SD predlaže za 35 do 60% povećanje iznosa dječjeg dodatka
Poslanik Boris Mugoša:
Poslanici Socijaldemokrata su predali u skupštinsku proceduru Predlog zakona o izmjeni Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kojim je predviđeno za 35% do 60% povećanje iznosa dječjeg dodatka.
Predloženom izmjenom bi visina dječjeg dodatka mjesečno, za dijete: korisnika materijalnog obezbjeđenja – umjesto sadasnjih 23.68 eura iznosila 37.68 eura; čiji je roditelj, usvojilac, staralac ili hranitelj, kao korisnik materijalnog obezbjeđenja zasnovao radni odnos na osnovu individualnog plana aktivacije – umjesto sadašnjih 23.68 eura iznosila 37.68 eura; korisnika dodatka za njegu i pomoć – umjesto sadašnjih 31.87 eura iznosila 45,87 eura; korisnika lične invalidnine – umjesto sadašnjih 39.57 eura iznosila 53,57 eura i za dijete bez roditeljskog staranja – umjesto sadašnjih 39.57 eura iznosi 53,57 eura.
U Crnoj Gori, na mjesečnom nivou oko 14 hiljada djece prima dječji dodatak. Od tog broja, za njih preko 87% predloženo povećanje dječjeg dodatka iznosi 60%.
Za sprovođenje ovog zakona potrebna su dodatna sredstva u budžetu u iznosu od oko 2,5 miliona eura godišnje, jer je u 2020.godini ukupno isplaćeno po osnovu dodatka za djecu preko 4,5 miliona eura.
Djeca su grupa u najvećem riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, a ona koja su siromašna lišena su osnovnih ljudskih prava. Zbog toga jedan od ključnih prioriteta mora biti smanjenje siromaštva djece.
Svako treće dijete u Crnoj Gori u riziku je od siromaštva (SILC 2018, MONSTAT). Istraživanja UNICEF-a pokazuju da su djeca u Crnoj Gori više pogođena siromaštvom od bilo koje druge starosne grupe. Takođe, prema podacima UNICEF-a „brza procjena socijalnog uticaja pandemije COVID-a-19, koju je nedavno sistem UN-a sproveo u Crnoj Gori, pokazuje da svaka treća porodica s djecom mlađom od 6 godina ne može priuštiti sve osnovne proizvode za bebe i djecu. Takođe, svaka treća porodica s djecom uzrasta od 6 do 18 godina navodi da ne može priuštiti odjeću i obuću za djecu”.
Nažalost, usljed negativnih posljedica COVID-a-19 značajan broj građana ostao je bez posla, odnosno smanjeni su im prihodi, zbog čega se nameće realna potreba za povećanjem iznosa sredstava po osnovu dječjeg dodatka.
Povećanje iznosa dječjeg dodatka doprinijelo bi i smanjivanju evidentnih razlika u zavisnosti od sredine u kojoj djeca žive i naravno materijalnog statusa porodice. Naime, u sjevernom regionu rizik od siromaštva (37,9%) znatno je veći nego u centralnom (15,4%) i južnom (19,6%).
Predlogom zakona definiše se i početak njegove primjene za 1. april 2021. godine, zbog privremenog finansiranja koje je u toku.
***
Albanska lista: Zakon o povraćaju imovine u Valdanosu ponovo u Skupštini
Genci Nimanbegu, Poslanik Albanske liste
U Skupštini Crne Gore ponovo smo podnijeli prijedlog zakona o otklanjaju posljedica oduzimanja imovine u uvali Valdanos, zakona koji je prvi put podnešen u maju 2020. godine.
Lično sam predao nacrt zakona predsjedniku Skupštine Aleksi Bečiću, objašnjavajući značaj i potrebu za odobrenjem ovog zakona u Skupštini. Očekujemo podršku Skupštine i poslanika za odobravanje ovog zakona kao neophodan korak za povratak imovine u uvali Valdanos.
