Odbornik Ljubomir Vukoslavčević osvrnuo se na dio infrastrukturnih projekata, koji su u Baru realizovani u protekloj godini, poput ulica u naselju Ilino, šetališta u Sutomoru, kaldrme u Starom Baru i u vezi sa tim postavio pitanja da li Opština ima garanciju kvaliteta i da li postoji procedura za prijem završenih radova.
Kao neprimjerenu, ukazao je na upotrebu automobila po pločama tek urađenog šetališta, te ugaslo zelenilo i ukrasno bilje. Vukoslavčević je govorio i o devastaciji Crvene plaže, te upitao da li se radovi na tom području realizuju po utvrđenoj planskoj dokumentaciji.
Nezavisni odbornik Osman Đokić je uz pohvalu angažovanosti predsjednika opštine i nedavno završene projekte sutomorskog šetališta, starobarske kaldrme, dječjih igrališta, podrške poljoprivrednicima i ženskom preduzetništvu, istakao neophodnost izgradnje prilaznica gradu, nadvožnjaka u Virpazaru, valorizaciju bunara Ostrosa. On je kao neisplativu i neodrživu naveo namjeru izgradnje olimpijskog bazena.
Dr Miroslav Knežević je istakao da su svi glavni projekti ispoštovani, a budžetska sredstva ravnomjerno raspoređivana, te potencirao potrebu izgradnje dječjeg igrališta u Šušanju, a kao posebnu tačku za sjednicu Skupštine predložio problematiku mladih roditelja, porodilja, naknade za novorođenčad.
Nakon prvog kruga rasprave o dvije objedinjene tačke dnevnog reda: izvještaja o radu predsjednika opštine i organa i službi lokalne uprave za 2021. i završnom računu Budžeta Opštine Bar za proteklu godinu, predsjednik Opštine Dušan Raičević je zahvalio na konstruktivnim diskusijama, koje su se odnosile na više segmenata.
Raičević je pojasnio da je izgradnja i rekonstrukcija dječjih igrališta otpočela prošle godine, te da će se sa tim poslom nastaviti i u buduće, u svim mjesnim zajednicama, a naročito i u Sutomoru. On je kao negativno naveo namjeru da se igralište OŠ “Kekec” ljeti upotrebljava kao parking prostor. “O tome nisam dobio jasnu potvrdu, ali takvim inicijativama bi trebalo stati na put”, kazao je Raičević. Putna infrastruktura u Sutomoru se gradi na osnovu prioriteta koje je odredio Odbor Mjesne zajdenice.
Za zone sa problematičnim vodosnabdijevanjem, Raičević je kazao da se nadao bržem rješavanju te problematike, s obzirom da je projekat podržala Evropska banka za obnovu i razvoj.
Poseban problem predstavlja i obustava sredstava za putni pravac R-29 kroz Mrkojeviće, koja je Vlada Crne Gore iz državnog Budžeta, preusmjerila za dionicu Smokovac-Mateševo-Kolašin.”Ovaj projekat je imao sve uslove za početak realizacije, s obzirom da je Opština regulisala obaveze za eksproprijaciju i uplatila državi 665 000 eura. Novac nije isplaćen vlasnicima, a sredstva za početak izgradnje, kako je odlučeno na sjednici Vlade, sada nije moguće dobiti.
Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević je kazao da opština preduzeću Možura ne duguje ni jedan jedini cent, te da će uvijek podržati tuđe biznise, ako to podrazumijeva otvaranje novih radnih mjesta.
Predsjednik je informisan da je za Crvenu plažu Komunalna policija donijela nalog o rušenju i da je riječ o divljoj gradnji. S druge strane, vlasnik zemljišta tvrdi da je u pitanju izgradnja potpornih zidova, zbog erozije zemljišta.
“Vjerujem da će građani podržati otvorenu i iskrenu politiku koju vodi ova opština. Volio bih da su zakonska rješenja takva da možemo biti i ekspeditivniji, ali treba imati u vidu da smo jedina opština koja ima i dvije posebne zone: jedna Morsko dobro, a druga Nacionalni parkovi i da ta područja nisu u našim ingerencijama”.
Sekretar Sekretarijata za finansije Ivana Backović potom je odbornicima kratko pojasnila naplatu koncesionih naknada od Luke Bar, a sekretar Sekretarijata za imovinu i zastupanje Vido Dabanović pojasnio je gdje je u završnom računu Budžeta evidentirana naplata naknada od investitora.
