Prvi put rebalans Budžeta zbog više novca

Današnja, 26. sjednica SO Bar počela je predlogom Demokrata, kao i predsjednika Opštine o dopuni dnevnog reda. Demokrate su tražile da se u dnevni red uvrsti „Predlog Odluke o ukidanju Odluke o davanju saglasnosti na odluku predsjednika Opštine o imenovanju potpredsjednice Opštine“. Predlog je u ime predlagača obrazložio Momčilo Leković, predsjednik kluba odbornika Demokrata. On je kazao da je ovo klasičan primjer radikalne i pogubne politke DPS-a, koja se oličava u potpredsjednici Opštine Tanji Spičanović, u produženom trajanju. Predsjednica Odbora za statut i propise Nikica Purlija, kazala je da predlog Demokrata nije u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi i Statutom Opštine, jer odluke o imenovanju i razrješenju donosi predsjednik Opštine, na koje Skupština samo daje saglasnost. Ljubomir Vukoslavčević je istakao da će „Biram Bar“ glasati za predlog Demokrata „jer ne priliči našim javnim funkcionerima da se pogrdnim riječima obraćaju drugima“.

Predlog Demokrata je odbijen sa 11 glasova „za“ i 14 „protiv“, „uzdržanih“ nije bilo.

Sa druge strane, „Predlog Odluke o upotrebi sredstava stalne budžetske rezerve“, predsjednika Opštine Dušana Raičevića, a povodom požara u Mrkojevićima od 12. avgusta ove godine, jednoglasno je uvršten u dnevni red.

Prvu tačku dnevnog reda: „Predlog Odbora za izbor i imenovanja“ obrazložila je predsjednica tog tijela, Branka Nikezić. Zapravo, informisala je odbornike da je za predsjednicu Upravnog odbora JP Kulturni centar, umjesto mr Dine Desančić, koja je podnijela ostavku, predložena dr Anastazija Miranović. Ovo imenovanje je prošlo sa 20 glasova „za“, jednim protiv i četiri „uzdržana“. Jednoglasno je, potom, odlučeno da se umjesto pokojnog Marka Škuletića za člana Upravnog odbora JP Kulturni centar imenuje Stela Muslić, a jednoglasno je prihvaćeno i da se u Komisiju za odabir projekata za valorizaciju kulturne baštine na teritoriji Opštine Bar, umjesto dr Anastazije Miranović imenuje Željko Karanikić.

Uvodničarka u drugu tačku dnevnog reda „Polugodišnji izvještaj o ukupno ostvarenim primicima i ukupno izvršenim izdacima“ bila je sekretarka Sekretarijata za finansije mr Ivana Backović. Istakla je da je budžet planiran na 20 miliona eura, a da je u prvih pola godine „ubrano“ 9.887.000 eura ili 49,44 odsto. Uslijedila je živa diskusija u kojoj su učestvovali Momčilo Leković, mr Aleksandar Markolović, Omer Vukić, Miloš Fuštić, ali je opet zaiskrilo između predsjednika Opštine Dušana Raičevića i jednog od najiskusnijih odbornika Miloša Šuštera.

Naime, Šušter je kazao da je trebalo da raspravljaju o rebalansu budžeta za 2021. godinu i da imaju izvještaj za prvih devet mjeseci ove godine „jer se podaci mogu pripremiti za jedan dan“. Dodao je i da ništa nije napravljeno na utvrđivanju nepokretnosti u Opštini Bar i da se tako gube milioni od poreza. Nije, kako je ukazao, urađen ni popis imovine Opštine na šta upozorava tri godine. Predložio je i zaključke u vezi s tim, kao i da se, pored ostalog, utvrde kako su utrošena sredstva Njemačke razvojne banke (KFW).

Raičeviću je zasmetao Šušterov pokroviteljski i učiteljski ton.

„Neke stvari umijemo da uradimo i bez njegovih sugestija i, posebno, zaključaka“, kazao je predsjednik Opštine, napominjući da je Šušter „imao razumijevanje i strpljenje za državu koja šest mjeseci nije raspisala nijedan tender“. Istakao je i da će Opština prvi put predložiti rebalans budžeta, ali ne zbog smanjenja nego povećanja prihoda. Pohvalio je i vrijedan i posvećen rad poreskih inspektora i službenika. Dodao je da komunalije neće biti ostvarene u planiranom obimu, jer je resorno ministarstvo uvelo moratorijum na DUP „Topolica 4“, ne konsultujući nikoga u barskoj Opštini.