Konkretnim koracima i kontinuirano, Albanska lista nastavlja da predstavlja i unaprjeđuje politiku i demokratske ciljeve našeg stanovništva.
Takođe, uprkos nacrtu zakona, namjeravamo da na osnovu odluka Odbora za turizam i poljoprivredu preduzmemo mjere za sprovođenje ovih odobrenih zaključaka iz 2019. i 2020. godine. U tim zaključcima su identifikovane institucije koje bi trebalo da učestvuju u čišćenju maslinjaka i puteva.
Takođe su definisane dužnosti Skupštine, Vlade i nadležnih ministarstava. Ovi zaključci koje je Komisija odobrila na dva sastanka su javni i trebalo bi ih primijeniti kako bi se bivšim vlasnicima pomoglo u čišćenju, revitalizaciji maslinjaka i zaštititi ga prohodnim putevima i sistemom za zaštitu od požara i navodnjavanje.
***
URA: Direktor Plantaža zastrašuje radnike da ne pričaju o kriminalu i korupciji u toj kompaniji
Izvršni direktor „Plantaža“ Miroslav Vuković proslijedio je radnicima te državne kompanije neumjesan i zastrašujući mail, tvrde iz Građanskog pokreta URA.
Kažu da su im se javili radnici ove kompanije koji ocjenjuju sadržaj takvog maila neumjesnim i koji se sada plaše u prijavljivanju svih nezakonitih radnji koji su se dešavale u toj kompaniji a čiji su bili direktni ili indirektni svjedoci.
„Naime Vuković u dopisu radnike „Plantaža“ imperativno navodi da o nelegalnim radnjama u firmi ne govore javno, već da svoje tvrdnje sa dokazima upute njemu, a da će ih onda on proslijediti nadležnim organima. Vuković na ovaj način izigrava dežurnog policajca i autoriteta i ako se zna da radnici nisu dužni da njemu prinose dokaze o neregularnostima u kompaniji“, ističu iz URE.
Oni ohrabruju radnike „Plantaža“ da sva saznanja o kriminalnim radnjama uprave Verice Maraš, čiji je dio bio i sami Vuković, dostave nadležnim organima i da o tome potpuno slobodno govore u javnosti.
„Jer staljinističke metode kojima se služi i Vuković više nisu praksa u Crnoj Gori. Dakle, bez straha od bilo kakvog disciplinskog radnog postupka ili sl. govorite o neregularnostima u državnoj kompaniji „Plantaže“. Na taj način ćete pomoći da kompanija stane na zdrave noge“, poručili su oni radnicima ove državne kompanije.
***
DPS: Krivokapić da ne prijeti prosvjetarima, Vesna Bratić ministarka prosvjete jer je politički podobna
Krivokapićeva prijetnja upućena prosvjetnim radnicima predstavlja vrhunac licemjerja. On spominje depolitizaciju, govori o politički podobnim profesorima, prijeti otkazima i smjenama u trenutku kad u Vladi, po njegovom izboru, resor prosvjete vodi osoba koja je na toj poziciji upravo zato što je politički, nacionalno i vjerski podobna. Da nije tako, nikada Vesna Bratić, imajući u vidu njene stručne kompetencije, šovinističke i bizarne objave na društvenim mrežama kao i ukupan javni angažman, ne bi postala ministar bilo čega a posebno prosvjete i još 3 ključna resora.
