Broj ukupno aktivnih slučajeva inficiranih koronavirusom u Baru je 122, dok je novoinficiranih, prema posljednjim podacima, devet. To je u direktnom telefonskom uključenju u emisiju “Sunčanom stranom ulice” na talasima Radio Bara, saopštila pomoćnica direktora Doma zdravlja za medicinska pitanja, dr Martina Cicmil.
RB/BI: Uspijevate li da izađete u susret svim sugrađanima koji u ustanovi primarne zdravstvene zaštite žele da urade test na koronavirus?
Dr Cicmil: U Covid ambulantama testiramo isključivo građane kod kojih postoji sumnja na infekciju. Dakle, testiranje mora biti opravdano. Testiramo pacijente koji imaju neke od respiratornih ili stomačnih simptoma. Pregled se obavi kod naših ljekara u Covid ambulanti, koja je otvorena svakog dana od osam do 21 sat. Ukoliko je brzi antigenski test negativan, a i dalje postoji sumnja na Covid infekciju, pacijenta upućujemo na testiranje PCR metodom. PCR metoda je rezervisana i za sve one koji imaju planirani operativni zahvat, planiranu terapiju (uglavnom onkološki pacijenti) i, naravno, za sve zdrave trudnice. Preporuka je da trudnice kojima je potreban test na Covid, ne dolaze u našu ambulantu, ne izlažu se riziku da obole, već da jednostavno pozovu dobro poznat brojeve 067/981-006 ili 067/981-008 i zakažu PCR test. Sve ide jako brzo, već sjutradan se testiraju i mogu dobiti rezultat.
RB/BI: Koje vakcine su na raspolaganju?
Dr Cicmil: Trenutno imamo Sinofarm, Sputnik i Pfizer vakcinu. Vakcinacija se obavlja na punktovima u hotelu “Princess” i od skoro u megamarketu “Voli”, svakim danom od osam do 20 sati.
RB/BI: Koliko Barana je vakcinisano sa dvije, a koliko njih je primilo i treću dozu vakcine protiv koronavirusa?
Dr Cicmil: Ukupan broj vakcinisanih građana je premašio 18 i po hiljada, dok je trećom dozom vakcinisano preko tri hiljade i 200 Barana. Treća doza se daje nakom pet- šest mjeseci od preležane Covid infekcije, a može se primiti i dva mjeseca nakon ozdravljenja. Iako vakcina ne štiti sto posto, a nije zaštita ni na duži vremenski period, kako se ranije mislilo i očekivalo (neki vid zaštite traje šet- šest mjeseci), ona je jedino sredstvo koje mi u ovoj borbi imamo i trebamo da iskoristimo, bez obzira što nije potpuno djelotvorna i što je period zaštite kratak. I vakcinisanima mogu da se dese teške komlikacije, ali statistički podaci i istraživanja, kao i “živa” riječ i potvrda od pacijenata koji dolaze u naše ambulante, svjedoče da vakcinisani građani ipak bolje prođu ukoliko dobiju Covid infekciju. Oni imaju veću šansu da ne dobiju ozbiljne komplikacije, da bolest blaže prođe.
RB/BI: Proteklih dana, od kada su na snagu stupile nove mjere, prisutno je nezadovoljstvo građana zbog uvođena Covid potvrde. Na Trgu Vladimira i Kosare je s tim u vezi proteklog vikenda organizovan i protest. Građani negoduju zbog, kako su naveli, nemogućnosti da imaju slobodu izbora- žele li da se vakcinišu ili ne. Kako to komentarište?
Dr Cicmil: Razumijem građane i njihovo nezadovoljstvo. Na neki način ih te Covid potvrde ograničavaju i sputavaju. Na drugoj strani, treba da shvate da je ovaj virus ozbiljan, da sve ovo previše dugo traje, da odnosi živote, da u konačnom, shvate da imamo lijek za Covid. Taj lijek nije savršen, ali ga treba iskoristiti, moramo svi biti složni i vjerovati struci. Imamo podatke koji nam govore da vakcina jeste djelotvorna i da pomaže, pa sa njom imamo veće šanse da izbjegnemo teže komplikacije. RB/BI: Kakva je procedura u vezi sa izdavanjem Covid potvrde i koliko ona važi?
