Prva ustanička puška u porobljenoj Evropi oglasila se u barskoj opštini, u slavom ovjenčanom Virpazaru, 13.jula 1941. godine. Uspomena na jedan od najsvjetlijih i najvećih događaja u našoj istoriji, brižljivo se čuva u spomen kompleksu barskog Doma revolucije.
Predsjednik Opštine, Dušan Raičević i predstavnici Udruženja boraca i antifašista Bara, predvođeni generalom Špirom Nikovićem, položili su danas vijence u Domu revolucije, a večeras će, na Virpazaru, prisustvovati centralnoj manifestaciji obilježavanja Dana državnosti i osamdesetogodišnjici antifašističkog ustanka.
Kroz dugu i burnu prošlost, Baru pripada posebno mjesto u brojnim prelomnim i velikim istorijskim dešavanjima. Grad pod Rumijom je mnogo puta ispisao najsvjetlije stranice istorije naše države. Tako je bilo i 13. jula 1941. godine, kada je upravo na području barske opštine, u herojskoj i časnoj Crmnici podignut prvi ustanak porobljenog naroda Evrope.
“Obilježavanje ovog velikog praznika prvo činimo na ovom svetom mjestu, odajući poštu i klanjajući se onima čiji su životi ugrađeni u temelje naše slobode i države. Svojom žrtvom uzdigli su sebe do nebeskih visina, a nama i svom potomstvu darovali čast i ponos. Oni su satkali mitsku slavu i poštovanje slobode, i primjer su junaštva i čojstva, kao obaveze prema drugome”, kazao je general Špiro Niković, koji je naglasio da niko u savremenom svijetu nije odredio svoje mjesto kao Crnogorka i Crnogorac – odbranom sebe od drugoga i zaštitom drugoga od sebe.
“Revolucija koja je krenula zajedno sa borbom za slobodu, pokazala nam je put kako i za koje vrijednosti se mora boriti slobodan čovjek. Slobodu i državu smo izborili, ali borba za bolje, bogatije, pravednije i plemenitije društvo je vječna. Ovih dana to neposredno osjećamo. Naša borba mora biti ljudska, neprestana i vječna”, poručio je Niković.
Predsjednik Opštine, Dušan Raičević čestitao je Dan državnosti i osamdesetogodišnjicu antifašističkog ustanka, podsjetivši na presudnu ulogu Bara u istorijski važnim procesima.
“Želim, prije svega, svima da uputim srdačne čestitke povodom današnjeg praznika, Dana državnosti Crne Gore i dana antifašističkog ustanka njenog naroda. Ovaj dan slavimo u znak sjećanja na veličanstvene događaje koji su ispisali istoriju, ali i sudbinu našeg naroda i države. Bar je u svakom od tih istorijskih procesa imao posebno i važno mjesto, i na to smo i danas ponosni, ljubomorno čuvajući slavnu tradiciju predaka i ostavljajući je u amanet potomcima”, kazao je, između ostalog Raičević, naglašavsajući da smo 13. jula dokazali da veličina jednog naroda ne leži u njegovoj brojnosti, već u hrabrom srcu i iskrenoj vjeri u ideale slobode, te spremnosti da se ljudsko dostojanstvo brani po svaku cijenu.
“Tu žrtvu nikada nijesmo i nećemo zaboraviti, niti je smijemo zaboraviti. Njihovo djelo je naš putokaz u svakom vremenu, jasna poruka kojim putem treba ići i za šta nam se vrijedi boriti. I danas, kada je Crna Gora pred novim, teškim izazovima otpora nacionalizmu, klerikalizmu i agresivnoj mržnji, mi ponovo kažemo – mir, sloboda, sloga, bratstvo među ljudima i antifašizam. Od toga nikada nećemo odustati. Neka nam je vječna takva Crna Gora i grad Bar u njoj”, zaključio je predsjednik Opštine, Dušan Raičević.
Brojne su žrtve pale za slobodu, a vrata porodičnog doma pojedinih crmničkih porodica zauvijek su ostala zatvorena. General Špiro Niković, sa posebnim pijetetom ih se prisjetio:
Niko Crnčević iz Dupila sa tri sina i kćerkom, Tomo Rolović iz Gornjih Brčeli sa suprugom i dva sina, tri brata Tomaševića, tri brata Ulićevića, tri brata Orlandića, tri brata Jovovića, Milo Orlandić sa dva sina, dva brata Marovića sa snahom, iz Tomića..
“Neka im je vječna slava!.Čast je žrtvovati se za slobodu, ali nečasno je i sramno zaboraviti tu žrtvu! Da je vječna Crna Gora”, poručio je Niković.