Zvaničnici čestitali Dan novinara Crne Gore

Povodom 23. januara – Dana novinara Crne Gore, čestitke su uputili predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić, predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Dritan Abazović i ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić .

***

Đukanović: Novinari u Crnoj Gori imaju značajnu ulogu u demokratizaciji društva

Novinari u Crnoj Gori imaju izrazito značajnu ulogu u kontinuiranoj transformaciji i demokratizaciji društva, kao hroničari i sudionici najviših državnih postignuća i ukupnog napretka države, poručio je crnogorski predsjednik Milo Đukanović.

On je, u čestitki povodom 23. januara – Dana novinara Crne Gore, naveo da je tradicija novinarstva u Crnoj Gori duga više od vijeka i po, začeta izlaskom prvog broja lista “Crnogorac”.

Đukanović je istakao da ta tradicija svjedoči o demokratskom trajanju i sazrijevanju crnogorskog društva i predstavlja važnu odrednicu međunarodne pozicije države.

„Novinari u Crnoj Gori i danas imaju izrazito značajnu ulogu u kontinuiranoj transformaciji i demokratizaciji društva, kao hroničari i sudionici najviših državnih postignuća i ukupnog napretka naše države“, rekao je Đukanović.

Kako je naveo, crnogorski novinari dijele izazove sa kojima se suočavaju i njihove kolege u svijetu, u vremenu iscrpljujuće pandemije koronavirusa, ali i virusa senzacionalizma i lažnih vijesti.

„Poseban je izazov za ovu profesiju i aktuelni politički ambijent u kojem često manjka odgovornosti za javno izgovorenu riječ, brige za opšte dobro i očuvanje vrijednosti kojima smo se dugo s pravom ponosili, a koje su ustuknule pred govorom mržnje, mizoginijom i uvredama“, navodi se u čestitki Đukanovića.

Đukanović je dodao da je ipak uvjeren da će novinari u Crnoj Gori, oslonjeni na časnu tradiciju, profesionalne kodekse i visoku moralnu odgovornost, dati puni doprinos obnovi multietničkog sklada i daljoj izgradnji građanskog društva posvećenog evropskim vrijednostima i evropskom kvalitetu života.

Pretpostavka ostvarenja tih ciljeva je, prema njegovim riječima, stvaranje adekvatnog društvenog ambijenta neophodnog za rad slobodnih i profesionalnih medija, u skladu sa najvišim međunarodnim standardima.

„Samo kredibilni mediji mogu doprinositi izgradnji kredibilnog društva u najboljem interesu države, afirmacije bogatstva različitosti i same profesije“, kazao je Đukanović.

Đukanović je poručio da svim novinarima u Crnoj Gori čestita njihov Dan, a laureatima novinarskih nagrada, kojima se obilježavaju najznačajniji istorijski trenuci crnogorskog novinarstva, zaslužena priznanja.

***

Krivokapić: Vlast i zajednica da budu svjesni odgovornosti za težinu žrtve koju podnose novinari

Svaka vlast i cjelokupna zajednica moraju biti svjesni sopstvenog dijela odgovornosti za težinu žrtve koju podnose novinari, kazao je premijer Zdravko Krivokapić.

On je, u čestitki povodom 23. januara Dana novinara Crne Gore, naveo da je za očekivati od svih državnih institucija i društvenih činilaca, da u svakom trenutku svog djelovanja, naročito javnog, imaju u vidu položaj i značaj misije novinara.

“Vrijeme je dokazalo da nijedna žrtva u prošlosti nije bila uzaludna, ali i da svaka vlast i cjelokupna zajednica moraju biti svjesni sopstvenog dijela odgovornosti za težinu žrtve koju su podnijeli i podnose novinari”, kazao je Krivokapić.

Krivokapić je rekao da, pošto se znaju imena i prezimena svih koji su nesebično i neustrašivo, društveno odgovorno pristupali svojoj radnoj obavezi, niko nema pravo da ikada odustane od personalizovanja krivice, pronalaženja i imenovanja onih koji su činili zločine protiv čovječnosti, protiv novinara.

