Iz Zavoda za transfuziju krvi su medijima prezentovali podatke, po kojima su najmanji broj prikupljenih jedinica krvi u odnosu na broj stanovnika, imale u prošloj godini opštine Kotor sa nivoom davalaštva od 1,8 odsto, Cetinje sa 2 odsto i Bar sa 2,4 odsto.
Prema njihovim zvaničnim podacima, tokom prethodne godine Podgorica je ostvarila najveći nivo davalaštva od 4,3 odsto, Nikšić 3,7 odsto, Pljevlja 3,2 odsto i Bijelo Polje 3,1 odsto,
“Svi ovi rezultati su signal da u narednom periodu moramo mnogo više pažnje da posvetimo građanima koji žive na jugu naše države. Planiramo da različitim motivacionim aktivnostima kao i edukacijom o značaju dobrovoljnog davalaštva krvi podignemo svijest građana o tome koliko je važno da imamo dovoljne i stabilne zalihe krvi”, istakla je direktorica Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore Tamara Šćepanović.
Božo Joličić, predsjednik Društva dobrovoljnih davalaca krvi Luka Bar, istakao je za Bar Info i Radio Bar da podaci ne prikazuju pravo stanje.
“Podaci koji su prezentovani, po kojima je Bar na dnu ljestvice davalaštva, ne oslikavaju realno stanje, jer vjerovatno nisu uzete u obzir aktivnosti društava, već isključivo Zavoda. U Baru postoje tri društva dobrovoljnih davalaca krvi, a samo DDDK Luka Bar je u 2021. godini obezbijedilo 920 jedinica, što dovoljno govori o našem predanom radu.
Na žalost, na nivou države ne postoji Nacionalni program davalaštva, a u sadašnjem zakonu udruženja davalaca nisu prepoznata kao subjekt. Potrebna je zajednička koordinirana aktivnost svih na propagandi davalaštva, bolja saradnja zdravstvenih službi sa pojedincima i društvima, i samo tako se može obezbijediti normalno funkcionisanje na ovom polju”, rekao je Božo Joličić.