Bez obzira na ubrzani razvoj savremenih komunikacionih tehnologija, radio još uvijek ostaje najrasprostranjeniji medij. Zbog toga je UNESCO 2011. godine utvrdio Svjetski dan radija, a to je 13. februar, datum kada je 1946. godine prvi put emitovan program Radija UN.
Saradnice Radio Bara i Bar Infa iz SEUŠ, Marija Vuksanović i Jovana Šobić sprovele su, tim povodom, anketu među vršnjacima na temu slušanosti, kao i prednosti i nedostataka radija u odnosu na druge medije.
Veliki broj anketiranih učenika znao je da je 13. februar Svjetski dan radija.
Na pitanje da li i koliko često slušaju radio, odgovori su bili raznoliki. Radio slušaju dok uče “kao pozadinski zvuk”, ali i u kolima tokom dužih ili kraćih putovanja. Neki su, pak, radio “zamijenili” drugim medijima, društvenim mrežama, YouTube-om, internetom….
Prema mišljenju ispitanika, prednost radija je u dostupnosti, kao i u tome što ne zahtijeva posebnu pažnju, odnosno, konstantnu koncentraciju, već slušajući omiljenu muziku i provjerene informacije možemo da radimo mnoge druge stvari: pospremamo sobu, treniramo, putujemo, ali i učimo i ”budemo produktivni”… Među prednostima koje ima radio kao medij, neki od anketiranih učenika navode i to što je, za razliku od, recimo, društvenih mreža, na radiju gotovo nemoguće čuti govor mržnje.
Nije interesantan kao video mediji, ne pruža sveobuhvatne informacije, teško odolijeva konkurenciji koju predstavljaju neki savremeniji mediji- neki su od nedostataka radija, prema mišljenju dijela ispitanika iz SEUŠ. Bilo je i onih koji smatraju da radio nema mana i da im je život uz radio samo ljepši.
Radio koristi oko 95% stanovništva na svijetu, jer je tehnologija koju zahtijeva pristupačnija i jednostavnija, pa se radio signal može “uhvatiti” i u najudaljenijim mjestima. Prema istraživanjima, čak 75% domaćinstava u zemljama u razvoju posjeduje bar jedan radio prijemnik.