U OŠ „Anto Đedović“ krajem decembra organizovan je, uz poštovanje epidemioloških mjera, Kviz znanja iz jezika i književnosti za učenike VI-3, a u organizaciji predmetne nastavnice Ljilje Milović. Sa ciljem sistematizacije gradiva, ali i zabave uoči predstojećih praznika i očuvanja mentalnog zdravlja djece, profesorica je za učenike osmislila razne kreativne izazove. Inspiracija je bilo književno djelo „Robinzon Kruso“(Danijel Defo), kroz koje je učenicima demonstrirano kako se iz pročitanih knjiga najbolje uči.
Kroz 12 vješto osmišljenih pitanja iz jezika, književnosti, ali i drugih oblasti, učenici su, podijeljeni u četiri tima, imali priliku da u takmičarskom duhu provjere znanje, da uče jedni od drugih, kao i da prave korelaciju sa ostalim predmetima, a sve kroz igru i druženje. Otvarajući kviz, profesorica je pozvala učesnike da pažljivo posmatraju prostor koji je tematski uređen i zapažaju detalje, jer se tu kriju i pitanja i odgovori.
„Prostor jeste osmišljen da probudi radoznalost i motiviše na rad i izazove dobar osjećaj prilikom tumačenja književnog djela, ali i da posluži kao eduaktivni materijal za pitanja“, istakla je ona.
Kviz takmičenje započeto je ukrštenicom o Robinzonovom boravku na pustom ostrvu. Rješenja su otkrila nazive grupa (Robinzon, kaktus, Petko i kukuruz). Dobijeni pojmovi stavljeni su u kontekst rečenica, pa su učenici dalje imali zadatak da naglašenim riječima odrede vrstu i službu, kao i da imenuju vrstu predikata. Prepoznavanje padeža na primjerima iz navedenog književnog djela, poslužilo je da upoznaju i novu književnu vrstu- anegdotu. Buđenje radoznalosti ostvareno je čitanjem kratke anegdote o tome kako je pisac Čedo Vuković zavolio knjigu „Robinzon Kruso“ i zašto ona za njega ima poseban značaj. Tehnikom asocijacija na tajanstvene predmete koje su dobili (brod, srce, geografska karta i knjiga), učenici su otkrivali književno djelo, autora i književni rod. A kako se bogati govor stilskim figurama, frazeologizmima, deminutivima, augmentativima…, učenici su mogli da čuju na konkretnom primjeru- kroz govor nastavnice koja im se obratila koristeći navedene pojmove. Oni su imali zadatak da ih prepoznaju i povežu pojmove sa primjerima.
Pomenuta knjiga poslužila je i da se otvori tema izbora budućeg zanimanja tehnikom memorije zanimanja u vezi sa književnim likovima u ovom romanu (mornar, trgovac, zidar, kuvar, tumač, prevodilac). Zatim su o zanimanju tumača i prevodioca učenici disktovali u kontekstu važnosti učenja stranih jezika. To je bila priprema za naredni kreativni izazov- da se prisjete ko je na pustom ostvu bio „učitelj“, a ko „đak“, šta se učilo i da li ima nešto neobično u tome (skrivalica je imala rješenje – papagaj koji je na pustom ostvru pomagao Robinzonu da Petka uči engleski jezik ).
Jedno od pitanja bilo je posvećeno neumjetničkim tekstovima. Učenici su imali zadatak da poznate situacije koje su prošli na prethodnim časovima, povežu sa vrstom neumjetničkih tekstova (pismo, obavještenje, pozivnica, čestitka). S obzirom da su tokom priprema za kviz imali praktičan rad- pisanje čestitki svojim učiteljicama i predmetnim nastavnicima, trebalo je da obrazlože koja pravopisna pravila su poštovali tokom primjene ovog neumjetničkog teksta, da prepoznaju padež koji im je pomogao u obraćanju, kao i znak interpunkcije kojim su ga obilježili. Prisustvo predmetnih nastavnika na kvizu bila je dobra prilika za njihovu interakciju sa učenicima sa ciljem integrisane nastave kroz korelaciju predmeta. Oni su učenicima, svako iz ugla svog predmeta, postavili novi izazov- da tokom trajanja kviza prepoznaju elemente matematike, informatike, engleskog jezika, istorije, biologije, muzičke i likovne kulture, fizičkog vaspitanja. Za učenike je ovo bilo neočekivano pitanje, ali su se odlično snašli u odgovorima.
Tokom realizacije kviza planirana je i podrška talentovanim učenicima. Učenica koja se bavi likovnom umjetnošću, tokom takmičenja je slikala svoj doživljaj atmosfere koja je okružuje. Učenica koja je pokazala interesovanje za digitalne sadržaje, imala je priliku da na kvizu bude saradnica i pomogne oko digitalne pripreme kviz pitanja i njihove prezentacije, dok je učenik koji je ljubitelj brojeva i matematike, bio zadužen za bodovnu listu.
