodnevno ponavljamo od marta. Sem stalne rečenice, koju ponavljamo “maska, distanca, čiste ruke”, htjela bih da apostrofiram da je rano javljanje ljekaru u stvari najbolja prevencija, kad simptomi postoje. Ako se simptomi pojave, javiti se ljekaru, bez alternativnih metoda liječenja, odlaganja odlaska ljekaru i tome slično. Upravo takve situacije obilježile su ovaj treći talas- teške kliničke slike, kasno javljanje ljekaru, povećan broj hospitalizacija i povećana smrtnost”, istakla je naša sagovornica.

Share.

Comments are closed.