Pojava novog soja koronavirusa- omikrona, dominantnog u većini zemalja u svijetu, dovela je do naglog i višestrukog povećanja broja inficiranih i na području barske opštine.
„Broj novooboljelih lica u Baru se od početka ove godine na dnevnom nivou kretao od 77 do 250. Juče je broj registrovanih pacijenata pao na 66. Razlog za to treba potražiti u manjem broju testiranih u COVID ambulanti, jer je u prijepodnevnim satima došlo do nedostatka brzih testova. Osim toga, sa završetkom praznika značajan broj ljudi, koji su kao turisti boravili u Crnoj Gori, vratio se u mjesto boravka. Međutim, to ne treba da zavara- ukupan broj aktivnih slučajeva je 1.584“, kaže epidemiološkinja u Domu zdravlja Bar, dr Ljiljana Jovićević.
Kada govorimo o omikronu, podaci ukazuju da su simptomi blaži u odnosu na delta soj, pa se uglavnom kod zaraženih javlja blaga klinička slika, vrlo slična onima koje izazivaju i drugi sezonski virusi.
„Najčešći simptomi su curenje iz nosa, bol u grlu, preznojavanje, malaksalost, bol u mišićima i zglobovima… Iako je kod infekcije omikronom evidentan manji broj slučajeva sa upalom pluća, komplikacije i ovim sojem mogu imati osobe oslabljenog imunog sistema ili one koje imaju neka druga pridružena hronična oboljenja“, objašnjava dr Jovićević.
Period inkubacije kod infekcije omikron sojem je kraći od ostalih koji su bili u cirkulaciji, pa u prosjeku traje tri do sedam dana.
Dom zdravlja Bar uspješno odgovara i novim izazovima koje nemilice, već skoro dvije godine, diktira pandemija. Od početka pojave koronavirusa u ovoj zdravstvenoj ustanovi više puta je, u skladu sa potrebama i epidemiološkom situacijom, reorganizovan rad službe.
„Nagli skok novooboljelih je zahtijevao novu organizaciju, tako da je u COVID ambulanti osiguran dovoljan broj ljekara. I tokom praznika svih dana, osim nedjeljom, uzimani su uzorci za PCR testiranje, dok je testiranje brzim testovima bilo organizovano svakog dana. Što se tiče broja pacijenata koji su nam se javljali, on je dostizao zaista visoke cifre, tako da je i juče broj onih koji su se došli u COVID ambulantu bio preko 300. Osim toga, tokom proteklog dana testirano je preko sto pacijenata“, kaže dr Jovićević.
Ona objašnjava da se, uprkos tome što se uglavnom radi o blagim kliničkim slikama, pacijenti javljaju odmah nakon što dobiju simptome. Epidemiološkinja savjetuje da je, ukoliko se radi o curenju nosa, blagom peckanju u grlu… bolje ostati kod kuće, uzimati vitamine, izolovati se.
„Na drugoj strani, svako komplikovanje kliničke slike, sa pojavom visoke temperature, otežanog disanja, kašljem, zahtijeva da se pacijent odmah javi ljekaru i obavi pregled“, savjet je dr Jovićević.
Iako prema podacima dobijenim od izabranih doktora, među oboljelima ima i djece, ne radi se o velikom povećanju broja inficiranih. Posljednjih dana se na dnevnom nivou pedijatrima javljalo u prosjeku osmoro do desetoro djece i to uglavnom sa blažim kliničkim simptomima.
Kada govorimo o prevenciji COVID-a, ljekari insistiraju na vakcinaciji, kao najefikasnijoj mjeri prevencije. Činjenicu je da je posljednjih dana malo slabiji interes, struka pripisuje praznicima. Do sada je u Baru prvom dozom vakcinisano 19.106 osoba, drugom 18.652, a treću dozu je primilo 5.792 sugrađana.
„Ako znamo koliko je važno da se primi ta treća, buster doza, posebno ona lica kod kojih je proteklo više od pet mjeseci od kada su primili prve dvije doze, koristim priliku da apelujem na sugrađane da se jave i vakcinišu se. U Baru se vakcinacija obavlja na dva punkta- u hotelu „Princess“ (svakog dana od osam do 20 sati) i tržnom centru „Voli“ (od ponedjeljka do subote od deset do 14 sati)“, poručuje naša sagovornica.
Podsjetila je, pritom, na važnu lekciju koja se, kako je istakla “uči još u osnovnoj školi“.
„Da bi se bilo koja zarazna bolest pojavila i opstala, nužan je zatvoreni epidemiloški, odnosno Vogralikov lanac, koji podrazumijeva da mora da postoji izvor infekcije, put prenosa, ‘ulazna vrata’, dovoljna količina i virulencija uzročnika i, naravno, osjetljivost domaćina. Ukoliko bilo koju od ovih karika prekinemo, doći će do prestanka širenja zaraze. Ključ prevencije je u rukama građana. Dakle, ukoliko se potrudimo da eliminišemo izvore infekcije, poštujemo preporuke epidemiološke službe, a kada smo zarazni ostanemo u samoizolaciji, te djelujemo na puteve prenosa na način da provjetravamo i čistimo prostorije, nosimo masku i vodimo računa o distanci i higijeni ruku, vakcinišemo se, uticaćemo na to da se spriječi nastanak i širenje COVID- 19 infekcije“, podvukla je dr Ljiljana Jovićević.