Uprkos poteškoćama prouzrokovanih pandemijom koronavirusa, radovi na izgradnji Kuće maslina u Starom Baru dobro napreduju. Iako u Društvu maslinara ne mogu ustvrditi da se odvijaju planiranom dinamikom i bez problema, važno je što posao na ovom važnom projektu nije stao.
“U ovom trenutku se izvode grubi građevinski radovi. Objekat ‘niče’, počinje da dominira prostorom, dobija gabarite koje će imati u konačnom izgledu, pa smo zadovoljni dinamikom radova, bez obzira što se ne odvijaju planiranim tempom”, kazao je u direktnom telefonskom uključenju u program Radio Bara predsjednik Društva maslinara Bar, Ćazim Alković.
Partneri u ovom za Bar, ali i sve ljubitelje masline i maslinarstva iz zemlje i regiona, pravom poduhvatu su u početku bili Ministarstvo poljoprivrede i Opština Bar.
“Podsjećam da je Opština Bar dala lokaciju za izgradnju Kuće maslina, Ministarstvo je iniciralo pokretanje tog važnog projekta, a radove izvodi Uprava za javne radove uz finansijsku podršku Vlade Crne Gore. Korisnici će, u skladu sa tim što je objekat Nacionalna Kuća maslina, svi crnogorski maslinari”, kaže Alković.
Ovo velelepno zdanje, zamišljeno kao centar crnogorskog maslinarstva, obilovaće brojnim, brižljivo i sa puno ljubavi i promišljanja, osmišljenim sadržajima. Alković podsjeća da se Društvo maslinara kod resornog ministarstva “izborilo” da Kuća maslina bude izgrađena upravo u Baru.
“Mi smo ponosni što smo u tome uspjeli. Naravno, ozbiljni kandidati sa čvrstim argumentima bili su i Ulcinj i Boka, ali su naši, predvođeni izvanrednom lokacijom i respektabilnom tradicijom uzgoja maslina, ipak, odnijeli prevlast. Ovaj centar imaće i pogon za preradu maslina. Posredstvom Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, dajući podršku sa terena, učestvujemo i u procesu nabavke mlina za preradu maslina. Nadam se da ćemo mlin nabaviti do trenutka kada građevinski radovi budi privedeni kraju”, zadovoljan je predsjednik Društva maslinara. Objašnjava da je važno da maslinari imaju pogon u kojem će se proizvoditi vrhunsko maslinovo ulje, pri čemu će se strogo voditi računa o načinu prerade, kao i o poštovanju propisa vezano za temperaturu pri kojoj se proizvodi maslinovo ulje.
“Organizovaćemo i prostor za edukaciju gdje će i ostali poljoprivredni proizvođači moći da se edukuju o maslinarstvu. Planirano je da pogon bude ograđen staklom, tako će zainteresovani moći da gledaju proces prerade, a imaće i mogućnost degustacije maslinovog ulja u skladu sa svjetskim trendom promocije autohonih proizvoda. Organizovaćemo mali muzej gdje će biti izložene fotografije na kojima je prikazan razvoj maslinarstva na ovom podneblju, zanimljivi predmeti iz prošlosti maslinarstva, a planiran je i administrativni prostor za upravljanje”, najavljuje Alković.
Maslinari su ovog proljeća zbog situacije sa pandemijom koronavirusa imali više prilike i vremena da se posvete maslinjacima. Svi maslinjaci su detaljno očišćeni, ali preventivna zaštita, smatra Alković, nije urađena u mjeri u kojoj je trebalo da bude- registrovana je bolest “paunovo oko” protiv koje se moraju boriti.
“U saradnji sa JP Kulturni centar zaštićena je Stara maslina. Izvršili smo i njenu rezidbu, prihranili je preko lista i zemlje. Pripremamo se da zaštitimo i jednu granu koja prijeti da će se odlomiti”, navodi predsjednik Društva maslinara Bar.
Građanima Bara poručuje da, iako pandemija jenjava, moraju biti oprezni. Procjenjuje da su okolnosti sada povoljne da se oni koji imaju makar i malu baštu posvete njenom uređenju i sadnji povrća, voća, a posebno maslina. Savjetuje izlazak u prirodu sa porodicom, boravak na čistom vazduhu, što blagotvorno djeluje i na psihičko i fizičko stanje.