Međunarodna sindikalna konferencija u Sutomoru

Tokom vikenda, u Sutomoru je održana Međunarodna konferencija „Jezik solidarnosti: najbolji primjeri iz prakse na polju socijalnog partnerstva“, koju je organizovala interaktivna sindikalna TV stanica iz Rusije „Profsoyuz TV“, uz tehničku i oganizacionu pomoć Saveza sindikata Crne Gore.

Pored brojnih predstavnika sindikata iz regiona, o socijalnom dijalogu govorio je i Bešir Kajević, predsjednik Sindikata energetike i izvršni sekretar SSCG.

Bešir Kajević

On je za Radio Bar i Bar info istakao da je socijalni dijalog u Crnoj prisutan “posebno u dijelu da sindikat nije manjina, to jest da nije strana koja ne može da ostvari svoje ciljeve i prava za zaposlene koje zastupa“. On je potencirao da „sindikat u posljednje vrijeme gubi na snazi, ali ipak zaposleni moraju imati povjerenje u njega, podržati ga, jer je još jedino on ostao da štiti prava zaposlenih. Ukoliko nema sindikata, onda su zaposleni prepušteni sami sebi, što ne bi bilo dobro“.

Srbiju je predstavljao Zoran Blažić, potpredsjednik Sindikata Elektroprivrede. „Ovi sastanci su dobri u cilju razmjene iskustava“, naveo je, dodavši da su sindikati energetike u regionu dobro organizovani: „Sindikat energetike Crne Gore je član Regionalne mreže Jugoistočne Evrope, skoro smo u Beogradu imali sastanak sa ostalima iz okruženja -Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Crne Gore, Turske, Kipra i Grčke. Mi imamo to udruženje, pokušavamo da se izborimo, da ujednačimo i izmijenimo praksu, gdje je nešto loše, oko privatizacije ili bilo čega, da to sprečimo“.

Sergej Drandrov, glavni urednik interaktivne sindikalne TV stanice „Profsoyuz TV“, na konferenciji je govorio o organizaciji medijskih događaja kao efikasnom sredstvu za povećanje interesa poslodavaca za socijalni dijalog sa sindikatima. Konferencija je po drugi put održana u Sutomoru.

Sergej Dandrov

„Crna Gora je veoma prijatno mjesto da se ovakve ili slične manifestacije održavaju. Ona se nalazi u centru Evrope, ovdje su dobro predstavljene sindikalne organizacije, uključene su u međunarodna udruženja. Crnogorski sindikat ima sopstveno iskustvo – na primjer, minimalna zarada u Crnoj Gori je nešto preko 220 eura, što je više čak i od nivoa minimalne zarade u Rusiji“, istakao je Drandrov.  

Iako u Crnoj Gori sindikat nema snagu koju je imao prije dvadesetak godina, ipak je jedini koji može, u okviru socijalnog dijaloga, da se izbori za prava zaposlenih – zaključeno je na Konferenciji.

Share.

Comments are closed.