Naši gosti: hrvatska bubnjarka i francuski pijanista

Gosti Radio Bara bili su hrvatska bubnjarka Lada Obradović i njen suprug, francuski pijanista, David Tiksije, koji su imali svoje muzičko veče u okviru 35. Barskog ljetopisa, kao „Obradović-Tixier duo“.

Ovo im nije bilo prvo gostovanje u Crnoj Gori, ranije su nastupali u Podgorici i Kotoru, ali su debitovali u Baru. Na Ljetnjoj sceni u Starom Baru predstavili su svoj album (oboje su i kompozitori i aranžeri), koji izlazi 30. septembra.

Lada je poslije završenih osnovnih studija, smjer bubnjevi, na Akademiji u Gracu, u Austriji, magistrirala džez bubnjeve na Univerzitetu u Bernu, u Švajcarskoj, a David je diplomirao DEM na Pariskom konzervatorijumu, a potom je završio master studije džez muzike na HEMU, u Lozani, u Švajcarskoj. Lada i David su se upoznali u Rumuniji, na međunarodnom džez takmičenju 2013. godine, tri godine kasnije oformili su duo, a ubrzo potom se i vjenčali.

Gost iz Francuske je po prvi put u Baru i kaže da je ovo „prekrasno mjesto“. Jako im se sviđa cijela Crna Gora „sa svojim planinama“.

Po riječima Tiksijea njegov rodni grad Pariz je potpuno drugačiji iz ugla putnika namjernika i onog koji u njemu stalno živi. Drugačiji su i osjećaji i atmosfera. Ko živi u Parizu nema komfornost koju imaju turisti.  

Bračni i umjetnički par Obradović – Tiksije odlično govori francuski i engleski jezik, a David pokušava da nauči i hrvatski.

Lada se prisjeća da u početku David nije znao engleski, a ona slabo francuski, ali su, u međuvremenu, odlično savladali te jezike i, čini joj se, da se malo više sporazumijevaju na francuskom.

Ističe da u Francuskoj govori hrvatski, ali to je, kako je kazala „dva odsto u odnosu na francuski i engleski“, pa je već je počela da zaboravlja neke riječi maternjeg jezika. Kaže i da nekad sanja na engleskom (kad je nervozna, pa joj nešto izleti iz usta, to uglavnom bude na engleskom), tako da je francuski, još uvijek, njen treći jezik. Ipak, francuski je nužda, živi u Francuskoj, David je Francuz i najviše govori tim jezikom.

Od ove vrste muzike u Francuskoj se može živjeti. Naravno, ukoliko ste vrijedni i radni. Naši sagovornici podsjećaju da je još od Molijera u Francuskoj razvijen status slobodnog umjetnika. Tokom godine moraju napraviti određen broj koncerata koje objavljuju preko agencije, menadžmenta i bukinga u Parizu i na taj način svakog mjeseca dobijaju platu. Tako da ne žive samo od koncerata i neto zarade, nego dobijaju i neku vrstu državne plate. To im je bilo veoma značajno u vrijeme eskalacije korone. Procjenjuju da u Francuskoj žive bolje nego većina umjetnika.

Ovaj simpatični bračni par obišao je većinu evropskih zemalja (nisu gostovali u Portugalu i Srbiji), dva dana prije proglašenje pandemije korone kupili su kuću na jugu Francuske i to ih je, kako kažu, mentalno sačuvalo. Tu su akumulirali energiju za buduća gostovanja, pa i ovo koje se zbilo 10. avgusta na Ljetnjoj sceni u starobarskoj tvrđavi, kada su razgalili barsku publiku.   

Share.

Comments are closed.