Gost Radio Bara u rubrici “Naslovna strana” bio je ugledni advokat Đorđe Đoko Janković.
Sa naslovnice ”Pobjede”, po prirodi stvari i poslom kojim se bavi, najinteresantniji naslovi našem gostu su bili u vezi sa odlukom suda o oslobađanju Veselina Veljovića za optužbe za napad na službena lica na Cetinju i nezakonitom snimanju i prisluškivanju .
„Veljović oslobođen optužbi za napad na službena lica“
“Često se u našoj sudskoj, pravosudnoj praksi koristi termin ustavnosti i zakonitosti u donošenju odluka. Ustavnost i zakonitost je opšti pojam, koji se ogleda kroz konkretne odluke. Ako vi, kao predstavnik sudske vlasti, osluškujete u svom radu što će reći politika, što će reći državni organi koji ne spadaju u sudsku vlast, onda vi više niste nezavisni i samostalni u vršenju sudske funkcije“, kaže Janković.
U ovom konkretnom slučaju, naš sagovornik cijeni da „na vršenje tužilačke funkcije objektivno i nepristrasno nije bila spremna tužiteljka Osnovnog tužilaštva na Cetinju“.
„Ova odluka je, u prvom stepenu Osnovnog suda na Cetinju, u odnosu na g-dina Veljovića, apsolutno zakonita“, smatra Janković.
“Da li je Vukšić određene poslanike stavio na mjere tajnog nadzora”
“U situaciji u kojoj se trenutno nalazi Crna Gora, pretendovati da neko ne misli politički, ili da ovo što se dešava na njega ne ostavlja bilo kakav, trag je iluzorno i zvuči krajnje licemjerno. Žalosno je što takvom odnosu podliježu i državni organi, posebno organi pravosuđa. Mi imamo obavezu iz poglavlja 23 i 24 pristupnih pregovora da pravosuđe u što većoj mjeri učinimo nezavisnim od uticaja drugih državnih organa, posebno Parlamenta i izvršne vlasti. Ta priča se svodi isključivo na deklarativnu priču. Mi u praksi imamo niz slučajeva suprotnih onome što što se javno iznosi od predstavnika političkih partija”, podvukao je Janković.
Naveo je primjer koji je, kako tvrdi, u javnosti ostao neiskomentarisan.
„Prilikom pretresa kancelarija bivšeg SDT-a, Katnića, u jednom turnusu nađeno je pet prislušnih uređaja, a onda, nakon deset mjeseci pronađen je i šesti. Zašto komisija nije uklonila i šesti uređaj? Vjerujem da je jedan prisluškivač ostavljen u prostorijama kabineta SDT-a, ili je naknadno postavljen, kako bi se nastavila ranija praksa i dalje pratilo što se radi i kakvi se razgovori vode. Očigledno je da su se neke stvari uradile ne samo neprofesionalno, već i vrlo tendenciozno i smišljeno, da bi se, navodno, javnosti ispričala priča da se sa prisluškivanjem prekinulo, ali je jedan uređaj zadržan. Svejedno je- jedan ili šest uređaja je nezakonito prisluškivanje“, izričit je Janković.
On je, komentarišući naslovnicu „Dan“-a, fokus stavio na sljedeće naslove:
“Tehnička vlada ako Abazović brzo ne saopšti sastav kabineta”
“Dolazimo u situaciju, bez obzira na stavove političkih partija, da nam se, nažalost, uvijek nudi da između dva zla, biramo manje. Bojim se da ovo sa manjinskom vladom nije samo pokušaj da bude manje zlo od onoga što je prethodilo njoj. SNP se javno zalaže za EU, kao i ostale stranake koje će participirati i one koji ih podržavaju, a neće participirati. I jedni i drugi igraju nepoštenu igru. SNP-jeste za Evropu, ali preko Beograda, njima je put za Brisel preko Beograda, a mandataru je put za Brisel tako što pokušava da taj put određuje na način kako ga određuje predsjednik Srbije, da bude zadovoljna i Srbija i Brisel. Evidentno je da je uticaj zvanične državne politike Srbije od velikog značaja na budućeg premijera. Abazović pokušava da bude i u Beogradu i u Briselu. Da li je to spojivo, možda jeste teoretski. Praktično, to ukuzaje samo na to da ćemo imati iste probleme, ako ne i radikalnije, nego do sada. Mada mislim da ne možemo imati goru situacije nego što je bila u posljednjih godinu i po dana“, procjena je Jankovića.
