Niže cijene testiranja, porast potražnje za suplementima

Zbog povećanog broja zaraženih koronavirusom, Barani koji su u mogućnosti da to priušte, odlučuju da, uz nešto kraće vrijeme čekanja, analize obave u privatnim laboratorijama.

U dvjema privatnim laboratorijama  “Dr Zejnilović” i “Dr Vuksanović”, snižene su cijene testiranja na koronavirus. Zainteresovani PCR test mogu uraditi po cijeni od 35 eura, a Ag brzi test košta deset eura.

Analiza prisustva Spyke, kao i Anti Cov antitijela je 16 eura.

Osnovna analiza krvne slike košta osam eura. Mjerenje nivoa CRP-a (c-reaktivni protein) koji se koristi u dijagnostičke svrhe za identifikovanje prisutnog zapaljenjskog procesa u organizmu, kao i za praćenje odgovora na primijenjenu protivupalnu (najčešće antibiotsku) terapiju košta pet eura.

Ljekari kovid pacijentima preporučuju i analizu D-dimera, čije povišene vrijednosti ukazuju na aktivaciju procesa zgrušavanja krvi. Tu analizu nije moguće uraditi o trošku Fonda zdravstva, već samo u privatnim laboratorijama i to po cijeni od 16 eura.

Pored obaveznih dijagnostičkih analiza tokom Covid- 19 infekcije, preporučena je i suplementacija vitaminima, mineralima i probioticima, koji se takođe moraju kupiti.

foto GettyImages

Tako npr. za vitamin D (u zavisnosti od proizvođača i količine tableta/kapsula u pakovanju) treba izdvojiti 6,50 eura i više. Vitamin C staje oko četiri eura, Magnezijum Direct 4,80 eura, Cink 25 mg 100 tableta oko osam eura, Aspirin C košta 4,25 eura, Alphalipoin forte sa snažnim antioksidativnim dejstvom je oko devet eura… Paracetamol (lijek za snižavanje temperature) košta između 1,20 i 1,40 eura. Probiotik, takođe u zavisnosti od proizvođača, košta minimum četiri eura. Fluimucil lijek protiv kašlja košta takođe oko četiri eura.

Prema riječima naših sagovornika, za liječenje COVID- 19 infekcije sve češće se traži i turski lijek za liječenje virusnih infekcija “Favimol”. Dostupan je u apotekama u Baru i to po cijeni od 42 e.

foto Shutterstock

Primjena antibiotika i kortikosteroida, preporučena je samo ako za to postoje jasne indikacije i oni se dobijaju na recept.

Sve ljekove i suplemente, pacijenti bi trebalo da koriste u konsultaciji sa ljekarima koji prate njihovo zdravstveno stanje.

Dodajmo i to da je za specijalistički pregled kod ljekara koji obavljaju privatnu praksu potrebno izdvojiti minimum 30 eura.

“Oni koji imaju jak imunitet i kroz Covid- 19 infekciju ‘prođu’ sa blažom ili srednje teškom kliničkom slikom, za analize, suplementaciju i ljekove koje ne mogu uzeti na recept, moraju izdvojiti od 100 do 200 eura”, zaključuje sagovornica Radio Bara i Bar Infa.

Share.

Comments are closed.