Profesorica biologije u OŠ „Anto Đedović“ Dragana Vukčević, na lokalnom i državnom nivou prepoznata je kao jedan od najaktivnijih prosvjetnih radnika i neko koji se izdvaja predanošću profesiji. Za svoj vrijedan, kreativan i posvećen rad dobitnica je niza nagrada i priznanja. Jedno od njih je nedavno stiglo sa međunarodne adrese – mikroskop, kao nagrada za osvojeno Prvo mjesto na Međunarodnom takmičenju za nastavnike „Kako da zaštitimo gnijezda ptica“, čiji je organizator BirdLife International (svjetska mreža koja se bavi zaštitom ptica).
Ovo takmičenje je realizovano u sklopu projekta „Spring Alive“, koji se svake godine organizuje u još 58 zemalja Evrope, Centralne Azije i Afrike.
„Što se tiče konkretno scenarija za čas, ja sam se odlučila da najveću ulogu dam učenicima. Čas tj. scenario se sastojao iz više segmenata. U uvodnom dijelu, bila je uopštena priča o pticama… veza ljudi i ptica. A onda sam njima prepustila čas, tako što su odabrali jednu pticu iz naše orintofaune i predstavili je na svoj, kreativan način. Mogli su da je predstave igrokazom, nekom svojom pjesmom, rebusima, plesom, šta god su željeli. Mislim da je, ustvari to možda odlučilo i bilo presudno da dobijemo prvu nagradu. Na kraju časa, pričali smo o nekim idejnim rješenjima za hranilice i kućice, koje bi mogle da pomognu u zaštiti ptica. Naravno, edukacija je bila da ih upoznamo da postoje organizacije i kod nas, kao što je CIZIP (Centar za zaštitu i proučavanje ptica) koje nas uče pravim vrijednostima“, kazala je prof. Vukčević za Radio Bar i Bar Info.
Raduje saznanje da se u vremenu velikih izazova digitalnog doba, učenici okreću prirodi i uče o pticama, tražeći rješenja za njihovu zaštitu.
“Mi moramo da odgovorimo izazovima digitalizacije čitavog svijeta, a ja sam željela da ustvari spojimo sve: prirodu i digitalizaciju. A na koji način? Prije svega, da probudim kod djece kritičko mišljenje, onda i neke velike vrijednosti kao što je očuvanje životne sredine, zatim i da ih malo ‘izvučem’ iz tog virtuelnog svijeta… ali, upotrijebili smo i digitalne vještine, koje zahtijeva izrada prezentacije, pisanje pjesme. Mislim da smo sve to fino uklopili ”, zadovoljno konstatuje prof. Vukčević.
Za nju je ova nagrada od stručnjaka međunarodnog nivoa, veliko priznanje i ponosna je, ali je kako kaže, poziva je i na odgovornost da napreduje i da se usavršava.
U ovom projektu učestvovali su učenici tada VII a sada VIII razreda: Anđelija Đurković, Lazar Knežević, Katarina Martinović, Laura Rajšić, Adil Koji, Željana Đoković, Luka Savić i Matea Šćekić. Svi su zadovoljni i srećni zbog osvojene nagrade i prilike da na ovaj način nauče više o pticama.
Prof. Vukčević smatra da je učenicima učešće na ovom tamičenju pružilo priliku da razvijaju kompetencije i talente, da njeguju empatiju prema pticama i razvijaju ekološku svijest te kritičko mišljenje. Dok su učili , istraživali i oprobali se u vršnjačkoj edukaciji, družili su se i zabavljali, što je, kako naglašava profesorica, važno za njihovo mentalno zdravlje i odrastanje. Planiran je i edukativni izlet u Ulcinj, gdje će učenici moći da vide staništa ptica.
Uprava OŠ „Anto Đedović“ dala je svesrdnu podršku projektu tokom realizacije. Učenike i profesoricu Vukčević kao mentorku, nagradila je kolekcijom broševa sa motivima ptica. Broševe je u ovoj kampanji izradio CZIP, a kupovinom su podržali rad na zaštiti prirode. Od CZIP-a su dobili panoe sa pticama.
Profesorica Dragana Vukčević je dobitnica nagrade „Fond za kvalitet i talente“ koju dodjeljuje Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta. Ovu prestižno priznanje u oblasti obrazovanja, dobila je čak tri puta zaredom. To je dokaz da je njena posvećenost u radu prepoznata i vrednovana. Nosilac je višeg zvanja „nastavnik mentor“ koje takođe dodjeljuje MNKS. Mentorka je nagrađenim učenicima na raznim takmičenjima, a posebno se izdvajaju medalje sa Državnog takmičenja u znanju iz biologije. Koautorka je i ispitnih pitanja na Opštinskom takmičenju iz biologije. Nedavno je učestvovala u reviziji predmetnih programa bilogije za osnovnu školu.
Kao veliki ljubitelj prirode sa učenicima je učestvovala u Eko-akcijama i projektima (ENO, NVO Masline Bara, NVO Cellula…). Projekat “Svaka limenka se računa” koji je realizovala u saradnji sa JP Morsko dobro i Recan fondacijom, osvojio je prvo mjesto u Crnoj Gori i nagrađen interaktivnom tablom. Novi međunarodni projekat na kome radi u saradnji sa Zavodom za školstvo je „Eco schools“.
Njen najznačajniji doprinos je u nastavi biologije, gdje na kreativan i moderan način približava sadržaje ovog predmeta učenicima. Zapaženi su i ogledni časovi („Čajanka“, „O hrani i ishrani“, „Dan rijeka“ i dr.). Kao učesnik projekta „Škole za 21.vijek“ uspjela je da kreira čas „Upotreba mikrobita u nastavi biologije“ i primjenom strategija kritičkog mišljenja osavremeni nastavnu praksu. Značajan doprinos dala je projektu „Uči doma“, kada je snimljen serijal njenih časova biologije za online platformu koju je u vrijeme pandemije pokrenulo Ministarstvo prosvjete. Kroz saradnju sa lokalnom zajednicom, uspješno je u školi realizovala projekat „Zdravi stilovi života“. Gosti predavači na njenim časovima su doktori, nutricionisti, ekolozi, biolozi, sportisti…
Vukčević je licencirani trener u pružanju prve pomoći i volonterka Crvenog krsta. U saradnji sa ovom organizacijom, u školi obučava generacije učenika i priprema ih za opštinsko takmičenje u pružanju prve pomoći.