“Program uređenja prostora donosi se svake godine. To je sveobuhvatan dokument u kojem učestvuje Opština Bar sa ostalim subjektima”, rekao je Dabanović uz napomenu da zakon podrazumijeva izvještaj Nadzornog organa o kvalitetu izvedenih radova, kada je riječ o infrastrukturnim projektima.
U drugom krugu rasprave objedinjene sa dvije tačke dnevnog reda, diskutovali su odbornici Miloš Fuštić, Miloš Šušter, Dragan Vojvodić, Osman Đokić, Momčilo Leković i Branka Nikezić.
Odbornik Fuštić je zbog građana pitao ko su investitori, jer je želio da se to čuje, kako bi se znalo da li su validni, da li je važno ko aplicira i da li su im neophodne garancije.
Miloš Šušter smatra da je revizor morao biti prisutan i da je obavezan da prisustvuje sjednici SO, ako se pozove. Za odluku o izgradnji bazena potrebno je uraditi projektnu dokumentaciju i studiju izvodljivosti, pa tek onda reći da li je isplativ.
Odbornik Dragan Vojvodić smatra da od izgradnje bazena ne bi trebalo odustajati, te da nema političke partije u Baru, koja ga u svojim programima nije markirala.
Odbornik Đokić je kazao da su Baru potrebnije uređena autobuska stanica, željeznička stanica, ili javni prevoz, te da treba odrediti prioritete.
Odbornik Momčilo Leković se nije složio sa konstatacijom Đokića i smatra da bi, uz privatno partnerstvo, bazen sam sebe isplatio. “Završni račun Budžeta nije ništa drugačiji od onih iz ranijih izbornih godina. Ovo je izborni Budžet”. Kazao je Leković.
Odbornica Branka Nikezić je izrazila zadovoljstvo kako su ove dvije tačke dnevnog reda realizovane. “Ovaj grad je u poslednje dvije godine dobio na ljepoti i panorami. Moramo biti presrećni. Ovaj grad je još uvijek DPS-ov i mora biti i dalje. Budite jednom iskreni i kažite da je lijepo nešto što jeste lijepo. Poptuno smo rasterećeni i zato ćemo danas dići ruke i glasati za ovaj materijal, jer ovaj grad cvjeta zahvaljujući tome što ga vodi partija DPS sa svojim koalicionim partnerima”, kazala je Nikezić.
Na riječi odbornice Nikezić reagovao je odbornik Momčilo Leković koji je kazao da što se tiče toga da li će Bar od oktobra i dalje biti DPS-grad- Bar ne treba da bude grad nijedne partije, već grad svih građana Bara, a to ste upravo mogli potvrditi izglasavanjem naknade za novorođenčad”.
Na riječi Branke Nikezić reagovao je i odbornik Osman Đokić koji je istakao da ovo nije grad DPS-a, već nas, naših predaka i naših potomaka.
Objedinjenu raspravu o radu predsejdnika opštine i organa lokalne uprave i Budžetu opštine Bar, zaokružio je predsjednik Dušan Raičević koji je još jednom istakao problematiku puta R29 i upitao zbog čega su baš za ovu dionicu obustavljena sredstva.
Raičević je na kraju pojasnio i da je motiv za uređenje glavnog Gradskog trga u Baru bila nejasna percepcija o tome šta taj prostor sve obuhvata. On je saopštio da cijeli taj prostor, uz prostor gdje je sunčani sat, pripada parceli koja je u privatnom vlasništvu. Nastojimo iznaći način da se sa privatnog, te parcele prebace na opštinsko, ili vlasništvo države. Razgovaramo o tome, ali razgovori ne idu u dobrom pravcu”, kazao je Raičević.
On je obraćanje odbornicia završio stihom iz pjesme “Nije umrijeti grijeh” Dina Merlina. “Nije umrijeti grijeh, e pa nije grijeh ni umrijeti za Bar”, kazao je Raičević.
Izvještaj o radu predsjednika opštine i organa i službi lokalne uprave, nakon dva kruga rasprave, usvojen je sa 21 glasom “za” i 3 “protiv”. Za završni račun Budžeta opštine glasao je 21 odbornik, a četiri su bila protiv.
Na kraju današnjeg rada, predsjednica SO Bar Milena Božović, nastavak sjednice zakazala je za sjutra u 10 sati.