Brojni projekti i aktivnosti u Birou rada Bar

Projekat koji već devetu godinu zaredom zavređuje značajnu pažnju javnosti, posebno mlađe populacije, je stručno usavršavanje i osposobljavanje visokoškolaca. Realizuje ga Zavod za zapošljavanje u saradnji sa Vladom Crne Gore.

„Od 15. januara je devetomjesečnu praksu započela nova generacija visokoškolaca. Pravo prijavljivanja imala su lica sa evidencije koja imaju fakultetsku diplomu, a nijesu odradili pripravničku praksu. Zvanično zaključivanje ugovora sa poslodavcima organizovano je tokom januara. I ove godine je interesovanje nezaposlenih sa evidencije Biroa rada Bar bilo veliko, pa je pod okriljem projekta radno angažovano 215 visokoškolaca“, podsjeća savjetnica za mjere aktivne politike zapošljavanja, Suzana Mašanović. Za sada se, objašnjava, sve odvija po planu- podnešeni su izvještaji za prvi i drugi mjesec, a visokoškolci uveliko u praksi primjenjuju „iz knjiga“ stečena znanja.

Komentarišući proceduru isplate primanja, Mašanović navodi da je taj proces najkomlikovaniji tokom prvog mjeseca “jer je potrebno u sistem ubaciti sve brojeve žiro- računa i prikupiti izvještaje o radnom učinku”, pa apeluje na poslodavce da ih već na izmaku mjeseca dostave, kako bi bili u mogućnosti da na vrijeme obračunaju zarade.

Na inicijativu Vlade i Ministarstva ekonomskog razvoja, od 22. februara nezaposleni sa evidencije koji su se prijavili na Biro najkasnije do 31. decembra 2020. godine, ostvaruju pravo na jednokratnu novčanu pomoć u visini od sto eura.

„Isplata se realizuje preko CKB- a uz ličnu kartu, tako da za ostvarivanje tog prava nije potrebna potvrda iz Biroa. Za lica koja preko Zavoda primaju novčanu nadoknadu nižu od sto eura, isplata je organizovana preko Prve banke“, kaže savjetnica.

Projekat, koji sa nestrpljenjem očekuju nezaposleni, je treći poziv za grant za samozapošljavanje, a trebalo bi da bude objavljen krajem marta ili početkom aprila.

„U prvom ciklusu potpisano je 94 ugovora, dok je u drugom pozivu odobreno 216 zahtjeva. Pravo apliciranja imaju lica koja se najmanje četiri mjeseca nalaze na evidenciji nezaposlenih. Važno je, takođe, da su svog savjetnika za posredovanje obavijestili da su zainteresovani za učešće. Oni će, čim konkurs izađe, biće pozvani. U vezi sa tim, radićemo trodnevne seminare na kojima će dobiti detaljna uputstva kako se podnose zahtjevi i na koji način se radi biznis- plan. Već sada možemo zaključiti da je interesovanje veliko, jer nam svakodnevno dolaze lica sa evidencije koja detaljno upućujemo u proceduru prijavljivanja. Ni za učešće u ovom projektu ne trebaju posebne potvrde, a za izradu biznis- plana mogu očekivati svesrdu pomoć savjetnika iz Biroa“, ističe Mašanović.

Iako pandemija koronavirusa u izvjesnoj mjeri stvara barijere i u poslovanju Biroa rada, savjetnica za mjere aktivne politike zapošljavanja, tvrdi da primjenjujući model rada “otvorenih vrata”, svakodnevne aktivnosti ne trpe negativne efekte. 

Povećanje broja nezaposlenih na evidenciji objašnjava time da su  krajem prošle godine imali veliki broj prijava visokoškolaca zainteresovanih za učešće u projektu Stručno usavršavanje i osposobljavanje. Izvjestan broj lica bez zaposlenja prijavljuje se i jer očekuju da će posredstvom Zavoda pohađati obuke,  koje su se proteklih godina pokazale svrsishodnima prilikom apliciranja za posao. Kako zbog epidemiološke situacije nijesu u mogućnosti da organizuju seminare i ostale popularne vidove grupnog motivacionog okupljanja, uveli su praksu da prilikom izrade indivudualnih planova zapošljavanja u njih unesu sve aktivnosti za koje je stranka zainteresovana. Na taj način, u slučaju da se pojavi potražnja za radnim angažovanjem u određenoj oblasti, imaju jasan uvid ko od lica sa evidencije odgovara za taj posao.

Iako je sve neizvjesno, u Zavodu za zapošljavanje ne odustaju od dobre prakse koja podrazumijeva organizaciju rada i rani početak ozbiljnih priprema za turističku sezonu.

“Već smo oformili grupe kolega koji će biti angažovani na sezonskom zapošljavanju. I u ovom segmentu radićemo individualno. Ako bude, a svi se nadamo da hoće, ljetnja sezona bolja nego prošle godine, imaćemo spremne ljude. Iako neće biti zajedničkog grupnog rada, na usluzi smo i poslodavcima u smislu oglašavanja njihovih potreba za radnom snagom, posredovanja… Organizovaćemo i indivudualne susrete na kojima će poslodavci imati priliku da procijene ko od kandidata u najvećoj mjeri ispunjava njihove kriterijume za radno mjesto koje nudi”, sa optimizmom priča Mašanović.

Najavljuje da će s proljeća, po lijepoj praksi, savjetnici obići i srednjoškolce i studente zainteresovane za sezonski posao. Očekuju da će uskoro i poslodavci početi da objavljuju oglase za angažovanje sezonaca.

Share.

Comments are closed.