Zbog svega navedenog, smatramo da prosvjetne radnike, koji su u ovoj zdravstvenoj krizi, posebno izazovnoj za proces obrazovanja djece, podnijeli ogroman teret, Krvokapić treba da ohrabri a ne da ih proziva i drži moralne lekcije, jer za to nema kredibilitet a ni moralno pravo, kazali su iz Demokratske partije socijalista Crne Gore
Demokrate: Izbornoj komisiji Glavnog rada – nije ispoštovana zakonom pripisana procedura
Izborna komisija Glavnog grada Podgorica imala je razloga da odćuti u odnosu na naše ukazivanje na nezakonito postupanje predsjednika Skupštine Glavnog grada gospodina Suhiha, povodom verifikacije odborničkh mandata na početku sjednice od 29. oktobra 2020. godine. Naime, sva zainteresovana javnost bila je u prilici da vidi neposredno kroz video zapis da predsjednik Skupštine vremenski istovremeno i konstatuje ostavke odbornicima i verifikuje mandate novoizabranim.
Gospodine Vukčeviću, Izborna komisija Glavnog grada nije mogla da podnosi izvještaj o popuni upražnjenog odborničkog mjesta sve dok Skupština Glavnog grada, prethodno ne konstatuje ostavku odbornika i o tome obavjesti izbornu komisiju. Ovo iz prostog razloga što je svaki nosilac odborničke funkcije u mogućnosti da ostavku povuče sve do trenutka dok se ona ne konstatuje. Zato je zakonom propisana procedura da podnesenu ostavku prvo konstatuje nadležna skupština nakon čega o tome obavještava nadležnu izbornu komisiju i čeka njen izvještaj o popuni upražnjenog odborničkog mjesta, da bi se moglo pristupiti verifikaciji novog odborničkog mandata.
U slučaju koji smo problematizovali potpuno je očigledno da ova zakonom propisana procedura nije ispoštovana, što je jasno iz činjenice da predsjednik Skupštine glavnog grada istovremeno konstatuje podnošenje ostavke i prestanak odborničke funkcije i odmah zatim saopštava da je podnijet izvještaj izborne komisije o popuni upražnjenog odborničkog mjesta.
SD: Vladajuća većina nastavila sa održavanjem nelegalnih sjednica Skupštine
Vladajuća većina nastavila je, uprkos svim našim dobronamjernim upozorenjima, sa održavanjem nelegalnih sjednica Skupštine Crne Gore. I na jučerašnjim sjednicama, kao i na onoj prije njih, nije postojao pravno neupitan kvorum od 41 poslanika, a za zakone je glasalo 40 pravno neupitnih poslanika i jedna građanka kojoj mandat nije verifikovan u skladu sa Poslovnikom Skupštine Crne Gore.
Politička predstava u Skupštini koja je viđena 20. januara, u poređenju sa onom od 28, odnosno 29. decembra, sadržala je mnogo manje smijeha i aplauza poslanika, a mnogo više zabrinutih izraza lica i međusobnih trzavica koalicionih partnera i malo više teatralne vike. Da sve bude teatralnije, pobrinuli su se ničim izazvani članovi Vlade koji su izigravali fikuse u skupštinskoj sali, jer se o zakonima samo glasalo, bez rasprave. Sve je trebalo da izgleda kao neko jedinstvo očigledno nejedinstvenih partnera.
Svjesni činjenice da su im i prethodna i jučerašnje dvije sjednice nelegalne, predstavnici vlasti se pripremaju da ne poštuju odluke Ustavnog suda o nelegalnosti sjednica, a onda u maniru djece koja su se zaigrala prijete da će dovesti u pitanje zakone i odluke prethodnog skupštinskog saziva iako znaju da su one donijete na legalnim sjednicama.
Ipak je pored nemuštih “pravnih” tirada poslanika i neprimjerenog pritiska na Ustavni sud i nedoličnih prijetnji toj sudskoj instanci, od strane onih koji nijesu sposobni ni Poslovnik da valjano protumače, jučerašnju zabavu za široke narodne mase u Skupštini upotpunio i „iskreni“ stav premijera koji kaže da u novoj vlasti nema partijskog zapošljavanja i da je samo malo ćakulao sa predsjednicom Republike Srpske. Nezaobilazno učešće u reality-u uzeo je i potpredsjednik Vlade za sve i svašta svojim „autoritativnim“ nastupom, kao da iza njega stoji 21 milion birača.