“Najoštrije osude kojima se svakodnevno, promptno određujemo u odnosu na sve izgrede i izgrednike koji se obrušavaju na dostojanstvo, čast i integritet novinara, nijesu samo deklarativan odnos ove Vlade prema profesiji i profesionalcima kojima kao društvo dugujemo veliku zahvalnost za sve što su postigli svojom hrabrošću, svojim istraživačkim ambicijama, preciznošću i postojanošću”, navodi se u čestitki Krivokapića.

Njihova uloga, prema riječima Krivokapića, bila je i ostaje nezamjenjiva i “dužni smo da je kao društvo osnažimo i obezbjedimo joj bolje materijalne i tehničke uslove, kao i precizniji pravni okvir”.

On je istakao da će se sve dobrobiti programa Evropa sad preliti i na sektor novinarstva i učiniti da se osnaži položaj pouzdanih svjedoka kompleksne stvarnosti.

Krivokapić je ocijenio da se implementacijom tog projekta posredno jača pozicija svih uposlenika u Crnoj Gori, pa i novinara.

“I bez obzira na sve burne društvene procese, uvjeren sam, Program predstavlja samo početak progresivnog opštedruštvenog boljitka svih građana koji ostaju nepokolebljivo i nepogrešivo ujedinjeni na osnovama evropske vizije naše budućnosti”, naveo je Krivokapić.

Kako je kazao, novinarima čestita njihov Dan, sa iskrenom željom i trudom da se istinski ostane na jedino ispravnom putu – za evropsku, prosperitetnu Crnu Goru, koji ne trpi kompromise u kojima bi stradala demokratija, građanska volja većine i sloboda.

***

Bečić: Novinarstvo se mora izboriti za bolji položaj u društvu

Novinarstvo se mora izboriti za bolji položaj i veći ugled u društvu pridržavanjem osnovnih i univerzalnih načela – istinoljubivosti i pravdoljubivosti, poručio je predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić i dodao da je uvjeren da će sloboda medija biti dostižan cilj.

On je, u svoje i ime Skupštine, svim medijskim poslenicima čestitao 23. januar – Dan novinara Crne Gore.

“Uvjeren da će sloboda medija i unapređenje standarda novinara, uslova njihovog rada i njihovog statusa u društvu biti dotižan cilj i samo stepenik ka punoj demokratizaciji crnogorskog društva”, navodi se u čestitku Bečića.

Bečić je istakao da važnost novinarstva, časne profesije u kojoj bi najčešće trebalo da se ostvaruju ljudi kojima su standardi pravovremenog, objektivnog i nepristrasnog informisanja vrhovni principi u radu, obavezuje sve društvene činioce da stvore ambijent u kojem nikome ni na pamet neće pasti da napadne na život, tijelo ili imovinu novinara.

On je kazao da je zato Dan novinara prilika da se još jednom pozovu nadležni da rasvijetle okolnosti u kojima je ubijen glavni i odgovorni urednik lista Dan, Duško Jovanović.

Odnosno, prema riječima Bečića, da pravdi konačno privedu sve počinioce i nalogodavce tog bezobzirnog zločina, ali bez senzacionalizma, već onako kako je to pokojni glavni i odgovorni urednik lista Dan zaslužio svojim odnosom prema pravdi i istini.

“Novinarstvo kao sedma sila ili, kako često masovne medije nazivaju – četvrta grana vlasti, sa druge strane, mora se izboriti za bolji položaj i veći ugled u društvu pridržavanjem osnovnih i univerzalnih načela – istinoljubivosti i pravdoljubivosti”, rekao je Bečić.

Bečić je istakao da su lažne vijesti, senzacionalizam i tabloidizacija pojave koje moraju postati izuzetak, a ne pravilo.

“Ovo naročito u izazovnim društveno-političkim prilikama u kojima se dugi niz godina nalazi naše društvo. Manipulacije medijskim prostorom i njegovim konzumentima i zloupotreba medijskih sloboda usporavaju put ka poštovanju koje zavređuje svaki častan novinar”, naveo je Bečić u čestitki.

On je dodao da svim poslenicima medija čestita Dan novinara, uz želju da godina koja je tek počela crnogorskim novinarima donese puno uspjeha na profesionalnom planu i da ambijent u kojem rade bude ispunjen razumijevanjem građana i institucija za tu prilično tešku profesiju.

***

Abazović: Svi da doprinesu boljem medijskom ambijentu, prioritet rješavanje ubistva Duška Jovanovića

Rješavanje slučaja ubistva glavnog i odgovornog urednika lista “Dan” Duška Jovanovića, ali i ostalih slučajeva napada na novinare, prestavlja prioritet za državu, poručio je potpredsjednik Vlade Dritan Abazović.

