Prema poslednjim statističkim podacima od prošlog petka, u Baru boravi 14.500 registrovanih gostiju, što je za tri odsto više nego prošle godine u ovo vrijeme.
Početak glavne turističke sezone nije bio na očekivanom nivou, slažu se ugostitelji, ali situacija se promijenila od proteklog vikenda, kada je zabilježen značajniji priliv posjetilaca.
Dok su visoko kategorisani hoteli u Baru, Sutomoru, na Velikom pijesku i Utjehi, uglavnom, popunjeni već od početka jula, vlasnici privatnih ugostiteljskih objekata tek poslednjih dana bilježe značajniju posjećenost.
“Vrijeme nam ne ide na ruku, a i kasnila je sezona. Nadam se da će se narednih dana stabilizovati vremenske prilike, ali i da će biti značajno više gostiju. Očekujemo da će se sezona produžiti do kraja septembra. Mi, privatni ugostitelji se trudimo da iz godine u godinu ulažemo i poboljšamo ponudu, a cijene su pristupačne-par ležaljki i suncobran koštaju pet eura, kafa i espreso jedan euro, što, nadam se, nije mnogo za naše goste koji dolaze, najviše iz Srbije, BiH, Rusije”, kazao je za Radio Bar i Bar info Almir Cecunjanin, vlasnik plažnog bara “Hemingvej”.
Dugogodišnji ugostiteljski radnik iz “Talastoursa” Neđeljko Burzanović kazao je, takođe , da je sezona ovoga ljeta kasnila, ali da se situacija mnogo promijenila poslednjih dana.
“Sada smo veoma zadovoljni, jer smo uspjeli 100 % da popunimo svoje kapacitete, a nadamo se i naše kolege. Vjerujem da će ovo zakašnjenje u startu biti nadoknađeno dužim trajanjem ovogodišnje sezone”, smatra Burzanović, koji je naveo da najviše gostiju dolazi iz Srbije, ali sve više i iz drugih djelova Evrope.
Nezadovoljan startom sezone je i privatni ugostitelj Ljubiša Kesić.
“Sezona još nije počela u punom i pravom smislu, ali očekujemo znatno bolje stanje narednih dana. Nadamo se da će trajati makar jedan mjesec, da bi se isplatilo ovo što radimo. Cijene su iste, šest eura treba izdvojiti za par ležaljki i suncobran, a najviše gostiju je iz Srbije, BiH, ali ima i Rusa i Poljaka”, kazao je Kesić.
Irina iz Ukrajine je prvi put u Baru i, kako je kazala, veoma je zadovoljna.
“Čudesna je priroda, odlični servis i gostoprimstvo. Sve je prekrasno”, istakla je Irina Gusareva iz Odese.
Prvi put u Baru i Crnoj Gori je i Olga Ognjenova iz Litvanije. Ona je sa porodicom doputovala juče, ali je veoma zadovojna svim što je vidjela.
Puno gostiju iz Srbije i zemalja okruženja godinama ljetuju u Baru, a rekli su nam i zašto.
“U poslednjih deset godina, sedam dolazim u Bar, što dovoljno govori koliko sam zadovoljan. Najkraće rečeno, sve je ok, ulice su čistije, možda bi plaže mogle biti malo sređenije”, kazao je Dejan iz Užica.
Željko Komarica iz Obrenovca u Baru ljetuje 15 godina.
“Veoma sam zadovoljan, sa društvom sam ovdje. Kada poželimo neki aktivniji noćni provod, odemo do Sutomora i Budve, drugo sve imamo u Baru”.
Barom su oduševljene i mlade gošće iz Inđije, koje, takođe, redovno posjećuju barsku rivijeru. Kažu da im ne nedostaje noćni provod, jer dolaze u Bar, isključivo da se odmore.
“Bar možemo ocijeniti najvišom ocjenom, a prvenstveno dolazimo zbog borove šume na plaži u Šušanju, za koju smo čuli da je veoma dobra za zdravlje, odnosno u to smo se i lično uvjerili, jer su naša djeca izliječena od bronhitisa od kada ljetujemo ovdje. Jedino što mogu zamjeriti jeste nedostatak kanti za meće, koje bi u turističkom gradu, trebalo da budu postavljene na svakih 20 metara”, kazali su gosti iz Vojvodine.
Ivana Mirković iz Beograda, koja je peti put odabrala Bar za odmor, smatra da bi trebalo više uložiti i urediti šetalište u Šušanju, a ima i zamjerku koja se odnosi na cijelo primorje.
“Mnogo se zida u svakom vašem primorskom gradu, a obala se ne uređuje”, kazala je Mirković.
Opština Bar i Turistička organizacija potrudili su se da što spremnije dočekaju turiste, istakao je mr Emil Kukalj, direktor TO.
“Sve institucije na lokalnom nivou uradile su mnogo kada je riječ o vodosnabdijevanju, saobraćnoj i drugoj infrastrukturi. Turistima je ponuđen i sadržajan odmor kroz brojne zabavne i manifestacije iz kulture. U toku je ‘Ljeto sa zvijezdama’, na kojem svakog petka gostuju poznati muzički izvođači i “Barski ljetopis”, koji je postao sinonim za kulturu Crne Gore. Održane su i ‘Igre bez granica’ i Festival ‘Oldtimer’, a u septembru je planiran Festival grožđa na Virpazaru. Bar raspolaže i sa 100 km pješačkih staza”, kazao je Kukalj, koji naglašava da se sve veća pažnja posvećuje aktivnom odmoru, koji je trend u svijetu.
U to se odlično uklapa i novo prezentirana ponuda Bara, koji uz dvije obale-morsku i jezersku, atraktivno zaleđe, bogato kulturno-istorijsko nasljeđe i spomenike, ima i pet nestvarno lijepih kanjona, koji mogu doprinjeti razvoju tzv. aktivnog, avanturističkog odmora, za one koji preferiraju taj vid adrenalinskih aktivnosti.
Podsjetimo, TO Bara je nedavno organizovala dvije promotivne ture kroz barske kanjone- rijeke Bunar ili Rikavac, i Međureč, nestvarno lijep kanjon, na granici barske i ulcinjske opštine, kojeg porede sa posebnim draguljem prirode-kanjonom Nevidio.