SNP: Propala namjena Ustavnog suda da nanese štetu Skupštini i novoj većini
Namjera Ustavnog suda da natjera Skupštinu Crne Gore da se u roku od 15 dana izjasni o predlogu za ocjenu ustavnosti odluke o obrazovanju Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu može se smatrati još jednim pokušajem državnog udara, saopšteno je danas iz Socijalističke narodne partije (SNP).
“Ovog puta on je došao od institucije čiji bi osnovni zadatak trebalo da bude očuvanje i poštovanje ustavnosti i zakonitosti”, navode iz SNP-a.
Indikativno je, kako su kazali, da je u slučaju odluka o izmjenama Poslovnika Skupštine i o izboru članova Državne izborne komisije ostavljen uobičajeni rok od 30 dana.
Iz SNP-a su pitali šta je motivisalo članove Ustavnog suda da pribjegnu “neprincipijelnom djelovanju”, odnosno pokušaju opstrukcije rada najvišeg zakonodavnog doma u državi.
Jasno je, smatraju u SNP-u, da je Ustavni sud “političkim i selektivnim postupcima” želio da nanese štetu Skupštini Crne Gore i novoj parlamentarnoj većini, a kako bi se “dodvorio svojim nalogodavcima iz Demokratske partije socijalista”, koja je zajedno sa ostalim opozicionim partijama i pokrenula provjeru ustavnosti pomenutih odluka.
“Ovakvo pristrasno i ničim opravdano postupanje Ustavnog suda postaje jasnije kada se zna da je sudija Hamdija Šarkinović otišao u starosnu penziju, kao i da 9. februara uslove za istu ispunjava i sutkinja Mevlida Muratović, te da se na taj način dovodi u pitanje potreban broj glasova za odlučivanje u Ustavnom sudu”, saopšteno je iz SNP-a.
Podsjećaju da je predsjednik Ustavnog suda Budimir Šćepanović, “nakon kritika koje su se čule juče iz redova parlamentarne većine”, produžio rok za dostavljanje odgovora na inicijativu u vezi sa odlukom o formiranju Odbora za izborno zakonodavstvo na mjesec dana, “potvrđujući tako i sam da je riječ o pokušaju blokade rada Skupštine.”
Iz SNP-a poručuju se zalažu za apsolutno poštovanje zakonskih i ustavnih procedura i da smatraju da se više ne smije desiti da “politički instruisane institucije poput Državne izborne komisije i Ustavnog suda pokušavaju da utiču na neizbježne političke procese u državi”.
“Takav luksuz više se ne smije dozvoliti nikome, a zakonito djelovanje mora postati princip kojeg će se pridržavati svi, bez razlike”, zaključuje se u saopštenju.
Demokrate: Tužilaštvo da hitno ispita moguće koruptivne radnje u predmetu “Ekološka katastrofa na Ćehotini”
Imajući u vidu da je saopštenje Osnovnog suda u Pljevljima usmjereno na sadržaj reagovanja Demokratske Crne Gore u odnosu na skandalozan postupak tužilaštva u predmetu „ekološka katastrofa na Ćehotini“, dužni smo, javnosti radi, uputiti nekoliko pojašnjenja.
U potpunosti poštujemo princip samostalnosti suda i sudija, ali nikako ne možemo prećutati i odustati od reakcije na očigledne anomalije u sistemu koje se u konkretnom slučaju odnose na tužilaštvo. Upravo je takva anomalija u toku postupka utvrđivanja odgovornosti za ekološku katastrofu u Pljevljima od 2019. godine izazvala duboko razočarenje, ali i nepovjerenje građana u pravosudne institucije.
Krivci za ekološku katastrofu postoje i oni moraju biti procesuirani i sankcionisani. Da li je pravedno da neko uništi eko-sistem rijeke, a da ne odgovara? Da li se to očekuje da svi ćutimo na bezakonje? Da li je prekršaj oglasiti se na nepravdu? Šta ima loše u postupku ukazivanja na moguću korupciju i kriminal?
