Drugo izdanje romana „Let plavog safira“ Gorana Pejovića Gule, u prodaji je uz dnevne novine „Dan“ do 15. februara, po promotivnoj cijeni. Nedavno smo na snimanju spota za pjesmu „Barsko sunce“ Momčila Zekovića Zeka, u kojoj Gula učestvuje sa još 20-ak muzičara i pjevača iz Bara, iskoristili priliku da ga pitamo je li zadovoljan dosadašnjim interesovanjem za njegov roman.
„Odmah mi je osmjeh na licu kad pomenete ‘Let plavog safira’. Drago mi je da su kritike pozitivne, pa idu čak tako daleko da sam i ja iznenađen i zatečen. Prije neki dan sam čitao kritiku u kojoj je kritičar za pisca naveo ‘skupio je hrabrosti da napiše roman’. To je zaista prava rečenica. Jer, kad kažete ‘pisac’, za mene je to nekako uzvišeno. Možda će malo čudno djelovati ova moja izjava, biće nerealna za mnoge, ali više sam emotivno vezan za taj roman i više mi znači, nego sve što sam do sada uradio u muzici”, kazao je Gula za Radio Bar i Bar Info.
A do sada je ističe, napisao preko 90 pjesama .
“Među njima je bilo makar 20 hitova, koji se i dan danas rado slušaju. Recimo ‘Prolaze godine’ je snimljena prije 32 godine, a tu su i ‘Jer u tvojim očima’ (još prije), ‘Mrzim decembar’, ‘Aco Borozan’, ‘Crna Goro’, ‘Jelena’…” , navodi Gula.
Pisanje romana je kaže, za njega bilo jako teško. Taj proces rada simpatično je uporedio sa putovanjem vozom od Bara do Subotice.
“Bio je to za mene izuzetno zahtjevan posao. To vam je kao da, slikovito, krenete na put vozom od Bara do Subotice, pa morate da pišete o svakom mjestu, detalju, gdje ste, kako ste se proveli, što ste radili… a da ne bude čitaocu dosadno i da to lijepo ‘oblikujete’, plus, da svemu date neku ‘umjetničku težinu’”, opisuje Gula.
U predgovoru za „Let plavog safira“ književnik Neven Milaković između ostalog piše:
“Ja moram i hoću da objasnim kako je to kad vas štivo natjera da shvatite da vam je duša u grlu, kad vam genijalnim pokretima naslikaju život, onakav kakav jeste, umiljat i surov u isto vrijeme, zastrašujuće privlačan, pakleno okrutan, nepravedan i nepredvidiv. Vidljiv i opipljiv samo rijetkima koji su se usudili da ga žive, najsuroviji prema takvima…”, zapisao je Milaković.
Gula je kako priznaje, imao strah da objavi roman (plašio se kako će biti prihvaćen) ali sada, kada čuje dobre kritike, ponosan je. Kada kažu da je to književnost, za njega je, kako ističe, veliki kompliment.
Ovaj popularni muzičar i autor je kao samostalni umjetnik ranije dobijao subvenciju u visini minimalne cijene rada, međutim, to mu je ukinuto. Očekuje da će, od marta, kada počnu lijepi dani, biti dozvoljeni koncerti na otvorenom, pa će moći ponovo da radi. Na pitanje da li je ovaj “korona period” iskoristio da napiše neki novi stih, Gulin odgovor bio je, kao i obično, iskren.
„Da vam pošteno kažem, ‘korona period’ je nadam se, nešto što će još malo proći. Period koji ćemo svi, očekujem, što prije zaboraviti, zbog svega što se desilo… A što se tiče pisanja pjesama, uopšte nijesam bio aktivan. Jedini problem koji sam tokom ovog perioda imao i imam, kao i svi muzičari i ljudi koji se bave umjetnošću, zove se preživljavanje“, zaključuje Gula.