U galeriji “Velimir A. Leković” večeras je otvorena izložba slika “Vidici”, akademske umjetnice Rajne Krulj iz Zrenjanina.
“Postavku čine portreti velikih pjesnika svijeta, nastali u dodiru poetskog i likovnog senzibiliteta umjetnice, koja ih oživljava na papiru svojim zlatnim perom trajanja”, kazala je pozdravljajući publiku, istoričarka umjetnosti Katarina Gazdić Ilić. Snovi o prelijepom božanstvu poezije, stvorili su u mašti najuzvišenije pojmove o ljepoti…
Gazdić Ilić je citirala Senku Subotić, koja je u katalogu izložbe, istakla: “Osnovni pokretač čula Rajne Krulj, a time i njenog stvaralaštva je ljubav prema čovjeku i životu. Svoje ode piše perom i slikarskim kistom, jarkim bojama, ali i crno bijelim. Što god da koristi, njene slike su žive. U njima, kao da je život na tren zaustavljen da bi nam pružio priliku da osjetimo duh prirode, miris žene, svijeta, ili misli zamišljenog lika portreta koji samo što ne progovori”.
Rajna Krulj je rođena u Zrenjaninu. Studirala je medicinu i književnost, a diplomirala likovnu umjetnost u Novom Sadu, odsjek slikarstvo, u klasi profesora Halila Tikveša i Jovana Rakidžića. Izlagala je samostalno, učesnik je i brojnih kolektivnih postavki, a njen rad okićen je i značajnim nagradama i priznanjima.
Otvarajući izložbu, pjesnik Miroslav Jovanović Timotijev je citirao misli poznatih koje se odnose na umjetnost, uz ličnu krilaticu da “umjetnost na svojim kariotidama drži naš nematerijalni svijet”. Timotijev je istakao da je potrebno “učiti umjetnost životu i živjeti u umjetničkom djelu”, a potom se pozvao i na poznate riječi Dada Đurića: “ja pravim sliku, a slika pravi mene”.
On je povodom otvaranja izložbe, koja se sastoji od portreta svjetskih i domaćih književnih stvaralaca, među kojima je i Marina Cvetajeva, odrecitovao pjesmu iz svog opusa “Misli pepeljaste”, posvećenu ovoj umjetnici.
“Postavka Rajne Krulj sadrži portrete: buntovne Ane Ahmatove, koja svojim poemama progovara protiv surovosti staljinističkog režima, plemenite i ponosne Desanke Maksimović, koja stihom poziva ljude drugačijih uvjerenja i načela, da poštuju slobodu. Dio ovog neobičnog pjesničkog karavana je i buntovnik sa dušom nenadmašne ljepote Sergej Jesenjin, sentimentalni anarhist Miloš Crnjanski, knez usamljenosti Tin Ujević, rodoljubivi i odan stihu Branko Miljković, i mnogi drugi, pa i nije čudo, da je Galerija večeras treperila uzvišenom ljepotom stihova u slici”, zaključila je Gazdić Ilić.