Pravosudni sistem je dužan da odgovori ko je kriv za ekološku katastrofu, a ne ko se oglasio i ukazao na nepravdu. Stepen nezavisnosti pravosuđa upravo se dokazuje nivoom sankcionisanja društvenih anomalija.
Zato zahtijevamo od tužilaštva da hitno ispita postojanje mogućih koruptivnih radnji sa elementima organizovanosti u predmetu „ekološka katastrofa na Ćehotini“.
Ova afera mora imati adekvatan pravosudni tretman i ishodište u osuđujućoj presudi za odgovorne.
DPS: Živković – Vlast nastavlja da krši Ustav, zakone i atakuje na institucije
U izjavi datoj povodom jučerašnjeg zasijedanja Skupštine, Danijel Živković, šef Poslaničkog kluba DPS rekao je da je to bio nastavak kršenja procedura koje je počelo na sjednici 28. decembra 2020. godine. On je naglasio da je tumačenje Poslovnika, da oni koji online odlučuju čine kvorum na sjednici, eklatantan primjer pokušaja obmane građana Crne Gore, i postavio pitanje zašto je parlamentarna većina mijenjala Poslovnik ukoliko je sve bilo regularno:
“Još jednom ih podsjećamo, ako je sve regularno, zašto su izmijenili Poslovnik na poslednjoj sjednici, da se prilikom utvrđivanja kvoruma prisutnima smatraju poslanici koji su fizički prisutni u plenarnoj sali Skupštine i poslanici koji učestvuju primjenom bezbjedne informacione komunikacione tehnologije”, rekao je Živković.
On je istakao da je i juče ponovo prekršen Poslovnik jer pribjeglo se i utvrđivanju mandata poslanici URE, bez pozitivnog mišljenja Državne izborne komisije, čime sjednica nije mogla početi, jer je vladajuća većina imala 40 poslanika, s obzirom na to da mandat poslanici nije potvrđen u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima.
“Ono što dodatno problematizuje ovu sjednicu bez kvoruma, jeste brutalan pritisak na nezavisnost i samostalnost rada Ustavnog suda od strane poslanika vlasti, čak i predsjednika Vlade, koji su u cilju opravdanja kršenja Ustava i zakona pribjegli brutalnim napadima na institucije sistema. Odbacujemo tvrdnje da postoji bilo kakva vrsta pritiska od strane Demokratske partije socijalista na Ustavni sud ili bilo kakva vrsta opstrukcije. Ako je podnošenje inicijative Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti “opstrukcija”, preporučujemo novoj većini da uzmu rečnik i potraže prevod te riječi”, kazao je Živković.
Šef Poslaničkog kluba DPS je istakao da oni koji se pravdaju svakodnevno za kršenje zakona i procedura samo još jednom potvrđuju da su pogriješili i da se iz ove situacije moglo izaći jednostavno tako što će priznati grešku i povesti dijalog u skupštini.
“Ovako se još jednom potvrđuje da ova Vlada i vladajuća većina nastavljaju sa kršenjem Ustava i zakona i besprizornim i neprimjerenim atakom na institucije sistema, čime su unizili dignitet Parlamenta. Opozicioni poslanici su podnijeli inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti akata koji su stupili na pravnu snagu, a od suda očekujemo da svoj posao rade u skladu sa nadležnostima i da bez ikakvog pritiska donesu odluke koje ćemo poštovati, kakav god bio ishod ove pravne situacije. Isto tako ćemo podnijeti predlog za ocjenu ustavnosti zakona koji su danas izglasani na sjednici bez potrebnog kvoruma, kada stupe na pravnu snagu, kao i ocjenu ustavnosti Zakona o slobodi vjeroispovijesti i uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica”, zaključio je Živković.