Novinarka Radio Bara iz redakcije na albanskom jeziku, Drane Marvučić, od 21. do 25.marta pohađala je obuku “Novinarstvo i novi mediji”, koju je Turska agencija za međunarodnu saradnju (TIKA) u saradnji sa Turskom radio televizijom (TRT) organizovala u Sarajevu. Gostujući u emisiji “Od doručka do ručka”, govorila je o detaljima obuke, ali i impresijama koje nosi iz glavnog grada BiH.
Na početku razgovora zahvalila je direktorici Radio Bara Vesni Šoškić i kako je kazala, našim prijateljima iz TIKE na pozivu i prilici da čuje i nauči više o novinarstvu i novim medijima.

“U programu obuke učestvovalo je 25 poslenika medijskih kuća iz BiH, Hrvatske, Crne Gore i sa Kosova. Program je održan u cilju razmjene iskustava i sticanja znanja iz oblasti medijskog djelovanja. Predstavnici medija iz nekoliko zemalja regiona, imali su priliku da tokom višednevne obuke razmjenjuju iskustva o novim medijima, razgovaraju o praksama novinara na Balkanu i u Turskoj u oblasti novih medija, te analiziraju strategije i metode za unaprjeđenje kvaliteta izvještavanja u novim medijima, uključujući sadržaje na društvenim mrežama”, priča Marvučić.
Ističe da joj je tokom višednevne obuke bilo interesantno sve što se moglo čuti i naučiti od strane vrhunskih predavača iz Turske.

Kroz istoriju svjedočimo i razvoju novinarstva.
“Predavači su nam bili kolege sa nacionalne televizije Turske, koji su zaista dali sve od sebe da prenesu znanja koja primjenjuju. Govorili su i kako su oni preko noći doživjeli medijsku transformaciju u potrazi za informacijama i zabavom. Kod njih je npr. najpopularnija aplikacija Tik-Tok, a kod nas su to Facebook i Instagram. Predavanja o novim tehnologijama i aplikacijama bila su vrlo detaljna. Takođe je bilo riječi i koje su prednosti novih tehnologija, ali i s kojim problemima se suočavaju mediji na Balkanu”, pojašnjava Marvučić.
“Kada se pojavio radio, mnogi su smatrali da novine kao medij, neće preživjeti tu promjenu, kasnije kada se pojavila televizija, opet su mnogi smatrali da radio neće opstati. Međutim, svaki od ovih medija je opstao i razvijao se na svoj način. Danas smo svjedoci novih medija, a oni donose i brojne promjene. Medijski radnici se tome moraju prilagoditi. Turska Radio Televizija je uspješan primjer takvog prilagođavanja. Bila su baš zanimljiva predavanja i interesantno je bilo čuti njihova iskustva”, zadovoljna je Marvučić.
A nakon predavanja, zajedno sa kolegama je koristila priliku da obiđe što više znamenitosti u Sarajevu.


„Sa kolegama i posebno koleginicom Ninom iz Herceg Novog (koja je dugo živjela u Sarajevu, pa nam je praktično bila i turistički vodič), obišli smo brojne zanimljive lokacije, džamije, Vrelo Bosne gdje smo se vozile u kočijama… Četvrtog dana obuke imali smo praktični zadatak da odaberemo sami temu i snimimo video zapis. Uz moje ideje kolega Ozren iz RTCG je upravo tu snimio video zapis i to je, bez lažne skromnosti mogu reći, bila među najboljim temama, uspjeli smo zajedno“, s osmjehom je dodala Marvučić.
Ona je posebno zahvalila i organizatoru putovanja Asmiru Spahiću iz agencije TIKA koji je, kako je kazala, sve vrijeme tokom putovanja bio aktivno uključen. Zadovoljno konstatuje da je, kao što je i očekivala, organizacija bila na visokom nivou.

„Na dodjeli sertifikata bili su i koordinator TIKE u Bosni i Hercegovini Muhammed Unal, zvanični predstavnik TRT-a za Bosnu i Hercegovinu Bekim Muftarević, kao i Ambasador Republike Turske u Bosni i Hercegovini, Sadik Babur Girgin. I ta završna ceremonija dodjele sertifikata bila je izuzetna”, dodala je Marvučić.

U redakciji na albanskom jeziku Radio Bara, Drane Marvučić radi od 1998. godine. Ističe da joj je drago i što je posredstvom donacije TIKA ambijent Radija 2016. godine, oplemenjen novom opremom, pa joj je, kako kaže, još veće zadovoljstvo raditi posao koji voli u takvom ambijentu.

“Podsjećam da je Turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA) finansirala je opremanje studija Radio Bara u iznosu od 26 hiljada eura. Zahvaljujući donaciji TIKE, potpuno je studijski opremljena naša radio stanica. Kupljena je mikseta marke ‘Studer’ za glavnu režiju sa namještajem i pratećom opremom, dva kompjutera specijalne konfiguracije, hibrid za telefon u glavnoj režiji, dva CD plejera, laptop, četiri kompjutera i profesionalni foto aparat. Koliko je ova donacija za nas dragocjena, govori i činjenica da je mikseta u glavnoj režiji u stvari, srce radija, jer se sa nje emituje kompletan program”, zaključila je Marvučić.