Stranačka saopštenja, 21. novembar : DPS, Demokrate, URA

URA osuđuje napad na Sabinu Talović

URA osuđuje jučerašnji napad na istaknutu aktivistkinju civilnog sektora, Sabinu Talović. Pozdravljamo brzu reakciju Uprave policije u ovom slučaju. Crna Gora mora pokazati snagu demokratskog i građanskog društva, međuvjerskog sklada i tolerancije.

Napadi na aktiviste civilnog društva, koji doprinose izgradnji pravih  vrijednosti u našem sistemu, nedopustivi su za naš demokratski razvoj. Stoga, svi počinioci takvih napada, koji uz to narušavaju multietnicki sklad, ispoljavaju nacionalnu  i vjersku netrepeljivost, treba da odgovaraju i budu sankcionisani.

Pozivamo tužilaštvo i sudske organe da primjenom maksimalnih  kazni u ovakvim slučajevima preventivno djeluju u pravcu sprečavanja njihovog ponavljanja. Pružamo podršku civilnom sektoru da nastavi sa svojim aktivnostima, i bude korektivni faktor i ove i svake vlasti. 

***

Demokrate: Osuđujemo napade na Talović i Pojatića

Demokratska Crna Gora najoštrije osuđuje jučerašnji napad na aktivistkinju Sigurne ženske kuće Sabinu Talović i izvršnog direktora Umjetničke galerije “Vitomir Srbljanović” Belisa Pojatića.

Incidenti ove vrste su nešto za šta cijelo crnogorsko društvo mora imati nultu toleranciju. Crna Gora je evropska država u kojoj evropske civilizacijske vrijednosti moraju biti jedini sistem vrijednosti.

Zbog ovakvih slika koje pripadaju nekim na sreću davno prošlim, ružnim vremenima, za koja smo sigurni da ubjedljiva većina građana ne želi da se vrate, cijelo društvo mora znatno odlučnije i hrabrije iskoračiti na putu solidarnosti, tolerancije i razumijevanja, i pokazati da je Crna Gora kuća mira u kojoj jednostavno nema mjesta za nasilje i mržnju.

Pljevlja, koja su vjekovima bila primjer harmoničnog, na ljubavi, uvažavanju i poštovanju zasnovanog zajedničkog života ljudi različitih nacija i religija to jesu i danas i to će ostati zalaganjem svih nas zajedno.

Demokratska Crna Gora pruža nedvosmislenu podršku svim građanskim aktivistima i svim ljudima dobre volje koji aktivno i nesebično rade da ova zemlja svakim danom bude bolje i zdravije mjesto za život svih njenih građana.

***

DPS: Klikovac: Porast cijena dokaz da “ekspertski” planovi za unaprijeđenje ekonomije idu na štetu građana

Andrija Klikovac, član Glavnog odbora i potpredsjednik Savjeta mladih DPS Crne Gore

Probudili smo se u Crnoj Gori ili, kako premijer na početku svog mandata najavi “Švajcarskoj na Balkanu”.

Postavlja se pitanje po čemu smo to tačno u mandatu ove nesposobne Vlade dostigli jednu od ekonomski najrazvijenijih zemalja osim po visini cijena.

Naime, u Crnoj Gori je u prethodnih godinu dana gorivo poskupilo za 26,5%, jestiva ulja i masti za 36%, hljeb i žitarice za 2,8%, mlijeko, sir i jaja za 2,3%, meso za 1,2%, povrće za 10,5%, voće za 4,9%, šećer i slatkiši za 7%, dok su cijene sredstava za čišćenje domaćinstava porasle za 7,3%, duvanskih proizvoda za 3,4%, a farmaceutskih proizvoda za 2,7%.

Dok cijene osnovnih životnih namirnica u državi vrtoglavo rastu, ministri Milatović i Spajić, koji bi trebalo da se bave rješavanjem ovih i ovakvih problema koji ugrožavaju egzistenciju građanki i građana Crne Gore, populistički na sva zvona najavljuju povećanje plata pokušavajući da sklone fokus sa procenata koji sami po sebi kazuju sve o njihovoj (ne)sposobnosti.

Da li je ovo ekonomska slika države koja postiže, kako kažete, ministre Milatoviću, odlične rezultate na polju ekonomije? Da li je ovo socijalna pravda koje su vam usta puna, ministre Spajiću?

Da li znate da je na birou rada preko 3.000 visokoškolaca više nego u istom periodu prošle godine? Mladi odlaze, a Vi samo odobravate zapošljavanja po dubini prijatelja, rođaka i vama “podobnih”.

Ovo je vaš ekspertizam na djelu. Ove i ovakve cijene koje uznemiravaju crnogorsku javnost nijesu ništa drugo do produkt vašeg (ne)rada.

Kriza već duboko pogađa Crnu Goru. Najmanje što možete da uradite je ujedno i sve što je Crnoj Gori potrebno da se oporavi – da podnesete ostavke prije nego je pretvorite u zemlju koja će biti spržena vašom neznavenošću, nesposobnošću i neumijećem.

Jasno je da usljed ovakvog ruiniranja ekonomije ova Vlada mora da ode prije nego i na tom polju postanemo crna tačna na mapi Evrope, a Vi ministre Spajiću ako imate ponudu za posao u Singapuru, iskoristite je, makar nećete više nepropisno parkirati svoje vozilo kroz Podgoricu.

Share.

Comments are closed.