Najveća dječja manifestacija Mitropolije crnogorsko-primorske „Pravoslavni dječji sabor Crne Gore“, održan je danas u Sabornom hramu Svetog Jovana Vladimira u Baru. Pod sloganom „Blago meni“ Dječji sabor je posvećen uspomeni na blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija, sa čijim blagoslovom je i počelo održavanje ovih sabranja.
Nakon dvije godine pauze, zbog epidemije koronavirusa, ovogodišnji Sabor, 21. po redu, okupio je oko 1.400 djece iz svih krajeva Crne Gore. Počeo je Svetom arhijerejskom liturgijom, koju je služio Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije.
Nakon liturgije, sabranom narodu u Hramu Svetog Jovana Vladimira, kazao je da se danas obilježavaju dva događaja. Podsjetio je na šestu godišnjicu osvećenja hrama i istakao da treba da se sjećamo svake godišnjice, jer se “tako radi u velikim sabornim hramovima kao što je ovaj u Baru, koji je podignut uz slavu božju i u čast Svetog Jovana Vladimira”.
Blaženopočivši mitropolit Amfilohije, podsjetio je gospodin Joanikije, je želio da se ovdje podigne Saborni hram, pa je pokrenuo današnjeg protojereja Bogića Femića da se izbori za ovu lokaciju, koja tada nije bila centar grada Bara.
“Ali sada sigurno jeste. Ovaj Saborni hram trebao je gradu Baru koji je pun drevnih svetinja. On je postao zlatna kruna slavnoga grada Bara. Blagodarimo Bogu koji je sabrao oko ovoga Sabornog hrama veliki broj graditelja, dobrotvora, priložnika” rekao je mitropolit Joanikije, uz podsjećanje da su “njihova imena upisana u Ljetopis ovoga Svetoga hrama”.
“Najvažnije je da su upisana u božanski Ljetopis i u božansko pamćenje. Molimo se Bogu za sve graditelje, dobrotvore, priložnike… A ove godine spojili smo dvije svečanosti: obilježavanje godišnjice njegovog osvećenja i Dječji sabor pravoslavne djece i omladine Crne Gore. Ovdje su se danas sabrala djeca na divnom Saboru kojeg je ustanovio blaženopočivši mitropolit Anfilohije. I nije slučajno što u ovome hramu imamo Dječiji sabor pravoslavne djece i omladine Crne Gore, jer ovaj hram više pripada njima, mladoj generaciji koja raste, nego nama odraslima. Kada se sabiramo i posebno kada sabiramo djecu u hram Božji, mi se radujemo jer vidimo kako se obnavlja i narod i crkva Božja. I to je velika radost za sve nas”, rekao je mitropolit crnogorsko- primorski Joanikije.
Posebnu zahvalnost mitropolit Joanikije je iskazao porodicama koje odgajaju puno djece, jer “oni ispunjavaju zapovijest Božju”.
Po običaju koji je ustanovio blaženopočivši mitropolit Amfilohije odlikovano je nekoliko majki koje su rodile petoro i više djece.
Protojerej Mirčeta Šljivančanin je blagoslovio početak Sabora.
“Vaše preosveštensvo, časni oci, braćo i sestre, dragi vjeroučitelji, draga djeco neka je blagosloven ovaj dan kada smo se po 21. put sabrali na ovom Dječijem saboru, ovdje pred ovim veličanstvenim hramom Svetog Jovana Vladimira, svetitelja koji nas svojom mučeničkom krvlju i svojim svjedočenjem uči kako da i mi živimo i kako da i mi u svom životu svjedočimo vjeru. Ovaj 21. Sabor posvećen je, kome bi drugo, nego novom učitelju vjere, našem blaženopočivšem mitropolitu gospodinu Amfilohiju, koji je odmah po dolasku na Cetinjski tron za mitropolita 1990. godine, pored mnogih stvari koje je trebalo činiti, ovdje u razorenoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj počeo da obnavlja nastavu vjeronauke koja je bila ukinuta 1946, odnosno 1951. godine u državnim školama. Naš mitropolit Amfilohije je kao prijatelj djece, kao novi Sveti Sava našeg vremena, znao da riječ božju najprije i najvažnije treba posijati u srca onih koje je Gospod postavio kao primjer svima nama – djeci. Hvala Bogu, naši zadnji sabori imaju 1.500 i više djece. Jedan od takvih je ovaj kojem se naročito raduje naš mitropolit i čija se duša na nebesima raduje što vidi svoju djecu sabranu oko Hrista, oko hrama božjega, oko svojih pastira i što vidi da je ono sjeme Hristovo koje je davno posijano u Crnoj Gori, a koje je on u naše vrijeme obnovio, rodilo velikim rodom i obilnim plodom”, poručio je Šljivančanin. On je istakao da današnji Sabor “pokazuje još jednu mnogo važnu stvar”.
“Oni koji uređuju državu, oni koji uređuju nastavu u državnim školama, treba da shvate želju naših roditelja, roditelja naše djece i želju djece da nastava vjeronauke bude i u državnim školama. Na to nas obavezuje i istorija Crne Gore, zato što je od početka školstva nastava u Crnoj Gori bila vezana za hram. To nas je i naš blaženopočivši mitropolit učio i govorio, to govori i naš sadašnji mitropolit Joanikije. Time nikoga ne bi ugrozili, već još više doprinijeli ljepoti života i skladu u Crnoj Gori”, kazao je protojerej Šljivančanin.
Zato, smatra on, treba da i “ovaj prelijepi Sabor pred ovim veličanstvenim hramom, bude na spasenje, na radost, na blagoslov svoj našoj djeci i onima koji su ovdje i onima koji nijesu tu, svima onima koji uče djecu dobru”.
“Neka bude i jedan naš saborni zahtjev da želimo da imamo pravo da naša djeca mogu da uče o svojoj vjeri u državnim školama, ako to žele.
Neka je srećan i blagosloven ovaj dan i neka se svi radujemo ovom najljepšem Saboru koji može biti, jer je Gospod rekao da je carstvo nebesko onih koji su kao djeca”, zaključio je Šljivančanin
Nakon pozdravnog slova protojereja Mirčete Šljivančanina, održan je specijalan program „Zlatno drvo mitropolita Amfilohija“ u kome su djeca kroz složeni igrokaz i multimedijalnu predstavu, ilustrovali najvažnije aspekte iz djelovanja mitropolita Amfilohija u Crnoj Gori. Igrokaz je sa učenicima iz Bara pripremila vjeroučiteljica Slavica Orlandić sa saradnicima. Pjevao je i dječji hor, kao i specijalna gošća mlada Pavlina Radovanović iz Orahovca. Ova talentovana djevojčica je nastupala širom regiona, a naročito su zapaženi nastupi koje je imala ove godine u Moskvi, prilikom proslave Dana pobjede.
Dvadeset i prvi Dječji Sabor Crne Gore, najveća dječja manifestacija Mitropolije crnogorsko-primorske, završena je učešćem djece na različitim radionicama, takmičenjima i sportskim nadmetanjima.