Agencija za zaštitu životne sredine: Koncentracije olova i arsena u prostoru luke veoma visoke

Povodom trovanja olovom radnika “Port of Adria” i reakcija na društvenim mrežama u vezi eventualne opasnosti po građane Bara, obratili smo se Agenciji za zaštitu životne sredine, sa zahtjevom za informaciju u vezi sa kvalitetom vazduha u Baru. Prenosimo njihov odgovor:

Koncentracija olova u PM10 česticama je u okviru propisanih graničnih vrijednosti za širu urbanu zonu Bara, što ni u kom slučaju ne umanjuje činjenicu da su radnici i svi ostali koji borave na mikrolokaciji u okviru transportne trase i lokacije pretovara izloženi visokim koncentracijama teških metala, čije je prisustvo potvrđeno ranijim hemijskim analizama.

Na osnovu rezultata mjerenja koje je izvršio Centar za ekotoksikološka ispitivanja tokom prvog ciklusa mjerenja u 2023. godini u okruženju Luke Bar, zaključak je da su koncentracije olova i arsena veoma visoke i da je koncentracija arsena čak deset puta veća u odnosu na propisanu ciljnu vrijednost (mjerno mjestoMM1).

***

Bar pripada Južnoj zoni kvaliteta vazduha, kojoj još pripadaju: Budva, Kotor, Tivat, Ulcinj i Herceg Novi. Kvalitet vazduha se u Baru prati na lokaciji koja se nalazi u dvorištu SC Topolica.

Tokom 2023. godine sve izmjerene vrijednosti sumpor(IV)oksida – SO2 u odnosu na granične vrijednosti za zaštitu zdravlja (jednočasovne i dnevne srednje vrijednosti ), bile su značajno ispod propisanih graničnih vrijednosti od 350 μg/m3, odnosno 125 μg/m3.

Broj dana sa prekoračenjima srednje dnevne granične vrijednosti za PM10 čestice bio je ispod propisanog broja dana (dozvoljeni broj dana 35 – prekoračenja: Bar 3 dana). Koncentracija suspendovanih čestica PM10 bila je ispod propisanih vrijednosti za srednju koncentraciju na godišnjem nivou.

Srednja godišnja koncentracija PM2,5 čestica bila je duplo niža od propisane granične vrijednosti (mjerna stanica u Baru).

Sve maksimalne osmočasovne srednje vrijednosti ozona bile su ispod propisane ciljne vrijednosti (mjerna stanica u Baru).

Srednja godišnja maksimalna osmočasovna vrijednost ugljen(II)oksida bila je značajno ispod propisane granične vrijednosti od 10 mg/m3 (mjerna stanica u Kotoru).

Suspendovane čestice PM10 analizirane su na sadržaj teških metala, benzo(a)pirena, polutanata za koje su propisani standardi kvaliteta vazduha na godišnjem nivou i drugih relevantnih policikličnih aromatičnih ugljovodonika: benzo(a)antracena, benzo(b)fluoroantena, benzo(j)fluoroantena, benzo(k)fluoroantena, ideno(a,2,3-cd)pirena i dibenzo(a,h)antracena i ostalih PAH-ova za koje nisu propisani standardi kvaliteta vazduha već samo mjere kontrole.

Srednja koncentracija olova, na godišnjem nivou, bila je značajno ispod granične vrijednosti.

Srednje godišnje vrijednosti sadržaja kadmijuma, arsena i nikla u suspendovanim česticama PM10, na mjernoj stanici u Baru, bile su ispod propisanih graničnih i ciljnih vrijednosti.

Sadržaj benzo(a)pirena kao srednja godišnja vrijednost nedeljnih uzoraka, na lokacijama u Baru, bila je ispod propisane ciljne vrijednosti sa ciljem zaštite zdravlja ljudi koja iznosi 1 ng/m3.

Mjerenja koja su vršena tokom 2024. godine, takođe pokazuju da je koncentracija olova u PM10 česticama bila manja 0,015 μg/m3 (granična vrijednost je 0,5 μg/m3).

U nastavku Vam dostavljamo dio iz izvještaja o kvalitetu vazduha (tabele sa rezultatima mjerenja za prvi ciklus mjerenja kvaliteta vazduha u okruženju Luke Bar), koji je izradio Centar za ekotoksikološka ispitivanja.

Share.

Comments are closed.