VIDEO: Menadžment Barske plovidbe nada se opstanku kompanije

U Barskoj plovidbi očekuju da će uz održivo poslovanje, uštede i podršku države, uspjeti da sačuvaju kompaniju. Brod “Budva“ danas je iz barske luke isplovio za Egipat, a “Bar“ se nalazi u Aziji, odakle će krenuti na put prema Australiji, i za sada, zakupci ova dva teretna broda, redovno servisiraju sve obaveze prema vlasniku. Uskoro se očekuje i potpisivanje ugovora sa hrvatskom Jadrolinijom o redovnom godišnjem održavanju putničke linije Bar-Bari, brodom “Dubrovnik“.

Nakon rješenja Agencije za zaštitu konkurencije, direktnom uplatom iz državnog budžeta, premošćen je problem isplate dospjelih rata kredita kineskoj Eskim banci, kojim su kupljena dva teretna broda Barske plovidbe. U ovoj kompaniji očekuju da se zajedničkim snagama obezbijedi njen opstanak.

“Zbog niskih cijena zakupnina, nijesmo imali dovoljno novca za isplatu rata kredita, pa smo sa svega deset posto učestvovali u njihovoj isplati, a ostalo je padalo na teret države. Nadamo se da ćemo po principu održivog poslovanja i ušteda u našem privrednom društvu, uspjeti da sakupimo dio sredstava i naravno, zajedno sa državom, na vrijeme i blagovremeno, vraćati kredit, te tako obezbjediti opstanak kompanije, na zadovoljstvo menadžmenta i zaposlenih”, kazao je za Radio Bar i Bar info, Mirsad Tršić, v.d. izvršnog direktora Barske plovidbe, koji je istakao, da nakon razgovora u Ministarstvu za kapitalne investicije, vjeruje da će do toga i doći.

“Rezultat tih razgovora jeste da nadležni uviđaju problem i da se traži adekvatno rješenje, kako za Crnogorsku plovidbu, tako i za nas. Apsolutno smo zadovoljni dosadašnjim razgovorima, i nadamo se, da će oni i dalje teći u pozitivnom smjeru”, ističe Tršić.

Teretni brodovi, “Bar” i “Budva”, iznajmljeni su i za sada, zakupci redovno servisiraju sve obaveze prema Barskoj plovidbi. Problem, zbog pandemije koronavirusa, predstavlja smjena posade na brodu “Bar”, koji se trenutno nalazi u Aziji.

“Kina, Indonezija, Južna Koreja, Filipini i sve druge azijske zemlje, smjenu uslovljavaju obostranim karantinom, kako posade koja dolazi, tako i one koja završava šestomjesečni rad. Brod mora provesti na moru u kontinuitetu 15 dana, što bi za nas bio veliki balast. Troškovi smjene na taj način (koje bi mi morali da snosimo) iznosili bi najmanje 200.000 dolara, što u ovom momentu nijesmo u mogućnosti da platimo. Uz to, ograničen je broj avionskih mjesta i postoji još niz rizika tokom putovanja”, naveo je direktor Tršić, koji na pitanje kako se osjećaju pomorci, odgovara da su za sada, strpljivi i u dobrom psiho- fizičkom stanju.

“Postoji mala nervoza, što je sasvim razumljivo, ali svakodnevno smo u komunikaciji sa zapovjednikom broda i on nas uvjerava da naši pomorci imaju razumijevanja za svu složenost situacije koju je nametnula epidemija. Nadamo se da ćemo u narednih 15 do 30 dana uspjeti da obezbjedimo smjenu, jer ljudski resursi su nam najvažniji”, naglašava Tršić.

Kako trenutno posluje kompanija, koja upošljava 38 radnika, plus po 25 oficira i članova posade na svakom brodu, pokazaće finansijski izvještaj koji bi trebalo da bude završen do kraja idućeg mjeseca. Ono što je izvjesno je da sve obaveze prema zaposlenima i državi barska brodarska kompanija za sada redovno izmiruje.

Zbog remonta broda “Budva”, nakon havarije u Turskoj krajem prošle godine, za što su utrošena velika sredstva, moguće je da u realnim rezultatima bude zabilježen gubitak, koji će kako ističu u menadžmentu, biti nadoknađen iz osiguranja. Prihode je zbog složene zdravstvene i ekonomske situacije, nemoguće tačno planirati, ali očekuju eventualnu dobit i od otvaranja putničke linije Bar- Bari. 

U toku su pregovori sa hrvatskom kompanijom “Jadrolinija” o potpisivanju redovnog godišnjeg ugovora, koji bi trebalo da budu završeni za destak dana, a tiču se održavanja putničkog saobraćaja između Bara i Barija, brodom “Dubrovnik”. Na prvo putovanje brod bi trebalo da krene u maju.

Share.

Comments are closed.