Osvrnuvši se na crnogorsku ekonomiju, advokat Đorđe Janković kaže da je spreman da ustvrdi, da stanje nefunkcionisanja, posebno zakonodavne vlasti, odgovara svima. U ovakvom stanju bužet se puni nekontrolisano, zbog velikog skoka cijena. Nije isto da li je na 50 eura izdvajanje za budžet 21 posto ili na 100 eura. Imamo duplo punjenje budžeta, jer su cijene skočile 20, 30, 50 posto za neke proizvode. To odgovara i ljudima koji sada vrše vlast u tehničkom mandatu, ali i ovima koji treba da ih naslijede, jer će imati novca u kasi. Onda se postavlja pitanje, ko uopšte razmišlja o interesu građana.
„UN isključile Rusiju iz Savjeta za ljudska prava“
„Ne mogu kao profesionalac da prihvatam nešto što mi se servira, a što nije dobilo karakter materijalnog dokaza. Ako neko sumnja u autentičnost snimaka iz gradova oko Kijeva, prihvatam, to je potpuno legitimno, ali ako ta sumnja nije obojena zbog toga što neko opravdava ili neopravdava događanja, nego ako se temelji na nekakvim stručnim, analitičnim i činjeničnim sumnjama. Ali, ako ih nema, polazim od jedne pretpostavke i zdravog razuma, da vi to opravdavate samo zato što opravdavate agresiju. Ako do sada nisam čuo ništa osim samo paušalnih komentara predstavnika ruske federacije u tim tijelima UN, da su to laži, konstrukcije, namještaljke, bez ikakvih izvođenja dokaza, onda mi je neshvatljivo da toliki broj zemalja može da da podršku takvim stvarima ili da bude uzdržan“, kaže Janković.
Janković je, tokom komentara na naslovnu stranu „Vijesti“, dao načelan osvrt na naslov vezan za šverc oružja, narkotika i svega što je podložno krijumčarenju iz čijih se radnji stiče značajana imovinska korist.
Osvrnuo se na aktuelnosti koje se tiču šverca u Luci Bar.
“Ne znam opšti akt o organizaciji i sistemaciji, posebno akt vezan za bezbjednost Luke Bar. Šleper cigareta iz Luke Bar može da izađe na dva ulaza- na glavnoj kapiji i ispod Volujice. Na toj kapiji nema nekog policijskog obezbjeđenja. Zašto je to tako, ne znam. To je pitanje za nekoga ko se navodno zalaže za sprječavanje šverca cigareta. Javna je tajna da se preko Luke izvozilo oružje za Libiju, u poslednje vrijeme i za Siriju, iako je to zabranjeno. O tome se ne govori. Država selektivno postupa, bavi se zabranom šverca cigareta, ali ne i oružja. Mi nemamo naše fabrike oružja, zna se ko proizvodi oružje na ovom prostoru. Oni ne smiju taj lanac da prekinu, jer bi to udarilo na interese proizvođača oružja. Što se šverca cigareta tiče, to je pojava koja se svuda u svijetu odvija. Nema evropske metropole u kojoj nema ulične prodaje cigareta. Te cigarete su sa sivih tržišta. Da li je to kod njih u manjoj mjeru u odnosi na nas, to je pitanje za one koji stoje iza tog posla. U većini zemalja koje se bave švercom cigareta, 95 posto prihoda od prodaje ide u budžet, kod nas je preraspodjela tog prihoda drugačija. Zbog toga je problem, jer država ne uspijeva da iskontroliše do tih 95 posto. Kada bi država uspjela da to iskontroliše, nikada ne bismo imali ovakve naslove, niti bi se to pitanje postavljalo, kazao je advokat Đorđe Đoko Janković, komentarišući naslovnicu nezavisnog dnevnika “Vijesti”.