Dr Cicmil: Covid potvrda važi šest mjeseci, upravo onoliko koliko se smatra da je i vakcina djelotvorna, kao i prirodni imunitet nakon preležane infekcije.
RB/BI: Pojedini građani tvrde da su poznavali i ljude koji su preminuli od posljedica Covid infekcije, a bili su vakcinisani. Kako to komentarišete i je li to istina?
Dr Cicmil: Istina je. Imamo, nažalost i među vakcinisanima onih koji završe sa nekim teškim komplikacijama. Ipak, sva istraživanja govore da je njih mnogo manji broj od onih koji su nevakcinisani, a obole.
RB/BI: Građani su ogorčeni i zbog toga što pojedini članovi Vlade Crne Gore flagrantno krše mjere, pojavljuju se na skupovima gdje je prisutan ogroman broj ljudi, a nevakcinisani su i ne nose masku… Kakav je Vaš stav po tom pitanju?
Dr Cicmil: Mjere i preporuke su tu da se poštuju. Svako treba da pođe od sebe i da da lični primjer kako se treba ponašati i postupati.
RB/BI: Brojni su i roditelji koji se bune jer njihova djeca imaju obavezu da nose masku u školi. Kako Vi, kao ljekar i roditelj gledate na to?
Dr Cicmil: Maska je u školi potrebna. Znamo da je transmisija virusa u školi dosta velika. Maska neće naškoditi zdravlju djeteta, već će zaštititi dijete i njegove drugare. I moja djeca nose masku u školi. Naravno da im maske smetaju, da ih na neki način i sputavaju, ali vremenom su se navikli. Na taj način učimo djecu da budu odgovorna prema svom zdravlju, kao i prema zdravlju drugih. Sve ovo zaista predugo traje, ali moramo biti složni i kao roditelji i kao građani, poštovati mjere i učiti djecu da ih poštuju.
RB/BI: Kakav je Vaš odnos prema vakcinisanju djece. Je li to preporuka za koju se zalažete?
Dr Cicmil: Zalažem se i za tu preporuku. Vakcinacija je odobrena za djecu preko 12 godina. To je lijek koji imamo i koji je jedini način borbe. Koristan je, efikasan i ne treba ga se plašiti.
RB/BI: U svijetu, a od prije nekoliko dana i u Evropi, pojavio se novi soj koronavirusa- omrikon, za koji je Svjetska zdravstvena organizacija saopštila da je za posebnu brigu, jer ima veliki broj mutacija i strahuje se da bi mogao biti otporan na vakcinu. Ima li nekih novih preporuka, kako se zaštititi, s obzirom da bi prema prvim procjenama nova vakcina mogla da se razvije u roku od šest sedmica, a prve doze bi mogle biti isporučene u roku od sto dana? I, doktorka Cicmil, koliko treba da brinemo?
Dr Cicmil: Za sada nemamo jasne podatke ni istraživanja u vezi sa tim novim sojem. Na nama je da čekamo, slijedimo preventivne mjere i držimo se preporuka, budemo složni i čuvamo sebe i druge poštovanjem mjera.
RB/BI: Približavaju se novogodišnji i božićni praznici. Dolazi vrijeme povećanog druženja i to uglavnom u zatvorenim prostorima. Kakav je Vaš odnos prema okupljanjima i šta po tom pitanju savjetujete naše slušaoce i čitaoce portala Bar Info?
Dr Cicmil: Idu hladni i praznici. Teško je spriječiti potrebu za druženjem. Narod se i zasitio, omladina posebno… Ipak, savjetujem da istraju, strpe se, ne organizuju veća okupljanja, već da praznike provedemo u krugu familije. Jednostavno, moramo izdržati i uz poštovanje mjera spriječiti da se virus dodatno širi.
RB/BI: Jesu li Barani makar malo postali odgovorniji?
Dr Cicmil: Jesu. Ako gledamo nekoliko mjeseci unazad, jesu. Umorili su se od svega i žele što skoriji kraj pandemije.
RB/BI: Zamoliću Vas na kraju da uputite poruku sugrađanima.
Dr Cicmil: Građanima poručujem da se vakcinišu, da čuvaju sebe i druge, budu složni i poštuju se međusobno. Jedino to je način da se izborimo.