Veliki uspjeh učenika SEUŠ-a na Međunarodnom takmičenju barmena i barista

Nakon gastronoma, i restorateri Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole ostvaruju sjajne rezultate na međunarodnim prvenstvima u ugostiteljstvu.

Učenici Emina Beharović, Aleksandar Mitrović i Alen Dapčević, imali su zapažen uspjeh u konkurenciji vršnjaka iz zemalja bivše SFRJ, Grčke, Turske, Ukrajine i Kipra, na Međunarodnom takmičenju barmena i barista “Trofej Crne Gore 2022”, održanom 28. aprila, u Budvi. Oni su istakli i na prošlogodišnjim Gastronomsko-turističkim susretima – GATUS, održanim na Zlatiboru.

Emil Adrović, profesor gastronomije i magistar ekonomije u turizmu, dugogodišnji član Udruženja barmena Crne Gore, koje je i organizator pomenutog prvenstva zadovoljan je učešćem i rezultatima svojih učenika. Naglašava da su i pored relativno skromnih uslova u kojima rade i obučavaju se, svojoj školi, gradu i državi donijeli vrijedne nagrade.

“Na 18. ‘Trofeju Crne Gore’, moji učenici su se takmičili u okviru Junior Kupa, rezervisanog za srednjoškolce. Alen Dapčević je osvojio treće mjesto, Aleksandar Mitrović dobitnik je nagrade za najbolji koktel na bazi ‘rauch’, dok je Emina Beharović prvonagrađena za pripremu dva koktela – na bazi ‘gasco cocktail’ i na bazi ‘monin’“, saopštio je Adrović dodajući da je njegov koktel na bazi “giffard”-a, takođe, prvoplasiran u Budvi.

Takmičenje se odvijalo u tri discipline – „classic“, „flairing“ (moderna tehnika slična žongliranju) i „latte art“ (umjetnost crtanja na pjeni/kremu od kafe/mlijeka). Učenici iz SEUŠ-a su učestvovali samo u konkurenciji klasičnih koktela, jer, kako je naglasio Adrović, druge dvije discipline zahtijevaju više iskustva i dugotrajnije i zahtjevnije pripreme.  

On je napomenuo da djeca najviše uče posmatrajući svoje mentore.

“Mi im prenosimo svoja iskustva praktičnom obukom. Tako sam, u sklopu priprema, učenike najprije odveo da prate moje učešće na sličnom nadmetanju koje je Udruženje barmena Crne Gore organizovalo u rizortu Luštica Bay. Želio sam da ih upoznam kako to izgleda na terenu, kakve su procedura i propozicije”, otkriva Adrović naglašavajući da se sve odvija u skladu sa pravilima Svjetske organizacije barmena čiji je crnogorsko Udruženje punopravni član.

Aleksandar Mitrović budući je, kaže, somelijer. Posebno mu je zadovoljstvo što je njegovim debitantskim nastupom, pripremom koktela “Night sky”, otvoreno prvenstvo države.

“Ovo je iskustvo koje se pamti, posebno jer se radi o mom prvom, a ujedno nastupu pod rednim brojem jedan. Moj zadatak je bio da pripremim koktel, koji se, prema propozicijama, mora unaprijed prijaviti za takmičenje. Trebalo je i da, na neki način, zabavim one koji to posmatraju i ocjenjuju i sve to, naravno, ne izgovarajući ni riječ. Moram priznati da je bilo grešaka, ali premijerni je nastup, pa su i očekivane. U svakom slučaju sam više nego zadovoljan”, kazao je Aleksandar.

Emina Beharović je koktelom “Tears” u Budvi pokazala izuzetno barmensko umijeće, dok se i sa prošlogodišnjeg GATUS-a održanog na Zlatiboru vratila sa najsjajnijim odličjem, ali u konkurenciji konobara. Iako se smatra da je vještina pravljenja koktela svojstvenija muškarcima, Emina otkriva da ni dame ne zaostaju, naprotiv.

“Djevojke se u velikom broju prijavljuju na takmičenja ovog tipa. Čini mi se da to doprinosi opštem utisku jer mi koktele pripremamo na drugačiji način, uz posebnu senzitivnost i dozu ženstvenosti“, kaže Emina, koja smatra da su dame eksperti za dekoracije na kojima se ovdje insistira.

Alen Dapčević sa “Sky cocktail”-om nagrađen je peharom i trećim mjestom u juniorskoj konkurenciji. Tvrdi da je praktična nastava u školi najviše doprinijela njihovom osposobljavanju za ove majstorije sa koktelima.

 “Obavljanje prakse u barskim restoranima i hotelima je najbolji način osposobljavanja i pripreme mladih za rad u ugostiteljskoj djelatnosti. S obzirom da mi je ovo drugo takmičenje, treme nije bilo, razbijena je prvim učešćem i prvim zlatom na GATUS-u. Ovdje sam radio ‘sa merakom’“, ponosan je Dapčević.

Profesor Adrović se osvrnuo i na model dualnog obrazovanja čija je primjena usporena, kako zbog pandemije koronavirusa tako i zbog nedovoljnog razumijevanja poslodavaca.

“Radimo po modalitetu koje nam preporučuje Ministarstvo prosvjete. Učenici sa profila III stepena, trebalo bi da tri dana pohađaju praktičnu nastavu, a dva da sjede u klupama, uz novčanu nadoknadu od poslodavaca kod kojih odrađuju praksu. Kod nas to još nije zaživjelo, zbog situacije sa COVID-om, ali i zato što poslodavci ne razumiju da je u toj djeci njihova buduća radna snaga, pa se možda i ne trude dovoljno da ih poduče, podrže… Predviđeno je da dvije godine rada na praktičnoj obuci finansira Ministarstvo prosvjete, dok jednu godinu, po pravilu, finansira poslodavac. Kod nas se to nije održalo”, sa žaljenjem konstatuje Adrović, apelujući na poslodavce da posvete pažnju polaznicima, koji su, ponavlja, njihova potencijalna radna snaga sjutra.

Ono čemu se raduju i željno iščekuju su, svakako, naredna takmičenja. Posebnu podršku tokom priprema pruža im Udruženje barmena CG, prvenstveno predsjednik Rajko Mijač i sekretar Nikola Merdović, koji obezbjeđuju donacije u vidu sirupa i alkoholnih pića, a povremeno i sponzorisanu opremu, dok Uprava škole finansira nabavku neophodnih namirnica.

“Ova djeca su najbolji ambasadori svoje škole, grada, države a, najprije, svoje kuće”, smatra Adrović, vjerujući da među njima ima onih koji uz veliki rad i zalaganje mogu da osvoje “Trofej Crne Gore” i dobiju priliku da svoju državu predstavljaju na svjetskom takmičenju, kakvu je i sam imao prije dvanaest godina, u Singapuru.

„Imaju perspektivu. Mi smo tu da im otvorimo jedna vrata, do onih drugih neka sami biraju put“, poručuje na kraju gostovanja na talasima Radio Bara, profesor Emil Adrović.

Share.

Comments are closed.