Centar za građansko obrazovanje (CGO) danas je u hotelu „Princess“ organizovao javnu tribinu pod nazivom „Dijalog u zajednici – prevencija radikalizacije i nasilnog ekstremizma“.
Govorili su Miloš Vukanović – istoričar i saradnik na programima CGO, Gojko Perović – rektor Cetinjske Bogoslovije, Viktor Ganc – direktor Don Bosco centra, prof.dr Vladimir Pavićević – predsjednik Crnogorske i profesor Neđeljko Đurović – građanski aktivista.
Zaključeno je da obrazovna politika definiše budućnost narednih generacija, da je potrebno raditi na kulturi dijaloga, kao i da je mladima potrebno više žive riječi, neformalnog obrazovanja, radionica i sličnog. Takođe, istaknuto je kako je neophodno da više čitaju i da stavove razmjenjuju sa drugima.
Kako je u uvodu istakao medijator, Miloš Vukanović, riječ je o drugoj tribini čije organizovanje podržava Ambasada SAD, preko Fonda za aktivno građanstvo. On je naveo da na ovoj tribini nijesu učestvovali predstavnici Islamske zajednice, ali da će naredne četiri biti organizovane u gradovima gdje je većinsko stanovništvo islamske vjere, te da će na njima biti zastupljeni.
Vukanović je kazao da radikalizam i ekstremizam proizilaze iz straha, izazvanog neznanjem. Istako je da mu je drago da se druga tribina održava u Baru, „jednom od centara mulitikulturalnosti u Crnoj Gori“.
Rektor cetinjske Bogoslovije Gojko Perović objasno je da su radikalizam i ekstremizam u osnovi religije, jer podrazumijevaju radikalan odnos prema sebi, za šta je naveo brojne primjere, kako iz duhovnog, tako i iz svjetovnog života. Ipak, kazao je on, „ljudi nedovoljno upućeni u religiju i u smisao religije, odmah je prepoznaju kao neki problem. Da bi se to prevazišlo, treba da se upoznamo“.
Viktor Ganca objasnio je da biti radikalan može da znači i pozitivno i negativno. On je istakao kako je edukacija bitna na nivou škole, društva i nevladinog sektora: „Edukacija da smo svi jednaki, svi moramo da strijemimo ka tome da budemo jednaki i kreiramo pozitivno okruženje, na svim nivoima“.
Prof. dr Vladimir Pavićević je potencirao kako je čovjek socijalno biće, te da je kao takav uvijek upućen na drugoga. „Svaka osoba, koliko god mlada ili iskusna bila, ima neki svoj pogled na svijet, razvija svoj sistem ideja, vjerovanja, vrijednosti i mišljenja i u odnosu na taj sistem zapaža i komentariše ono što se dešava oko njega ili nje. Naš individualni stav prema nečemu je, po mom mišljenju, važan. Ali, to nije jedino važno, jer mi kao individue ne živimo sami, pošto je čovjek socijabilno biće, upućeno na drugoga“ – rekao je on.
Profesor Neđeljko Đurović je iznio stva da osobu uvijek moramo da razumijemo, ne moramo se slagati sa njom, ali moramo razgovarati. Koliko će Crna Gora biti napredna, zavisi od kulture dijaloga. „Komunikacija je preduslov opstanka bilo kakve zajednice. Koliko će zajednica biti napredna i progresivna, zavisi od kvaliteta komunikacije“, kazao je profesor Đurović.
Brojnim pitanjima uključili su se učenici Ekonomske škole. Između ostalog, interesovalo ih je da li je Crna Gora sposobna da se izbori sa ekstremizmom, da li je neophodno da uđe u Evropsku uniju…