Barski kalendar

Postavljene klopke za kontrolu brojnosti maslinove muve

Povezano:

Dječji 13. jul – Učenje kroz igru i tradiciju

Najljepšu fotografiju na temu masline napravio Senad Petović

Sezona počela, Ljetopis na pragu, a oko Doma kulture raskopano; Opština Bar: Staza za nedjelju dana, ostalo poslije ljeta

Autor: RB/BI

Društvo maslinara Bar, u borbi protiv muve masline koja ugrožava rod maslina, i ove godine uspješno sarađuje sa Upravom za bezbjednost hrane i fitosanitarne poslove, odbosno sa Biotehničkim fakultetom iz Podgorice.

Stručne službe Biotehničkog fakultate, u saradnji sa Upravom za bezbjednost hrane i fitosanitarne poslove, na području Bara i Ulcinja su na šest lokacija postavile klopke za kontrolu brojnosti muve masline.  Na svim svim lokalitetima postavljene su žute ljepljive ploče i Mc Phail klopke sa hranidbenim atraktantom.

Kontrola klopki će se vršiti kontinuirano sve do vremena berbe maslina. Društvo maslinara Bar će odmah po prispijeću dobijene informacije proslijeđivati svim maslinarima.

U odnosu na prošlonedjeljni pregled, brojnost muve u klopkama porasla je za pet do deset puta, pogotovo na području opštine Ulcinj – Valdanos, pa je neophodno da se odmah obavi hemijski tretman.

Za tretiranje se preporučuju preparati na bazi fosmeta (preparat Imidan 50 Wg) ili dimetoata (Perfektion ili Cromogor). Preporučuje se tretiranje cijele krošnje ili tretiranje južnog dijela krošnje, a ukoliko ima mogućnosti hidrolizovan proteina (Buminal).

Insekticide je, ističu iz Uprave, potrebno kostiti prema uputstvu proizvođača, dok se buminal koristi u koncentraciji 1%. Na 10 litara pripremljenog rastvora dodaje se 100 mililitara buminala.   

Podijeli na društvenim mrežama