Od ove školske godine je učenje engleskog jezika po metodi Helen Doron moguće i u Baru, zahvaljujući hrabrim preduzetnicama, koje su uz podršku Opštine Bar, uprkos veoma zahtjevnom poslovnom ambijentu i okolnostima koje diktira pandemija, krenule u realizaciju svoje dugogodišnje ideje.
Metoda Helen Doron je 2019. i 2020. proglašena za najbolju franšizu u oblasti jezičke edukacije djece u svijetu. Direktorica “Helen Doron English” u Baru, Vera Šojić, smatra da je “ova škola nešto što će unaprijediti naš grad i pomoći djeci da se edukuju na pravi način“.

„Želja nam je da od njih napravimo sposobne mlade ljude, koji vole da uče prije svega.Učenje kroz igru i zabavu najprijemčiviji je način za djecu da prihvate znanje, da ih uvede u neki novi, veliki svijet pravog znanja. Zahvalila bih se Opštini Bar koja je prepoznala i podržala ovu ideju, kroz subvenciju nam nesebično pomogla i učinila da u potpunosti opremimo ambijent naše male škole“ kazala je Šojić za Radio Bar i Bar info.
Tim stručnjaka iz raznih oblasti, lingvista, pedagoga, sociologa, stručnjaka za informacione tehnologije, svake godine osmišljava dodatne nastavne programe, kako bi išli u korak s vremenom. Svi predavači su licencirani i prošli su vrlo zahtjevnu obuku za rad sa djecom.

“Obuka je bila veoma zahtjevna. Ali, s obzirom da su nas obučavali profesori sa dugogodišnjim iskustvom svuda u svijetu, bilo je vrlo motivaciono i inspirativno. Programi su osmišljeni za uzrast od 2 do 18 godina i to tako da se uči ne samo engleski jezik, već i tematika koja se obrađuje, na taj način djeca usvajaju zdrave stilove i vrijednosti ”, pojasnila je jedna od vlasnica, profesorica engleskog jezika Ivana Kovač, koja u prosvjeti radi više od deset godina.

Po njenim riječima, ovo je veliki projekat sa preduzetničkog stanovišta ali, uz podršku Opštine Bar, odlučile su da se upuste u njegovu realizaciju i ponude sugrađanima nešto novo na polju edukacije.
U tome im je takođe pomogao i “Helen Doron” tim iz Podgorice.
“ Drago nam je što nakon Podgorice, Kotora i Budve, sada i Bar ima “Helen Doron” – jezički brend koji je visoko pozicioniran na svjetskoj mapi. Mislimo da ćemo na ovaj način, širenjem same mreže i u Crnoj Gori, doći do onoga da su i djeca iz Crne Gore apsolutno građani svijeta. Više neće govoriti engleski jezik samo pod uticajem maternjeg jezika, već da će govoriti ‘Helen Doron english’” kazala je master franšizer za Crnu Goru Ivana Zec Barašin. Njen suprug Miodrag Barašin, takođe master franšizer za našu zemlju, simboličnim presijecanjem vrpce, otvorio je vrata ove škole u Baru i poželio sreću i uspješan rad.

“Ovo je veliki trenutak kada ‘Helen Doron’ svjetski lider u oblasti učenja jezika dolazi u Bar, srećno!” naglasio je Barašin.
Svečanom otvaranju ove škole u Baru prisustvovala je istaknuta lingvistinja, anglistkinja, književnica i redovna profesorica UCG, dr Slavica Perović. Tokom proteklih decenija rada ona je istražiivala različite jezičke fenomene. Autorka je, urednica i prevoditeljka brojnih knjiga iz oblasti sintakse, analize diskursa, pragmatike i kognitivne semantike. Svoje unuke uputila je u „Helen Doron“ da nauče engleski jezik.
„Moji unuci, blizanci Andrija i Una, u Podgorici već dvije godine pohađaju školu engleskog jezika po metodi ‘Helen Doron’. Ja sam znala o toj školi dosta. Znala sam da je to jedna superiorna metoda koja kreira uslove koji su kao da je u pitanju jedna izvorna govornička sredina, dakle, kao da ste u Engleskoj, Njujorku ili negdje drugo gdje se izvorno govori engleski.To je tzv.metoda izloženosti. Nastavnici su izuzetno dobro obučeni. Znaju kako da stimulišu djecu raznim strategijama koje se brzo smjenjuju, a koje su raznovrsne i odnose se na gledanje grafičkog materijala, slušanje, pjevanje, kinetičke vježbe – sve ono što podržava datu aktivnost. Sve to se dešava kao da je u izvornoj sredini“, objasnila je dr Perović.
I utisci djece ali i posjetilaca su sjani.
„Ambijent je prilagođen dječjem uzrastu tako da mislim da će oni sa radošću dolaziti i provoditi ovdje prijatno vrijeme, kao i da će zahvaljujući ovakvom ambijentu i načinu učenja jezika zavoljeti jezike, učenje i školu. Ovo je za Bar i djecu zaista blagodet, treba ovu mogućnost iskoristiti“ smatra Milanka Kruta.
Ljiljana Ćetković na probni čas je dovela svoju četvorogodišnju ćerku Tamaru.
„Mislim da je ovo pravi način.Sviđa mi se što ne prate školski program, već kroz igru i tu vrstu stimulacije djeca mogu da nauče engleski jezik, da sjutra lakše pričaju i da se lakše oslobode. Ona ima četiri godine, ali vidim da joj je zanimljivo i da želi da proba. Ambijent je predivan, boje su stimulativne a ne previše razdražljive – baš onako kako treba. Moji prvi utisci su sjajni“, kazala je Denković.
„Zaista je sve predivno, tako toplo, vidi se da je urađeno s puno ljubavi, oduševljena sam “, zadivljeno komentariše Kristina Joličić.

U ime „Helen Doron“ tima Bar, mr Jelena Mihaljević takođe jedna od vlasnica, pozvala je djecu i roditelje da se upoznaju sa načinom i metodologijom rada na probnim časovima.
„Poklonite svom djetetu jedinstveno, podsticajno obrazovanje. Sa izvanredno obučenim nastavnicima koji su kvalifikovani i praćeni u cilju održavanja zlatnog standarda u nastavnim programima koje su razvili lingvistički i pedagoški stručnjaci, vaše dijete će razvijati kognitivne, socijalne i emocionalne vještine“ poručila je mr Mihaljević.