Poslije izlaganja Raičevića, proceduralno je reagovao Šušter, napominjući da se predsjednik Opštine javlja „pomalo uvredljivim tonom“, što, veli, njega ne dotiče. Ponovio je svoje stavove, dodajući da se rebalans budžeta donosi do 31. oktobra.

Opet se javio za riječ Raičević, zamjerajući da je njegov prethodnik zloupotrijebio poslovnik, ali i izrekao optužbu da on (Raičević) ne štiti interese i imovinu Opštine Bar.

„To su teške riječi“, kazao je Raičević, napominjući da se o imovini Opštine Bar pitaju odbornici, a ne predsjednik Opštine, jer oni odlučuju svojim glasovima o prodaji svake urbanističke parcele na teritoriji Opštine Bar.

O ovoj tački dnevnog reda odbornici nisu glasali, već su je samo „primili k znanju“.

„Predlog Odluke o upotrebi sredstava stalne budžetske rezerve“ uvršten je u dnevni red kao treća tačka. Govorili su Amir Arabelović, Momčilo Leković, Asim Andrić, Omer Vukić i predsjednik Opštine Dušan Raičević, koji je kazao da nema tog novca koji može da kompenzuje viševjekovno stablo masline. Opština će pomoći maslinarima kojima su stabla stradala u požaru u Mrkojevićima 12. avgusta, sa po stotinu eura za svako oštećeno stablo, što iznosi 36.880 eura. Ukupno je stradalo 802 stabla maslina, od kojih 276 totalno i 526 djelimično. VD načelnika Službe zaštite i spašavanja Darko Vidaković, koji je bio i predsjednik Komisije za procjenu štete, kazao je da se sve eventualne greške lako mogu ispraviti i da nijedan maslinar neće biti oštećen. Ova tačka dnevnog reda usvojena je jednoglasno, sa 27 glasova.

***

U nastavku, Skupština je konstatovala da se upoznala sa Izvještajem o sprovođenju Strateškog plana razvoja opštine Bar (2020-2025) za 2020. godinu, kao i Godišnjim akcionim planom za realizaciju Strateškog plana razvoja opštine Bar (2020-2025) za 2021. godinu. Naime, odbornici po ovim tačkama dnevnog reda nijesu glasali, već su se samo upoznali sa izvještajem.

Uvodnu riječ imao je sekretar Sekretarijata za razvoj Igor Gojnić, a u raspravi su učestovali odbornici Milan Nešković, Miloš Šušter, Omer Vukić, Momčilo Leković, dr Miroslav Knežević i Jovan Popović.

Najviše interesovanja odbornika povodom ove tačke dnevnog reda, odnosilo se na početak izgradnje zatvorenog plivačkog bazena u Baru.

Odbornik Vukić je kazao da konceptualno nema zamjerki na izvještaj i pitao da li ima podataka kada je riječ o završetku sportske sale u Mrkojevićima. Izvještaj su pohvalili dr Miroslav Knežević i Jovan Popović, dok je odbornik Miloš Šušter pored niza sugestija apelovao na odbornike i Skupštinu da se ova odluka ne donosi, jer je, kako je kazao štetna za grad Bar. Pri tome, kako je podvukao “ne misli na potrebu za izgradnjom bazena”.

Na kraju se za riječ javio predsjednik Opštine Dušan Raičević, koji je istakao da su ovaj plan usvojili sredinom juna 2020. godine “kada smo bili u epicentru pandemije koja je usporila realizaciju mnogih projekata”, ali je pritom ustvrdio da “to sve govori sa kojom dinamikom se ipak uspješno radilo”.

“Uprava za sport je izdvojila određena sredstva za izradu projekta bazena, ali, isto tako je iz kapitalnog budžeta Vlade Crne Gore jedino Opštini Ulcinj opredijelila manje sredstava nego barskoj opštini. Na nedavnom sastanku u resornom ministarstvu je saopšteno da su samo za izradu glavnog projekta potrebna ogromna sredstva i da mi to ne možemo sami isfinansirati, ali kako stvari stoje, bižemo prinuđeni da to sami uradimo”, kazao je Raičević.

Predsjednik je dodao da je čak 45 dana bilo neophodno da bi se Opštini Bar uputio odgovor iz resornog ministarstva, kao i da je jutros od strane Opštine upućen poziv predstavniku Vaterpolo i plivačkog saveza Crne Gore da jedan njihov član, uzme aktivno učešće u ovom projektu. 

Sjednica je završena postavljanjem odborničkih pitanja.

Share.

Comments are closed.