Burno u prijepodnevnom nastavku XXIX sjednice SO Bar

U prijepodnevnom dijelu nastavka XXIX sjednice SO Bar na programu je bila samo jedna tačka – Prijedlog Programa uređenja prostora Opštine Bar za 2022. godinu.

Iako se u sali govorilo više od tri sata, opšti je utisak da je veliki dio vremena bio utrošen na međusobno političko optuživanje i diskusije koja nisu imale mnogo veze sa temom.

Na samom početku, minutom ćutanja odata je pošta preminulom prof. dr Stevanu Popoviću, dugogodišnjem profesoru emeritusu, dekanu i istaknutom obrazovnom i turističkom radniku Bara i Crne Gore.

Sekretar Sekretatijata za imovinu, zastupanje i investicije Opštine Bar Vido Dabanović iznio je uvodno obrazloženje, u kome je, pored ostalog, istakao da Program obuhvata pripremu za izgradnju građevinskog zemljišta, njegovo komunalno opremanje i investiciono održavanje.

“Programom je predviđeno da se značajan dio projektne dokumentacije finansira iz Budžeta Opštine Bar, jedan dio od strane investitora, a treći od strane državnih institucija – Morskog dobra, CEDIS-a, Uprave javnih radova i iz sredstava državnog budžeta, ali će se jedan dio projekata realizovati i uz pomoć režijskih odbora grupe građana, MZ i NVO sektora. Otkup zemljišta je predviđen za prostore Mrkojevića, Velikog Pijeska, Sutomora, Topolice 3, Ilina i veoma je važna stavka jer predstavlja osnovu za faznu  realizaciju DUP-ova“, rekao je Dabanović.

On je najavio izgradnju objekata od opšteg značaja: Gradske kuće u Starom Baru, Dnevnog centra za djecu i omladinu sa posebnim potrebama, azila za napuštene životinje, trga u Sutomoru, sale u OŠ „Mrkojevići“ i objekata u selu Ckla, kao i rekonstrukciju kaldrme u Starom Baru i Trga Vladimira i Kosare.

“Za realizaciju programa uređenja prostora za 2022. planirana su sredstva u iznosu od 15.160.000 eura, to su sredstva budžeta Opštine, državnog Budžeta, eurofondova, CEDIS-a, Morskog dobra, Uprave za saobraćaj… Kada je riječ o investicionom ulaganju, kroz juče usvojeni Budžet, Opština Bar je opredijelila 1.100.000 eura, a Uprava javnih radova Crne Gore je izdvojila u 2021. godini 90.000 eura za održavanje lokalnih puteva, uz najavu da će tako biti i u 2022. godini“, naveo je Dabanović.

Niz replika otvorio je Amir Arabelović (Biram CG), ustvrdivši da Opština može samo da utiče na radove koje zavise od nje, ali ne i na one koji nisu u njenoj nadležnosti, a koji mogu “ostati samo mrtvo slovo na papiru”. Tražio je pojašnjenje oko lokacije biciklističkih staza, te oko namjene Gradske kuće u Starom Baru.

Momčilo Leković iz Demokrata se kritički osvrnuo na Program, nazvavši ga “albumom želja” i “najgorim u protekle četiri godine”.

Podsjetio je na probleme divlje gradnje, kao i na infrastrukturne probleme duž cijele opštine, od tvrđave Nehaj do nepostojanja pothodnika kod restorana “BB” u Šušanju. Predložio je da Opština ne čeka državu da riješi neke od problema, već da ih, nakon suficita u Budžetu, sama riješi, ali i istakao da “interesi investitora ne mogu biti iznad interesa građana”. Pohvalio je rekonstrukciju kaldrme, navodeći da se to i do sada moglo uraditi, a govoreći o poništenju tendera za azil za pse rekao je kako je “ovo obećanje mnoge u aktuelnoj vlasti dovelo na vlast, a biće jedno od osnovnih razloga koje će ih i skinuti s vlasti”.

Ammar Borančić (LP) je hvalio dosad urađene aktivnosti i najavljeni Program, podsjećajući da Opština Bar jedina iz sopstvenih sredstava u visini od 42% finansira infrastrukturne projekte. On je otvorio priču i o odnosu državnih institucija prema Baru i Ulcinju, konkretno Vlade i Regionalnog vodovoda koji, kako je rekao, deset mjeseci nisu odgovorili na zahtjev dvije opštine za dalje vodosnabdijevanje od Velikog Pijeska do Kruča, predviđeno Ugovorom.

Upravo to je bio okidač za niz replika i sučeljavanja na liniji DPS – Demokrate. Iz vladajuće koalicije su kritikovali inertnost Vlade i novog izvršnog direktora Regionalnog vodovoda Josipa Đuraškovića, a Demokrate tvrdile da je on izabran početkom avgusta i da nije ni imao vremena da uradi “sve što vi niste za 30 godina”.

U diskusiju se potom uključio predsjednik Opštine Dušan Raičević, pokazujući dokumenta, ugovore i dopise koje su slali Vladi, istakavši da su se “tek prije mjesec dana pojavili na lokalitetu Veliki Pijesak”. “Vlada CG  i resorno ministravo za godinu dana nisu apsolutno ništa uradili, sve do prije mjesec dana, kada su konačno donijeli odluku koja ih obavezuje, shodno zakonu, da to prebace u nadležnost Regionalnog vodovoda”.

Božidar Janković (DPS) je optužio Demokrate da “stavljaju pauzu na projekat Trga u Sutomoru” i zapitao “da li pojedini iz ove sale opstruiraju taj tender”. Andrea Pajković (DPS) je “sa stanovišta struke” pohvalila Program investicija u opštini, naročito najavu zelenih javnih površina, ali i izgradnju Dnevnog centra za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju. I ona je ušla u polemiku sa Lekovićem oko dječijeg igrališta pored OŠ “Jugoslavija”. Nezavisni odbornik Slavica Adžić takođe se obratila odborniku Lekoviću zbog, kako je istakla, “neprimjerenih izjava o radnicima Luke Bar”.

U proceduralnom reagovanju, Omer Vukić (SDP) je zamjerio što se “sjednica pretvorila u cirkus”, traživši da se govori striktno po dnevnom redu. On je tražio da mu se objasni projekat rekonstrukcije Jadranske magistrale kod skretanja za bolnicu, pohvalio ovogodišnja ulaganja u putnu infrastrukturu u Mrkojevićima i javno zahvalio kolegama iz DF na amandmanu u crnogorskom parlamentu kojim se znatno povećava budžet za regionalni put kroz ovu MZ.

Tačku na prepucavanja stavio je Momčilo Leković u svom posljednjem prijepodnevnom obraćanju, potencirajući da se u izlaganju držao tačke dnevnog reda, a da je za njegov niz replika krivo pominjanje od strane odbornika vladajuće koalicije. Time su se strasti donekle smirile, pa je posljednji govorio Miloš Šušter (URA).

On je istakao da grad nije uradio istinski program uređenja komunalne infrastrukture, “i kad to budemo pretvorili u novac vidjećemo koliko će trebati da bi ovaj grad bio upristojen, da se u njemu živi normalno kao u gradovima Evrope. “Zato je godišnji program uređenja samo bacanje pijeska u oči”, rekao je Šušter. On je tražio objašnjenje za 106.000 m2 zemljišta koje će biti otkupljeno od građana, ali i istakao da se “izgradnjom novih kondo hotela dozvoljava da neko ostvari ekstraprofit, a da grad nema novca za elementarnu infrastrukturu”.  

Share.

Comments are closed.