Kako je saopšteno iz kabineta potpredsjednika Vlade, Abazović je, povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore, poručio da je potrebno da svi doprinesu boljem medijskom ambijentu.

„Prioritet države je rješavanje ubistva Duška Jovanovića, ali i ostalih slučajeva napada na novinare, kao što su napad na redakciju Vijesti i ostale novinare i istraživače”, kazao je Abazović.

Iz Abazovićevog kabineta su poručili da, u skladu sa svojim nadležnostima, doprinose rješavanju najvećih slučajeva napada na novinare.

“Sloboda medija predstavlja jasan pokazatelj demokratskog iskoraka jednog društva”, kazali su iz kabineta potpredsjednika Vlade.

Oni su naveli da su crnogorski mediji sveprisutan faktor društvene zbilje, koji obavještava javnost o svim dešavanjima, edukuje i ukazuje na probleme i društveno-političke anomalije.

“Mediji u značajnoj mjeri kreiraju mišljenje građana, pa je otuda i njihova uloga veoma važna i odgovorna. U to ime, čestitamo im Dan novinara Crne Gore”, poručili su iz Abazovićevog kabineta.

***

Srzentić: Društvo koje može da se podiči novinarima uvijek će imati perspektivu


Društvo koje može da se podiči svojim novinarima uvijek će imati perspektivu, poručila je ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić, dodajući da je Crna Gora posljednjih decenija prepoznata po tome što je kritička riječ snažila.

Ona je na Tviteru /Twitter/, u čestitki povodm Dana novinara Crne Gore, navela da vlast taj jubilej obavezuje da ponudi sistemske alate za poboljšavanje položaja u kojima novinari žive i rade.

Prema riječima Srzentić, ima više razloga za optimizam nego lani.

“Društvo koje može da se podiči svojim novinarima uvijek će imati perspektivu. Crna Gora je poslednjih decenija prepoznata i po tome što je kritička riječ samo snažila i bivala glasnija”, napisala je Srzentić.

Ona je istakla da u Crnoj Gori, u kojoj demokratija i medijske slobode nijesu na optimalnom nivou, novinarstvo nikada nije bilo lagodno zanimanje i da se pred tom profesijom pojavljuju brojni izazovi.

“Finansijski problemi sa kojima se suačavate posebno na lokalnom nivou, mogu biti prevazidjeni punom primjenom programa Evropa sad”, navela je Srzentić.

Srzentić je dodala da su kroz Fond za podsticanje medijskog pluralizma zaživjele mjere pomoći medijima, koje mogu ojačati njihovu finansijsku sigurnost i osigurati bolje uslove za rad.

“Unaprijedićemo ovaj alat kako bismo osigurali da ove mjere države direktno osjećaju zaposleni u medijima”, rekla je Srzentić.

Kako je navela, najviše zabrinjava statistika napada na novinare koja je u prošloj godini dostigla vrhunac, sa 21 napadom.

“Iznad svega je stvaranje sigurnog ambijenta za vaš rad i procesuiranje svih napada. Zato raduje nedavna izmjena Krivičnog zakonika u dijelu oštrijih sankcija za napade na novinare”, istakla je Srzentić.

Srzentić je istakla da, vidjevši kako visoko polarizovana medijska scena u Crnoj Gori funkcioniše, i koliko se pod uticajem centara moći novinarstvo često stavlja u službu politike, vjeruje da su novinari najveći čuvari svoje profesije.

“Sva važna pitanja koja opterećuju vašu profesiju, adresiramo kroz izradu Medijske strategije i izmjene medijskih zakona. Ovi procesi su pokrenuti sa ciljem da mediji mogu slobodno i profesionalno da izvještavaju, a da novinari rade u bezbjednom okruženju i na uređenom tržistu”, kazala je Srzentić.

Ona je poručila da ohrabruje novinare da se udružuju kroz sindikalne organizacije, kako bi se jače borili za svoja prava, da podstiču samoregulaciju kako se ne biste udaljili od vrijednosti profesije, da se uključuju u izradu dokumenata za uređenje medijske scene i svoje stavove jasno zastupaju.

Share.

Comments are closed.