Zbog neriješenog rezultata i istog broja bodova za tri grupe, pobjednika je presudilo zagonetno pitanje. Vođe timova imale su zadatak da stanu na „pahulja polje“, gdje ih je čekalo pitanje koncipirano po sistemu NTC učenja. (Šta povezuje pojmove: broj 12, Nova godina, Robinzon na pustom ostrvu). Konačno rješenje „kalendar“ otkrilo je i pobjedničku ekipu. Kao poklon dobili su novogodišnju kutiju i u njoj edukativni materijal, kao i motivacione poruke o znanju. Ideja da poklon podijele sa ostalim učesnicima kviza, otkrila je da se u odjeljenju njeguje etos, timski rad i drugarska atmosfera i da su svi pobjednici samim učešćem u ovakvim obrazovnim programima. To je poslužilo za novo pitanje- prepoznavanje Robinzonovih vrijednosti i vrlina (poštenje, samokontrola, zahvalnost, timski rad). Nakon argumenata iz djela koje su učenici naveli, podstaknuti su da o ovim istim vrijednostima razmišljaju na nivou odjeljenjske zajednice s obzirom na to da je kvizu prisustvovala i njihov odjeljenjski starješina.
Na kraju su imali priliku da vide izložbu likovnih, literarnih i preduzetničkih učeničkih radova koja je organizovana ovim povodom. U pripremi kviz takmičenja pomogli su volonteri iz drugih odjeljenja VI razreda koje su, u znak zahvalnosti, pozvali da budu gosti na kvizu. Ostvarena je uspješna saradnja sa roditeljima učenika koji su pomogli oko izrade novogodišnjih ukrasa za tematsko uređenje prostora za rad i pripremili novogodišnje slatkiše . S obzirom na to da je kviz bio tematski, roditelji su odabrali i „dress code“ učenika u skladu sa novogodišnjom atmosferom. Realizovana je i saradnja sa lokalnom zajednicom – Foto studijom „Petović“, koji je medijski promivisao kviz i edukativne sadržaje organizovane ovim povodom. Uprava škole obezbijedila je uslove i materijal za uspješnu realizaciju kviza i time dala najljepšu podršku učenicima na putu znanja.
Realizatorka časa prof. Milović je objasnila kako je došla na ideju da ovako realizuje sistematuzaciju gradiva, da li je kviz ispunio njena i učenička očekivanja i šta za učenike znače ovakvi sadržaji.
„Kviz je ispunio moja očekivanja, prvenstveno jer je protekao u vedroj atmoferi učenja kroz igru i druženja, a to mi je bio glavni cilj. Takmičenje je bila dobra prilika da se obnovi četvoromjesečno gradivo , provjeri znanje i prate postignuća učenika.
Po anketnim listićima koje su učenici popunili u završnoj fazi (evaluacija kviza), zaključila sam da je i učenicima ovo mnogo značilo. Podsticaj takmičarskog duha u trci za znanjem bila im je dobra motivacija za učešće i uživali su u timskom radu jer su se bolje upoznali i više družili. Dopale su im se igrovne aktivnosti i način rada, jer su ohrabreni na kritičko razmišljanje i promišljanje. Nekoliko učenika je istaklo zahvalnost što su imali priliku da tokom kviza njeguju svoje talente i izaberu zadatke u skladu sa interesovanjima. Zatim su istakli da im se svidjela praznična, vesela atmosfera u kojoj su se takmičali, jer su se u školi osjećali opušteno, srećno, bezbrižno i radosno. Kroz njihove odgovore otkrila sam da im je mnogo značila podrška i prisustvo učiteljica i predmetnih nastavnika i da je i to doprinijelo da osjećaju više sigurnosti i samopouzdanja. Za mene kao realiazatora kviz takmičenja ovo su važne povratne informacije koje će mi pomoći za unapređenje daljeg rada.
Na ideju da osmislim ove sadržaje došla sam podstaknuta javnim pozivom UNICEF-a , EU i Udruženja psihologa Crne Gore školama i prosvjetnim radnicima da se pruži što više podrške đacima u toku pandemije. Naime, uz podršku ovih instiitucija, nedavno je istraživačka agencija Ipsos sprovela istraživanje na temu podrške mentalnom zdravlju u vrijeme pandemije. Rezultati tog značajnog istraživanja ukazali su na potrebu da se pruži bolja podrška mentalnom zdravlju djece na način da im se obezbijede obrazovni programi koji će im pomoći da razvijaju socio- emocionalne vještine. Tako sam došla na ideju da bi učenicima na kraju jedne za sve nas teške godine, edukativni sadržaji ovog tipa pomogli da razvijaju kompetncije, ali i da se opuste, igraju ,zabave, druže, a sve u službi znanja! Rado su prihvatili izazov i odlično se snašli u takmičenju. Njihovi osmjesi i vesela atmosfera u kojoj je kviz realizovan svjedoče da uvijek, u svakoj prilici, a najviše sada u vrijeme pandemije, mi nastavnici treba da osluškujemo djecu i da im ovakvim i sličnim obrazovnim sadržajima pomognemo u očuvanju mentalnog zdravlja“, zaključuje posvećena, vrijedna prof. Milović.