Održan seminar Samostalan život slijepih i teže slabovidih osoba

Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj je 11. marta u prostorijama u Baru, organizovala jednodnevni  seminar  pod nazivom “Samostalan život slijepih i teže slabovidih osoba”.

Seminar je jedna od aktivnosti na  projektu „Servis socijalnih usluga podrške za život u zajednici“, odobrenog od strane Caritasa Crne Gore, kroz Program malih grantova u okviru Projekta „SOCIETIES 2 – Podrška organizacija civilnog društva u osnaživanju tehničkih vještina, uključivanju osoba s invaliditetom i EU standardima na Zapadnom Balkanu, 2. faza“, kojeg finansira Evropska Unija.

O detaljima projekta govorio je predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić.  Implementacija projekta u trajanju od devet mjeseci, započela je 1. februara.

Opšti cilj projekta je  podrška i povećanje socijalnih usluga slijepim i teže slabovidim osobama, u svrhu podsticanja njihove socijalne inkluzije. Specifični ciljevi su povećanje kapaciteta organizacije za efikasno upravljanje inicijativama socijalne inkluzije, sa ciljem promocije i zagovaranja socijalne inkluzije slijepih i teže slabovidih osoba, u skladu sa standardima EU. Direktna ciljna grupa su OSI – slijepe i teže slabovide osobe.

„Ciljevi ovog projekta biće ostvareni putem realizacije aktivnosti koje podrazumijevaju pružanje individualne podrške slijepim i teže slabovidim osobama, redovni rad Društvenog kluba, unaprijeđenje vještina i jačanje psihosocijalnih sposobnosti slijepih i teže slabovidih osoba. Seminar je imao za cilj  sticanje konceptualnih vještina i psihološkog osnaživanja slijepih i teže slabovidih osoba članova/ica Organizacije Slijepih za Bar i Ulcinj”, objašnjava Joketić. 

Na seminaru su obrađene teme Samostalni život (istorijat pokreta, preduslovi za samostalni život, koncept samostalnog života, potrebe i resursi) i Servisi podrške  (vrste servisa podrške, zakonska regulativa, standardi, usluge u lokalnoj zajednici, stanje u praksi). Takođe, prikazan je dokumentarni film o samostalnom životu slijepog lica.

“U Crnoj Gori, u bilo kojoj sferi života, ne postoji dovoljna podrška za osobe sa smetnjama vida, vezano za donošenje odluke o samostalnom životu. Najznačajniji elementi nedostataka podrške jesu nerazumijevanje porodice i užeg okruženja, nerazumijevanje institucija, arhitektonska nepristupačnost i, najzad, lična negativna iskustva na polju inkluzije, socijalizacije i uključivanja i osamostaljivanja. Analizom zakonskog okvira želimo pokazati da teorija u globalu nema mnogo dodira sa praksom, kao i da su zalaganja za poštovanje ljudskih prava, često, isključivo deklarativna”, ističe Joketić.

Osnovni problem u samostalnom življenju su, navodi predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, predrasude, robovanje stereotipima, neadekvatno obrazovanje i zapošljavanje, nizak životni standard, kao i nedovoljan broj pomagala. No, i pored svih navedenih problema, smatra on, neophodno je pripremati mlade za samostalan život.

“Pri tomene mislim isključivo na osoba bez vida i osobe sa invaliditetom, već populaciju mladih uopšte. Svakako da je jednostavnije da drugi donose odluke, jer u tom slučaju taj snosi i odgovornost. A to nije ono čemu treba da težimo. Biti samostalan ne znači biti sam i raditi sve sam, već podrazumijeva dobijanje potrebne pomoći kada je zatražimo. Upravo je samostalan život osoba sa poteškoćama vida jedan od elementarnih ciljeva naše organizacije”, zaključuje Joketić.

Share.

Comments are closed.