„Svaki novi slučaj nasilja izaziva uznemirenje građana, a nas, službenike Uprave policije, dovodi u delikatne situacije. Da bi se nasilje suzbilo, potrebna je koordinisana aktivnost svih institucija, i moram istaći, da sa školama, Tužilaštvom, Sudom, Centrom za socijalni rad, imamo izuzetnu saradnju. Takođe, da u svakom slučaju, reagujemo odmah i preduzimamo sve potrebne radnje, kao što je urađeno i u poslednjem ispoljenom vidu nasilja, kada su napadnuti i povrijeđeni atletičari iz Sarajeva, što je, za svaku osudu. Policija nikada nije zakazala, već je sve odradila u skladu sa zakonskom regulativom i nadležnostima. Kamen spoticanja u našem radu jesu oni koji su najvažniji kada govorimo o ovoj problematici, a to su roditelji. Njihove reakcije su, nažalost, često neprimjerene, ili su odsutni, ili nezainteresovani, prihvataju modele ponašanja svoje djece, i ne žele da priznaju ni njihovu, ni svoju grešku“, kazala je u emisiji Radio Bara, Alma Hot, inspektorka za vršnjačko i nasilje u porodici u Centru bezbjednosti. Ona je pohvalila reagovanje roditelja jednog od povrijeđenih dječaka, čiji odnos, kako je istakla, treba da posluži za primjer, kako treba postupati i nositi se sa problemima.

Inspektorka Hot smatra da nasilje nije u porastu, već da je samo postalo vidljivije.
„Kontinuirano se bavimo tom problematikom, obilazimo škole, radimo na osvješćivanju djece, predočavamo im što je nepoželjno ponašanje i kakve su posljedice. Ono što mogu primjetiti jeste da su pojedina djeca nezainteresovana, ne slušaju s pažnjom ono što im govorimo, ignorišu prisutne profesore, pedagoge, mene, kao službenika policije. Zamislite kako će se tako vaspitana djeca odnosti prema svojim vršnjacima u školi, na ulici, kada ne poštuju starije i one koji bi trebalo da im budu neprikosnoveni autoritet. Očigledno je da su neki roditelji u potpunosti zakazali u vaspitanju“, apostrofirala je Hot, koja je kazala da Centar bezbjednosti, osim što organizuje redovne obilaske škola i razgovore sa djecom i nastavnicima, priređje, u saradnji sa Centrom za socijalni rad i Opštinom Bar, i radionice na temu nasilja.
„Veoma je važno sagledavanje problema iz više uglova, jer jedino tako možemo biti efikasni u njegovom rješavanju. Zato mi se posebno dopao koncept Vaše emisije na Radio Baru, jer ste okupili predstavnike svih relevantnih institucija – Policije, Tužilaštva, Centra za socijalni rad, pedagoge, a čuli smo razmišljanja na ovu temu i ombudsmana, profesora, đaka i građana. Ovakav razgovor, ne samo da pokazuje koliko je određena problematika složena i velika, već je i koristan u smislu njenog iskorjenjivanja, ali i suzbijanja manipulacija i paušalnih ocjenjivanja, koje serviraju određeni mediji i društvene mreže“, istakla je Hot.

Na pitanje zašto više nema policajaca u školama, inspektorka Hot je odgovorila:
„Imamo škola koje nemaju ni pedagoga, ni psihologa, a čuju se zahtjevi za policajcem. To potvrđuje do kojeg stepena je došlo naše društvo. Često sam pozvana da prisustvjem roditeljskim sastancima u pojedinim obrazovnim ustanovama. Pitam se da li je policijskom službeniku mjesto na roditeljskim sastancima, tim prije, što im prisustvuje najčešće desetak ili 15 roditelja, a odjeljenje ima 30 đaka. Znači, polovina roditelja je sebi dala za pravo da se nikada ne pojavi i čuje veoma važne stvari kada su u pitanju njihova djeca, a meni, kao inspektorki se nameće takva dužnost. Mi smo, ipak, od početka marta, ustanovili novu aktivnost naših službenika – praćenje učenika do škole, prilikom ulaska i napuštanja škole, kao i na velikom odmoru. To je planska aktivnost službenika Policije i Odjeljenja ‘Kriminalistika’. Svakodnevno smo ispred škola, koliko možemo stići, jer ja sam jedan izvršilac u smjeni, a osim maloljetničkom delinkvencijom, bavim se i svim ostalim oblicima nasilja. Još dvije moje koleginice rade po prijavama i na terenu. Teško je, ali smo stalno na usluzi građanima“.
Ona se nije složila sa ocjenom koju je u emisiji prezentirao profesor u Srednjoj ekonomsko ugostiteljskoj školi, Neđeljko Đurović ( prepoznat i kao istaknuti građanski aktivista u borbi protiv pošasti savremenog doba), koji nije zadovoljan radom Policije, Tužilaštva, Centra za socijalni rad, kada je riječ o vršnjačkom nasilju.
„Ne slažem se ni sa jednom njegovom konstatacijom, osim u dijelu da problem postoji. Uvijek smo tu kada je potrebo nešto SEUŠ-i i kada nam se obrate za pomoć. Nikada se nije desilo da se nismo odazvali. Profesor je očigledan primjer uobičajenog ponašanja – prebacivanje loptice na drugi teren i traženje krivca tamo gdje ga nema. Mi radimo svoj posao na najbolji način, a i ova emisija je pokazala, kada smo dublje zašli u problematiku, što sve ‘škripi’ i gdje. Profesor nije pomenuo odgovornost i škola za ovakvo stanje, koje će se, nadam se, u dogledno vrijeme promijeniti“, kazala je inspektorka Hot, koja se osvrnula i na korijen problema.

„Moram naglasiti da nasilnici najčešće dolaze iz disfunkcionalnih porodica, ali dešava se da se nasilje pojavljuje i u tzv. uglednim porodicama. Drago mi je da su se svi učesnici emisije, ali i građani u anketi, složili da je primarna odgovornost na porodici. Kroz izradu Akcionog plana Opštine Bar za mlade, sugerisala sam da bude formirano Savjetovalište za mlade bračne parove, koji apsolutno nespremni ulaze u bračnu zajednicu, zasnivaju porodicu, rađaju djecu, a onda tako nespremni nemaju kapaciteta da se nose sa obavezama i odgovornošću, i na kraju, izlaze iz braka. Tako se stvaraju nesretne i nesretno razvedene porodice, odnosno bračni partneri, koji se svete jedno drugom preko djece. U takvim situacijama, upravo, najviše stradaju djeca – trpe nasilje ili sami postaju nasilnici“, upozorava Hot.
Ona je poručila da nigdje nema mjesta za nasilje, ni u porodici, ni u školi, niti na ulici.
„Moramo reći ‘stop nasilju’, a poseban apel upućujem roditeljima – budite uz svoju djecu, ne samo onda kada morate i kada vas Zakon obavezuje (tada je kasno), jer je to prirodno i potrebni ste im“.