Anketa: Govor mržnje u svakodnevnom životu zabrinjavajuće prisutan

Govor mržnje, pošast savremenog društva, ne zaobilazi ni crnogorsku javnu scenu, a nažalost, ova destruktivna pojava, iako zakonom precizno definisana, zabrinjavajuće se ukorijenila u kompletnom društvu, zadirući i u njegovu najbitniju ćeliju – porodicu.

Sagovornici Radio Bara i Bar Infa smatraju da je govor mržnje u našoj svakodnevici uzeo maha. Svi ispitanici kažu da je izuzetno prisutan i da će biti teško izboriti se sa tom retorikom, ali da moramo svi, od porodice pa nadalje, nastojati da ga iskorijenimo prije nego što ostavi dublje posljedice po društvo.

Nikola procjenjuje da senzacionalistički naslovi izazivaju agresiju.

“Često možemo primijetiti da senzacionalistički naslovi izazivaju agresivnu komunikaciju, podstiču govor mržnje zarad većeg profita I čitanosti. Internet to podržava.”

Vesna je kao majka zabrinuta što je govor mržnje toliko zastupljen.

“Iz ugla roditelja, čini me nesrećnom što je sve više zastupljen i kod djece, čije vaspitanje, nažalost, ide tim tokom. Smatram da sve polazi iz kuce i da roditelji treba više da obraćaju pažnju na to šta rade i kako provode vrijeme njihova djeca, s kim se druže… To je način da se stane na put devijantnom ponašanju”.

Petar, učenik srednje škole, je primijetio da većina njegovih vršnjaka primjenjuje govor mržnje u svakodnevnoj komunikaciji, a da često nisu svjesni posljedica.

“Najjači utisak na mene ostavi kad čujem da pojedina djeca kopiraju ličnosti popularne na društvenim mrežama. To je za mene pokazatelj gdje idemo kao društvo.”

Tijana je mišljenja da i mediji doprinose govoru mržnje.

“Govor mržnje je učestaliji nego ranije, sad kompletan sistem funkcioniše na način koji nas jednostavno prisiljava na takve stvari. Nije mi svejedno i izaziva mi gnijev i ljutnju, nije mi prijatno ni kada ga zapazim u štampi ili čujem u svojoj blizini.”

Ocjena sagovornika je da se protiv govora mržnje trebamo boriti kao društvo, počevši od svoje porodice.

Share.

Comments are closed.