U okviru projekta “We care – Ageing with dignity and respect” – “Brinemo za starenje sa dostojanstvom i poštovanjem”, koji se finansira iz trilateralnog programa INTERREG IPA pregogranične saradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014-2020, realizovana je dvodnevna posjeta starijih osoba iz Banja Luke, Lipika i Garešnice Caritasu Barske nadbiskupije.
Tokom boravka u Baru upoznali su način rada Caritasovog dnevnog boravka za starije i saznali koje vidove podrške ova humanitarna organizacija pruža sa ciljem unaprjeđenja kvaliteta života starijih sugrađana.
“Suština projekta su razmjena iskustva starijih iz raznih država o životu i podršci u trećem dobu, kao i međusobno druženje i putovanja”, kazao je Marko Đelović, koordinator Caritasa Barske nadbiskupije.
Već petnaest godina humanitarna organizacija katoličke crkve – Caritas Barske nadbiskupije – organizuje raznovrsne programe pomoći starijim osobama. Ovoga puta bio je domaćin i toplo dočekao goste iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, uz prigodan program u kojem su učestvovala djeca iz vrtića “Teo” koji vode časne sestre Svetog križa, i pjesnik i humanista Rajko Joličić.
Dobrodošlicu su im poželjele predstavnice barskog Centra za socijalni rad i Doma zdravlja, a u ime Opštine srdačno ih je pozdravila potpredsjednica mr Tanja Spičanović.
“Želim da se ugodno provedete u našem gradu i ponesete lijepe utiske. Ovakvi projekti, osim što su veoma značajni zbog podrške starima, doprinose i unaprJeđenju saradnje sa susjedima. Opština Bar i Caritas Barske nadbiskupije su partneri u takvim i sličnim programima i primjer dobre saradnje civilnog sektora i zvaničnih institucija”, kazala je potpredsjednica Spičanović, koja je istakla da je Bar privilegovan jer u njemu radi i postoji ovakva humanitarna organizacija.
Željka Ćurić iz Banja Luke i Ana Feltrin iz Lipika istakle su da su programi podrške starijim osobama za njih dragocjeni, te da im osmišljavaju i uljepšavaju život.
“Lijepo nam je, družimo se, imamo edukativana predavanja, kreativne radionice, sportske aktivnosti. Idem svakodnevno u Centar, jer sam u penziji i fali mi druženje. Dnevni centar nam organizuje i odlaske u pozorište, kino, na izlete, a često se družimo i privatno. Na taj način stičemo i nova prijateljstva. Tako je bilo i u Baru, gdje sam drugi put, krasno je”, kazala je Željka Čurić.
Ana Feltrin dolazi iz Udruženja “Pomoć kući”, koje se bavi, takođe, njegom i podrškom starima i nemoćnima. “Mi smo stari i usamljeni u svojim kućama. Zato idemo u udruge, gdje imamo doktore, psihologe, vježbamo, slavimo rođendane, idemo na izlete, zapjevamo, ne može biti bolje. Što bih ja sama u kući u ovim godinama, ne bih imala mogućnosti za druženje, izlete i sve ono što nam pružaju naše udruge. U Baru nam je prekrasno, zadovoljna sam i organizacijom i programom, a ono što sam vidjela u Caritasu je predivno”, zadovoljno ističe Ana Feltrin, koja navodi da i starost može biti lijepa.
Goste iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine pozdravio je i publicista i televizijski stvaralac Pero Radović.
“Komunikacija i druženje su važan segment života u svakom dobu, a posebno u starosti”, kazao je Radović, i dodao: “Sve je aktuelniji, na žalost, problem komunikacije između nacija i vjera, a to se prenosi na ljude. Predrasude su najveći problem, a ovakvi susreti razbijaju ta predubjeđenja i, kada ih se oslobodimo, ostaje samo čovjek”.
Kao što glasi naziv projekta “Brinemo za starenje sa dostojanstvom i poštovanjem”, tako se i Caritas Barske nadbiskupije odnosi prema svojim korisnicima kojih je trenutno 150.
“Naši korisnici su bili u Banja Luci i vidjeli kako tamo funkcionišu modeli brige o starima. Cilj nam je da stvorimo ambijent za dostojanstveno starenje. U tom smislu postoji Dnevni centar u Caritasovom objektu, priprema toplih obroka za one koji dolaze ovdje ili organizujemo posjetu i pomoć u kući, kao i nošenje pripremljenih jela onima koji ne mogu doći do Dnevnog centra. Našim korisnicima je besplatno na raspolaganju i vešeraj, obezbijedili smo starim osobama i tzv ‘pametne telefone’, i telefone sa SOS dugmetom, koji im omogućavaju sigurnost, jer samo pritiskom na dugme upostavljaju vezu sa geronto domaćicom ili njegovateljicom. Vrlo brzo dobijaju odgovor i pomoć bilo koje vrste koja im je potrebna”, podsjetio je Marko Đelović, koordinator u Caritasu BN.
Stare osobe iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske danas će sa kolegama iz Bara posjetiti i kulturno-istorijske znamenitosti grada pod Rumijom.