Barski kalendar

Preminuo čuveni hrvatski novinar Antun Masle: Rođen u Baru, uhapsila ga Vojska Jugoslavije, pobjegao iz KBC-a…

Povezano:

Opština Bar: Prijem za delegaciju italijanskog broda Giorgio Cini

Prestanak ribolovnog zabrana u NP Skadarsko jezero

Javni poziv za sprovođenje aktivnosti iz Lokalnog plana socijalne i dječje zaštite i unaprjeđenja inkluzije

Autor: Vjerakv

Poznati hrvatski novinar Antun Masle preminuo je u 66. godini. Masle je bio glavni urednik Dubrovačkog vjesnika u kojem je svojevremeno i počeo novinarsku karijeru. Rođen je u Crnoj Gori, u Baru, 1956. godine.

Postao je poznat kao ratni reporter i izvještavao je za Slobodnu Dalmaciju sa dubrovačkog ratišta. Potom je u nedjeljniku Globus izvještavao iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Kosova, piše reportaže o ruskim vojnicima zarobljenima u Čečeniji, izvještava o sukobima u Albaniji.

Bio je izvještač i iz Njujorka posle 11. septembra, pratio je intervencije u Avganistanu i Iraku, izvještavao iz Izraela i Palestine…

Uhapšen je u ratnom Sarajevu i bio zatočen u Domu JNA u Herceg Novom, a 20. aprila 1999. na granici Albanije i Crne Gore ga je zarobila Vojska Jugoslavije i optužila za špijunažu.

Dva mjeseca je proveo u zatvoru u Spužu, a glumeći napad žuči, pobjegao je kroz prozor Kliničko-bolničkog centra i dvadesetak dana niko nije znao gdje se nalazi.

Masle nikad, nikome, pa ni članovima familije nije otkrio detalje svog bijega iz crnogorskog zatvora.

Slobodna Dalmacija piše da je cijela priča oko njegovog bijega iz zatvora bila ključna tačka, ako ne u promjeni, a onda u ubrzanom poboljšanju odnosa Hrvatske i Crne Gore.

Takođe, ranjen je u pucnjavi zbog tekstova koje je pisao o Dubrovačkoj banci.

U bogatoj novinarskoj karijeri, osim u Globusu, radio je u Jutarnjem listu, Slobodnoj Dalmaciji, te surađivao s Glorijom i Arenom. U međuvremenu je razdoblje od 2006. do 2011. proveo na mjestu urednika dnevnih vijesti Nove TV, a potom kao zamjenik glavnog urednika Dubrovačkog vjesnika i urednik portala. Na čelu Dubrovačkog vjesnika bio je od 2017. godine.

Godine 2017. na tradicionalnoj dodjeli nagrada za umjetnost, znanost i novinarstvo Slobodne Dalmacije dobio je godišnju nagradu Miljenko Smoje za novinarstvo.

***

Antun Masle rođen je 24. novembra 1956. u Baru. Prve novinarske korake napravio je u omladinskim izdanjima, da bi se zatim kao sportski novinar zaposlio u Dubrovačkom vjesniku. Upravo ga je sportsko novinarstvo naučilo pažljivom praćenju zbivanja i brzom pisanju.

Dubrovački vjesnik, u kojem se zaposlio, oduvijek je bio rasadnik dobrih i nagrađivanih novinara. Tako je i Masle 1988. prešao u Slobodnu Dalmaciju. Dubrovnik se ubrzo našao usred ratnog požara, pa je Masle svakodnevno bio između prve linije fronta i dopisništva Slobodne.

Bio je član sekcije ratnih dopisnika HND-a još od njenog osnivanja, ali kao ni ostali, nikad nije dobio obećani beneficirani ratni staž. Ako ga od novinara iko zaslužuje, onda je to on.

Nakon terorističkog napada na New York 11. septembra 2001. Masle je bio prvi hrvatski novinar koji je izvještavao s mjesta na kojem su se srušili “blizanci”. Nakon toga, što na magarcu, što automobilom ili pješice, odlazi u Afganistan, gdje prati intervenciju američke vojske. Prvi je hrvatski novinar koji je 2003. ušao u Bagdad. Dugo je boravio u Iraku i slao reportaže za izdanja bivšeg EPH. Na svim tim ratištima, u kriznim situacijama u Izraelu i Palestini, Masle je stekao i novinarski ugled i vrijedna poznanstva među svjetskim kolegama. No, i u Hrvatskoj proslavio se pišući o brojnim korupcijskim aferama. Intenzivno se bavio istraživanjem afera u ratu i poslijeratnom periodu i najvećih korupcijskih slučajeva, poput Dubrovačke banke.

Radio je intervjue s poznatim svjetskim političarima, poput Lecha Wałęse ili s poslovnim ljudima kao što je Aleksandar Lebedev.

Nagli zaokret napravio je 2006, kad je postao urednik informativnog programa Nove TV.

Nakon pet godina vraća se u svoj Dubrovački vjesnik, gdje je od februara 2017. godine glavni urednik. Međutim, situacija u Ukrajini, “arapsko proljeće”, izbjeglička i sigurnosna kriza na Mediteranu ne daju mu mira, pa Masle kao izvrstan poznavalac gotovo svakodnevno piše vrlo zapažene analize i kolumne za Slobodnu Dalmaciju i Globus, a potom uređuje i Dubrovački vjesnik, uspješan i profitabilan lokalni nedjeljnik sa 67 godina tradicije.

Podijeli na društvenim mrežama